Inflace – prosinec
Inflace v prosinci zrychlila již na 2,0 % r/r (1,5 % v listopadu; oček. 1,9 %), což je nejvyšší úroveň od konce roku 2012. Průměrná míra inflace v roce 2016 byla 0,7 % (0,3 % v 2015) a jde o nejvyšší hodnotu za poslední 3 roky.
Zrychlování inflace na konci roku byl očekávaný proces, ale konečný výsledek byl tři měsíce v řadě nad odhady. V prosinci za zrychlením inflace stály tři faktory – vyšší růst cen potravin (+0,8 % m/m), čtvrtý měsíc v řadě rostly ceny pohonných hmot (2,2 % m/m) a nepřímým následkem spuštění EET se stalo zdražování v restauracích (+3,0 % m/m). V souhrnu vůči listopadu spotřebitelské ceny v průměru vzrostly o 0,3 % m/m. Za zrychlením meziroční inflace stály opět 3 zmíněné složky. Největší obrat nastal u potravin, které předchozí 2 roky klesaly, ale v prosinci byly meziročně vyšší o 3,3 % (+1,6 % r/r v listopadu). Současný nárůst cen potravin a pohonných hmot je navíc umocněn tím, že se srovnávají s velmi nízkou srovnávací základnou na přelomu roku 2015/2016, kdy cena ropy propadla na rekordní minima. Ceny potraviny a benzinu předchozí 2 roky inflaci utlumovaly (měly negativní příspěvek), někdy až -1 procentní bod, ale v prosinci naopak inflaci zvyšovaly o 0,7 p.b. Zdrojem obratu celkové inflace z 0,5 % v září na 2,0 % v prosinci tak byly hlavně ceny potravin a benzinu, jádrová inflace (bez potravin a pohonných hmot) zůstává stabilně nad 1 %, i když poslední měsíce se přece jen drobně zvýšila.
Na začátku letošního roku se celková inflace dostane mírně i nad 2 %, což je cíl ČNB, ale centrální banka může nějakou dobu zdůrazňovat, že inflaci zvyšují hlavně volatilní složky (potraviny, benzin). Jinými slovy inflace na úrovni 2 % nemusí automaticky znamenat, že ČNB okamžitě opustí režim slabé koruny. Navíc snadný exit ztěžuje i rozhodnutí ECB protáhnout QE do konce roku 2017.
Změnu nastavení měnové politiky ČNB (kurz 27 CZK/EUR, sazby 0,05 %) stále čekáme spíše až v druhé polovině roku.