Americké trhy v týdnu od 16.5.2005 do 20.5.2005

23.05.2005 | , Böhm&Partner
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké kapitálové trhy mají za sebou skvělý týden. Klesající cena ropy a mírná inflace za měsíc duben  podpořily růst indexů pozitivním směrem za týden končící k 20. květnu. První čtyři dny z minulého týdne indexy silně posilovaly, páteční seanci uzavřely smíšeně.

Týden od 16. května do 20. května 2005 na amerických trzích

Jednou z klíčových událostí týdne byl jistě jádrový CPI index (Index spotřebitelských cen), který zůstal v dubnu beze změny, poté co v únoru vzrostl o 0,3 % a v březnu o 0,4 %. Předpokládalo se, že jádrový Index spotřebitelských cen vzroste o 0,2 % či 0,3 %. Jádrový PPI (Index výrobních cen), zveřejněný 17. května, dosáhl zvýšení o 0,3 %, oproti 0,1% růstu v únoru a březnu.

Neměnné hodnoty naznačují, že inflační tlaky nebyly až tak zlé, jak činily i ty nejhorší tržní obavy.
Ve skutečnosti se dá předpokládat, že inflace možná vůbec nevykáže takové zvýšení. Další dobré zprávy, týkající se inflace, pramenily z rozsáhlého poklesu cen komodit. Cena ropy na konci týdne klesla na 46,80 USD za barel, oproti 48,67 USD v předešlém týdnu. Rovněž ceny dalších produktů jako je obilí či kovy již trvale v posledních několika týdnech oslabují, poté co v březnu a dubnu dosáhly svého vrcholu.

Ekonomická data (CPI) minulého týdne podpořila trh stejně jako čísla z amerického trhu práce za měsíc duben před několika týdny.  Tato data zmírnila u investorů obavy z výrazného ekonomického zpomalení a CPI data zklidnila obavy z inflace.

Ovšem ne všechna makroekonomická data minulého týdne byla příznivá. Průmyslová produkce v dubnu poklesla o 0,2 procenta. NY Empire State Index, odrážející průmyslovou aktivitu ve státě New York, oslabil v květnu na minus 11,1, což naznačuje kontrakci v tomto regionu. Podobný Philadelphia index činil pouhých 7,3, vs. 25,3 v měsíci dubnu. Nezdá se, že by ekonomika stagnovala, ale ani závratně rostla.

Více optimistická data přinesla  nově zahájená bytová výstavba v dubnu, když vykázala 11procentní nárůst, a předčila tak odhady Wall Streetu pro 7,8% zvýšení. Počet Američanů, kterým vznikl v uplynulém týden končícím k 14. květnu nově nárok na podporu v nezaměstnanosti poklesl na 321 000, pod odhady analytiků pro 330 000.

V minulém týdnu mnoho společností nezveřejnilo své výsledky hospodaření. V popředí byly maloobchodní firmy. Provozovatel obchodů s potřebami pro dílnu, dům a zahradu, Lowe Cos., reportoval neuspokojivé výsledky za 4. kvartál, zatímco společnost Home Depot zaznamenala v 1. čtvrtletí silné výsledky, jež posílily její akcie. Společnosti JC Penney, Staples, Abercrombie & Fitch, a Gap rovněž vykázaly dobré čtvrtletí výsledky. Z technologického sektoru přinesl smíšené zprávy Hewlett Packard, firma Applied Materials varovala ohledně příjmů za nynější kvartál.

Výnos z desetiletých obligací mírně poklesl na 4,11 % z 4,12 % v předchozím týdnu. Slabá CPI data pomohla udržet výnos z obligací na překvapivě nízké úrovni.

V nadcházejícím týdnu oznámí své hospodářské výsledky společnosti Campbell Soup Co. (CPB), Medtronic Inc. (MDT) a Computer Associates International Inc. (CA).


Očekávané ekonomické události pro nadcházející týden:

  • Pondělí: -
  • Úterý: U.S. prodeje existujících domů za duben (odhad 6,90 mil. jednotek)
  • Středa: U.S. objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za duben (odhad +1,1 %); U.S. prodeje nových obytných domů (odhad 1,345 mil. jednotek)
  • Čtvrtek: U.S. HDP za 1/Q, konečný údaj (odhad +3,7 %); U.S. nově vzniklé nároky na podporu v nezaměstnanosti (odhad 325 000)
  • Pátek: U.S. osobní příjmy za duben (odhad +0,6 %); U.S. osobní spotřeba za duben (odhad +0,8 %); U.S. spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity-revidovaný údaj (odhad 86,0)           

Autor článku

Jitka Bartošková