Autor: John J Hardy, vedoucí oddělení forexu, Saxo Bank
- V centru pozornosti jsou jednání FOMC a BoJ, kvantitativní uvolňování je zřejmě u konce
- Světové trhy s dluhopisy a měnami se otřásají a jsou zranitelné
- Výsledky jednání mohou vyvolat nečekané výkyvy dolaru i jenu
Ve středu ohlásí svá další politická rozhodnutí jak Bank of Japan, tak i americký výbor FOMC. V poslední době byly trhy nestabilní, protože centrální banky vysílají signály, že jsou stále nespokojeni s tím, čeho mohou dosáhnout s prostředky, které mají k dispozici, tedy s kvantitativním uvolňováním a s nulovými a negativními úrokovými sazbami.
Evropská centrální banka na svém jednání 8. září „velice hlasitě mlčela“, pokud jde o další záměry mimo současný program kvantitativního uvolňování, takže někteří lidé předpokládají, že banka začne začátkem příštího roku zeštíhlovat nákupy aktiv, jelikož se dostává do problémů s nedostatkem vhodných státních dluhopisů k nákupu.
Zdroje z Bank of Japan naznačují velmi dvojznačnou monetární politiku. Masivní nákupy centrální banky vedly k nefunkčnímu trhu, který se téměř zastavil. Někteří členové vedení banky jsou pro odstoupení od současného programu, zatímco ostatní, včetně samotného Haruhiko Kurody, jsou ochotní dál bojovat pomocí snižování sazeb dál do záporných čísel.
Ale i ti, kdo jsou pro větší aktivitu u negativních sazeb, se obávají, že program kvantitativního uvolňování BoJ srazil výnosy dlouhodobých japonských dluhopisů na nezdravě nízkou úroveň, protože nulové sazby po celé křivce negativně ovlivňují ziskovost japonských bank (které ve chvíli, kdy jsou dlouhodobé výnosy dluhopisů na nule nebo i níž, nemohou dosahovat rozumných zisků na tradičních krátkodobých a dlouhodobých půjčkách).
Kvantitativní uvolňování, které omezuje schopnost bank půjčovat, jde samo proti sobě. Takže i pokud Bank of Japan tento týden oznámí snížení sazeb dál do záporných čísel, mohlo by to zároveň naznačovat posun v jejím nákupním chování, který by mohl mít závažné dopady na globální trh s dluhopisy.
Globální trhy s dluhopisy jsou už tak nestabilní a nárůst volatility – ještě podpořený tím, že ECB upouští od dalších politických opatření a Fed nabírá spíše jestřábí směr – se přesunul i na riziková aktiva a měnové trhy obecně.
Například nejrizikovější měny rozvíjejících se trhů, které masivně oživovaly a obchodovaly za dobré ceny od zhroucení trhu začátkem roku 2016, se nyní dočkaly prudké korekce.
Stručně řečeno, trhy tento týden zadržují dech v očekávání nejnovějších zpráv. Pro obchodníky bude tento týden klíčové uchovat si dlouhodobou perspektivu uprostřed krátkodobého pozdvižení.
Z celkového pohledu to vypadá, že centrální bankéři ztrácejí chuť a schopnost pokračovat dál ve stejném tónu. ECB a BoJ dosáhly praktických limitů pro další intervence, což jasně zdůrazňuje potřebu fiskálních politických opatření. Fed mezitím pomalu naznačuje, že si není jistý vlastními politickými možnostmi a stále více členů vedení Fedu naznačuje, že další politickou volbu, pokud dojde k dalšímu oslabení ekonomiky, jsou fiskální stimuly.
Mohl by si Fed konečně začít uvědomovat, že hlavním důvodem rostoucí nerovnováhy je to, že centrální banka pumpuje aktiva na trh? A uvědomuje si Fed vůbec svou odpovědnost za přímou podporu nástupu a možného zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem?
Bez ohledu na to, zda nás tento týden FOMC a BoJ nějak překvapí, nezapomeňte pro stromy na les. Několik posledních let nám ukázalo, že centrální banky v podstatě nikdy neměly sílu pohnout skutečnou ekonomikou při nulových sazbách a nyní konečně dospěly k dlouhému procesu, během něhož si uvědomí vlastní nemohoucnost nadměrné likvidity.
Zatím udělají všechno možné, aby odstoupily z předchozího směru, aniž by příliš rozzuřily své vlastní monstrum – trhy s akciemi a dluhopisy s nadměrnou likviditou. (Ale to bude možné pouze ve velmi krátkém období).
Pokud jde o měny, pokud dojde k dalšímu tlaku na dluhopisy a akcie, dolar pravděpodobně prudce vzroste jakožto bezpečný přístav, zatímco jen může zažít prudké výkyvy. Nejprve posílí, když si trh uvědomí začátek konce statu quo BoJ, ale poté může prudce oslabit, jakmile si trh uvědomí dopady vyšších výnosů v zemi zatížené obrovským dluhem.
O autorovi:
John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. John Hardy poskytuje komentáře k FX a hlavním třídám aktiv z makroekonomického hlediska.
O Saxo Bank
Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií.
Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.
Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.
Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě.
Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.