V uplynulém týdnu se investoři zajímali o výsledkovou sezónu a makroekonomická data. Výsledková sezóna ačkoliv teprve ve své třetině prozatím přináší pozitivní informace. Společnosti překonávají výhledy trhu a současně nepřichází žádná varování před silným dolarem do dalších kvartálů. Makroekonomická data v USA byla slabší (HDP či objednávky zboží dlouhodobé spotřeby). Samozřejmě nesmíme vynechat krátké informace pocházející z twitterového účtu Donalda Trumpa, které se vždy postarají o své zviditelnění. Domácí index PX nakonec ukončil týden na 937 bodech, což představovalo růst o 0,9 % t/t.
Z domácích informací jsme sledovali zahájení výsledkové sezóny. Unipetrol zveřejnil ve čtvrtek výsledky, které překonaly odhady trhu (EBITDA 5,7 či +708 % r/r vs. oček. 3,7 mld. Kč). Důvodem lepších než očekávaných čísel je snížení dřívější oprávky na hodnotu aktiv. Nicméně i bez toho společnost předvedla sled výborných čísel, čemuž napomáhá dobré makroprostředí a platby od pojišťoven. Bohužel jakákoliv informace o dividendě byla odsunuta až na březen, kdy Unipetrol zveřejní celkovou strategii firmy. Titul zakončil týden na 190,7 Kč (+4,4 % t/t).
ČTÚ opětovně vyzval operátory (O2 a Vodafone), aby do měsíce snížili velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE. Snížení cen má podpořit konkurenční prostředí v maloobchodě s daty (virtuální operátory). O2 uvedlo, že splní požadavek v rámci daného časového úseku. O2 CR zakončilo páteční seanci na 235,1 Kč (-1,8 % t/t).
Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 CR (-1,8 % na 235,1 Kč). ČTÚ opětovně upozornil operátory, aby zlevnili velkoobchodní ceny datových služeb, aby se mohla zvýšit konkurence. Současně se v tisku opakovaně objevuje tlak na snižování cen telekomunikačních služeb. Podobná kritika se objevuje pravidelně a je nutné ji sledovat, protože ČTÚ na ni může reagovat. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (+4,4 % na 190,7 Kč). Titul zveřejnil lepší než očekávaná čísla za 4Q16. Management společnosti navíc uvedl, že i rok 2017 bude zřejmě velmi silný ne-li rekordní vzhledem k očekávaným platbám od pojišťoven. Jedinou skvrnou na dobrých datech byla absence informace o dividendě. Tu chce Unipetrol představit v rámci strategie společnosti v polovině března.
Příští týden se investoři zaměří na zasedání Fedu (středa), výsledkovou sezónu a na makroekonomické ukazatele. Fed by měl zopakovat svou opatrnou politiku a možná poukázat na sílu dolaru. Ale významnější informace se od něj aktuálně nečekají. Výsledková sezóna prozatím překvapuje pozitivně a bude se nadále bedlivě sledovat. Příští týden budou na programu rovněž velmi důležitá makroekonomická data hlavně o zaměstnanosti, která jsou vždy v hledáčku investorů. Vzhledem k prozatím pozitivnímu vývoji výsledkové sezóny jsme na příští týden lehce pozitivní.
Z domácích informací se zaměříme na výsledkovou sezónu, kde v úterý zveřejní svá čísla za 4Q16 O2 CR. Samotná čísla dle našeho odhadu budou odpovídat dříve zveřejněnému plánu společnosti a neměla by tedy vzbuzovat větší emoce. Investoři se tak zaměří na zveřejnění návrhu na hrubou dividendu. Naše očekávání je mírně agresivnější s celkovou dividendou 22 Kč/akcii (8,1% hrubý div. výnos). Minimum by pak měla být souhrnná dividenda 20 Kč/akcii (7,4% hrubý div. výnos).
Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na středeční oficiální PMI průmyslu (oček. 51,2 po 51,4 bodu m/m) a na páteční Caixin PMI průmyslu (oček. 51,8 po 51,9 bodu). V USA se zaměříme na středeční ISM průmyslu (oček. 55 po 54,5 bodu), zasedání FOMC (oček. beze změn v úrokové míře), páteční data o měsíční zaměstnanosti (oček. 170 tis. po 156 tis. nových pracovních místech m/m), ISM služeb (oček. 57 po 56,6 bodech) a podnikové objednávky (oček. +1,4 po -2,4 % m/m).