Hlavními událostmi, které ovlivňovaly dění na finančních trzích, byly v uplynulém týdnu zasedání Fedu, pokračování výsledkové sezóny a některá zveřejněná makroekonomická data. Fed podle očekávání úrokové sazby nezměnil. Zklamáním pro trhy pak byla absence jakýchkoliv náznaků ohledně dalších kroků. Z výsledkové sezóny reportovaly v USA poslední velké společnosti. Pozitivně investory překvapily například Apple, Facebook či Visa, naopak zklamáním byly čísla ropných gigantů Exxon a Shell. Významnou událostí, nicméně bez dopadu na akcie, pak bylo také to, že britský parlament schválil zákon, který povede k aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o vystoupení z EU. Z makroekonomických dat byla v průběhu týdne zveřejněna řada čísel, nicméně hlavní pozornost směřovala k pátečním měsíčním datům z trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst (237 tis.) byl vyšší oproti odhadům (175 tis.), nicméně zklamáním bylo zpomalení růstu mezd (+0,1 % m/m oproti oček. 0,3 %).
Hlavní americké akciové indexy zakončily týden bez výraznějších změn, ty evropské pak většinou se ztrátou do 1,5 % t/t. Výjimkou byla pražská burza, která, měřeno indexem PX, přidala 0,8 % na 944 bodů.
Ve čtvrtek zasedala bankovní rada ČNB. V nové makroekonomické prognóze ČNB zvýšila výhled inflace, která by se následující dva roky měla držet v pásmu 2-3 %, růst HDP by měl být do 3%. I přes pozitivní ekonomický výhled zůstává ČNB opatrná k dalšímu směřování měnové politiky. Konec intervencí bankovní rada vidí okolo poloviny roku 2017 (dosud to byl v polovině). Prezident Zeman dále oficiálně jmenoval dva nové členy bankovní rady Oldřicha Dědka a Marka Moru.
V úterý zveřejnila výsledky za poslední kvartál minulého roku O2 CR. Tržby meziročně mírně vzrostly (+1,4 %) na 9,83 mld. Kč, čímž společnost překonala očekávání trhu (9,69 mld. Kč). Čistý zisk dosáhl 1,246 mld., což je naopak mírně pod naší projekcí i očekáváním trhu (1,346, resp. 1,337 mld.). Důvodem jsou vyšší odpisy a vyšší efektivní daň z příjmu. Představenstvo navrhne valné hromadě ke schválení celkovou dividendu 21 Kč. Z toho 17 Kč bude řádná dividenda a 4 Kč snížení emisního ážia. Celkovou dividendu 21 Kč trh očekával. Vyznění výsledků bylo víceméně neutrální, akcie za celý týden vzrostly o 0,6 % na 267 Kč.
Moneta Money Bank oznámila, že obdržela rating od dvou agentur (od S&P „BBB“ a od Moody’s „Baa2“). Nákupní zájem, který se v uplynulém týdnu objevil však spíše souvisí s blížícími se výsledky (10. února) a atraktivním dividendovým výnosem (okolo 10 %). Akcie banky přidaly 5,3 % t/t na 86,85 Kč a Moneta tak byla nejvíce rostoucím titulem na pražské burze.
Naopak největší pokles zaznamenala bez jakýchkoliv kurzotvorných zpráv mediální společnost CME (-0,8 % t/t).
Příští týden bude u nás pokračovat výsledková sezóna v podání Komerční banky a Monety. Komerční banka by měla ve čtvrtek opět reportovat relativně silná čísla s malým prostorem pro výraznější překvapení. Čistý zisk za 4Q by podle naší projekce měl dosáhnouti 2 781 mil. Kč. Hlavní trendy by měly zůstat podobné jako v předchozích kvartálech, tedy mírný pokles provozních výnosů i nákladů a nízké opravné položky k rizikovým úvěrům. Stejně jako v minulosti by management měl také oznámit návrh dividendy ze zisku minulého roku. My očekáváme dividendu ve výši 40 Kč (57 % výplatní poměr a 4,5% hrubý dividendový výnos).
V pátek pak přijde na řadu Moneta. Pokračovat by měl nadále výrazný propad úrokových výnosů (-12 % r/r), který souvisí se změnou cenové strategie, i propad výnosů z poplatků (-15 %). Banka by měla ve 4Q zaúčtovat mimořádný zisk z prodeje podílu v Burze cenných papírů Praha ve výši 110 mil. Kč. Provozní náklady je jedna z oblastí, kde se managementu doposud investory příjemně překvapoval. Očekáváme, že ve 4Q došlo k 5% meziročnímu poklesu nákladů. Nejsledovanějším tématem výsledků bude dividenda. Čistý zisk by za celý minulý rok měl dosáhnout 4 029 mil. Kč, což při oznámeném výplatním poměru 100 – 110 % představuje dividendu ve výši 7,9 – 8,7 Kč na akcii (9,2 – 10,1% hrubý dividendový výnos). Doposud je nejisté, zda management v rámci výsledků zveřejní přímo návrh dividendy, či pouze zopakuje svou dividendovou politiku a konkrétní částku oznámí až později, popřípadě až s pozvánkou na valnou hromadu, která se koná 24. dubna.
Příští týden bude bohatý také na makroekonomická data. V Evropě řada zemí zveřejní výsledky z průmyslu a maloobchodní tržby, kde by se měl potvrdit zrychlující růst poptávky v Evropě. V pátek v ČR větší pozornost může přitíhnout inflace za leden, která by měla zrychlit na 2,1 % r/r (2,0 % v prosinci). Výše a struktura inflace může napovědět, jak bude ČNB spěchat s ukončením intervencí.
Těžiště výsledkové sezóny se z USA postupně přesouvá do Evropy. Výsledky zveřejní ropní giganti BP (úterý), Total (čtvrtek) a banky Societe Generale a Unicredit (vše čtvrtek). Vedle toho Unicredit příští týden rozjede proces úpisu nových akcií, které by měly posílit kapitál této největší italské banky. Úspěch této operace také naznačí, jak hladká a úspěšná bude rekapitalizace i ve zbytku bankovního sektoru v Itálii.