V uplynulém týdnu investoři již spíše vyčkávali na zasedání Fedu, které se bude konat příští týden (21.9.). To se projevilo relativně nízkou aktivitou na trzích. V pátek byl také termín pro vypořádání některých derivátových obchodů a rebalancování indexů CEC a STOXX, což s sebou většinou přináší zvýšenou volatilitu. Horší makroekonomické výsledky v USA spíše posunuly spekulace na možné zvýšení sazeb více ke konci roku. Domácí index PX ztratil 2,2 % t/t na 861 bodů. Páteční rebalancování CECE indexů na závěr pátečního obchodování přineslo zvýšené objemy na některých titulech, ale k výraznějším pohybům nedošlo.
Z domácích informací jsme sledovali další odložení spuštění 2. bloku Temelína. Prodloužené odstávky jaderných bloků mohou vést až k dalšímu snížení výhledu hospodaření ČEZu. Jako negativní signál vnímáme to, že se společnosti nedaří problémy již delší dobu vyřešit. Titul zakončil týden na 421 Kč (-2 % t/t).
Jak již bylo zmíněno, v týdnu byla zveřejněna konečná podoba CECE indexů platná od pondělí 19. září. Podle očekávání je do indexů nově zařazena Moneta s váhou 1,5 % a vyřazeno CME. Monetě se podařilo v průběhu týdne prolomit 80ti korunovou hranici, závěr pak byl přesně na 80 Kč (+2,4 % t/t). CME pak v reakci na vyřazení ztratilo 4,4 % na 53,5 Kč.
Nejvíce klesající akcií týdne byl bez jakýchkoliv zpráv VIG (-5,8 % na 463 Kč). Titul následoval negativní vývoj sektoru v Evropě, k čemuž se zřejmě přidalo také vybírání zisků po předchozím růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla již zmíněná Moneta.
V příštím týdnu se investoři zaměří především na středeční zasedání amerického Fedu. Po posledních slabších amerických makrodatech došlo k výraznému poklesu pravděpodobnosti na zvýšení sazeb na nejbližším zářiovém zasedání. Aktuální pravděpodobnost pro září je 18 %. Ještě před 14 dni to bylo 34 %. Nad 50 % v současné době není ani pravděpodobnost na zvýšení sazeb v průběhu tohoto roku. Je patrné, že očekávání se rychle mění v reakci na přicházející data a vyjádření jednotlivých členů Fedu. Pokud nedojde v příštím týdnu ke zvýšení sazeb, což je náš základní scénář, tak by mohlo dojít k mírně pozitivní reakci trhu.
Z makroekonomického pohledu bude v USA příští týden velmi chudý. Ve čtvrtek budou zveřejněna pravidelná týdenní data z trhu práce a v pátek Markit PMI průmyslu (oček. beze změny na úrovni 52 bodů). V průběhu týdne budou dále zveřejněna data z trhu nemovitostí.