Pravidelný týdenní komentář k trhu

20.01.2017 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu. ECB přinesla holubičí vyznění, kdy současný inflační vývoj prozatím těžkou hlavu centrálním bankéřům nedělá. Draghi opětovně zopakoval, že měnová politika zůstane uvolněná a bude nápomocna v případě potřeby. Výsledková sezóna pokračovala především bankovním sektorem a technologiemi. Především výsledky bank můžeme označit za pozitivní vzhledem k překračování očekávání trhu. Domácí index PX se zařadil vedle své zahraniční protějšky, které se vyznačovaly vyčkávací taktikou před inauguračním projevem Donalda Trumpa. Sám index PX zakončil týden na 929 bodech (-0,2 % t/t).
 
Z domácích informací jsme sledovali dění v CME. Zde TCS Capital Management, který drží 12,7 % akcií v CME (druhý největší akcionář), podle regulatorního hlášení vyzval management společnosti k hledání kupce. Podle TCS by CME přilákala „značný zájem od více zájemců“. Motivací TCS je špatný vývoj ceny akcií CME. TCS rovněž navrhlo vyměnit některé členy představenstva a dosadit své zástupce. Podobnou výzvu již TCS adresovala CME v listopadu 2015. Titul zakončil páteční seanci na hladině 65,4 Kč (+2,2 % t/t).
 
V pátek Pegas Nonwovens oznámil, že 20. ledna vydal privátní emisi seniorních nezajištěných dluhopisů v objemu 50 mil. EUR (cca 1,35 mld. Kč). Emisní cena je 99,637 % a kupón 1,875 %. Výnos bude sloužit k refinancování dluhopisů maturujících v listopadu 2018 (emise 2,5 mld. Kč, 2,85 %). Akcie zakončila týden na 800,1 Kč (+2,3 % t/t).
 
ČEZ podle denního tisku hodlá prodat svou dceřinou společnost na Slovensku. ČEZ je na Slovensku dodavatelem energií a má asi 70 tis. zákazníků a v r. 2015 měla tržby 6,8 mld. Kč (3,2 % celkových tržeb). Cena by se měla pohybovat v řádech stovek milionů korun. Z jiných informací se státní výbor pro jadernou energetiku neshodl na financování nových jaderných bloků. Vláda již jednou (2014) odmítla garance na výstavbu jaderných elektráren. Bez nich se, za současných tržních podmínek, tento projekt nevyplatí. Připomínáme, že tendr na dostavbu jaderných bloků byl již jednou zrušen, právě vzhledem k absencím vládních garancí. Akcie zakončila páteční obchodování na 426,3 Kč (-0,4 % t/t).
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (-1,3 % na 770,7 Kč). Na titulu se neobjevila kurzotvorná informace. Akcie se obchodovala v rámci vývoje bankovního sektoru v Evropě. Ten se nesl ve znamení vývoje bank v zámoří, které i přes lepší než očekávané výsledky za 4Q16 odevzdávaly zisky nabrané z předešlých týdnů. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla opětovně Kofola (+2,6 % na 390 Kč). Titul byl bez kurzotvorných informací. Kvůli nízké likviditě je výrazněji znát téměř kterákoliv objednávka.
 
Příští týden budou trhy vyhodnocovat Trumpův inaugurační projev a jeho další případné poznámky. Z pohledu jiných faktorů se investoři zaměří na výsledkovou sezónu. V minulosti byla právě inaugurace nového amerického prezidenta metou, která odstartovala konsolidaci předchozího vývoje na akciových trzích. Proto jsme pro příští týden nadále obezřetní.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na páteční HDP za 4Q16 (oček. +2,1 po +3,5 % q/q), objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. +2,7 po -4,5 % m/m) a spotřebitelský sentiment dle univerzity Michigan (oček. beze změny 98,1 bodu). V Německu se zaměříme na středeční indexy IFO, kde se čeká zlepšení ve všech kategoriích.
 
 
 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE