ČR - Propad průmyslu a deficit obchodní bilance ovlivnila série jednorázových faktorů

06.09.2016 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Průmyslová výroba – červenec
Průmyslová výroba v červenci prudce propadla o 14,1 % r/r (+4,0 % v červnu), což výrazně zaostalo za očekáváním (-6 %). Za nejhlubším propadem průmyslu od jara 2009 stojí souhra několika faktorů: 1) Polovinu propadu vytvořily kalendářní vlivy, letošní červenec měl o 3 pracovní dny méně. Sezónně očištěná průmyslová produkce byla meziročně nižší o 7,7 % (+3,9 % v červnu). 2) Přesun celozávodních dovolených na červenec (vloni v srpnu), hlavně v automobilovém průmyslu. Následně sezónně očištěná produkce klesla vůči červnu o rekordních -9,7 %  m/m, což je nejhlubší m/m pokles v historii a pro představu 2x tak hlubší pokles, než byl propad na konci 2008. 3) Dlouhodobější zvolnění tempa růstu, které poslední měsíce naznačují data jak z domácího průmyslu, tak i v zahraničí (Německo). Ovšem vyčíslit tento faktor je v červencových datech nemožné, protože ho překrývají 2 extrémně silné jednorázové vlivy (kalendářní, dovolené) a bude nutné počkat na další data.
 
Obchodní bilance – červenec
Obchodní bilance v červenci skončila nečekaně v deficitu 1,5 mld. korun (4,4 mld. v červenci 2015), což výrazně zaostalo za očekáváním (+11 mld.). Výsledek je z velké části ovlivněn sérii jednorázových vlivů z průmyslu (kalendářní vlivy, sezónní dovolené). Proto za červenec výrazně propadly exporty (-17 % r/r) a dovozy (-15 %), když průměr za první pololetí byl růst exportu přes 3 % r/r. Jde o propad obratu zahraničního obchodu, který je srovnatelný jen s přelomem roku 2008/2009. Potvrzením, že velkou roli sehrály jednorázové faktory v průmyslu, je i skutečnost, že z hlediska regionálního členění exporty propadly ke všem partnerům téměř stejně. Na posouzení dlouhodobějších trendů bude nutné počkat na další data.
Za období leden-červenec obchodní bilance dosáhla kumulativní přebytek 132 mld. korun (vloni 93 mld.). Obchodní bilance letos směřuje opět k rekordnímu přebytku téměř 180 mld. korun (4 % HDP).

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE