Konkrétní hodnoty hlavních akciových indexů jsou na US trzích nyní následující: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na 10460,97 bodech (v pátek -92,52 bodů, resp. -0,88%) s tím, že za týden benchmark index oslabil o 0,2%. Do pořadí TOP 3 se v pátek dostaly akcie Boeing (BA), Coca-Cola (K) a Hewlett-Packard (HPQ). Naopak se nedařilo titulům ve skupině FLOP 3. kterými byly IBM, Caterpillar (CAT) a Wal-Mart (WMT). Technologický sektor monitorovaný indexem Nasdaq Composite zakončil v pátek session na hodnotě 2071,43 bodů (-26,37 bodů, resp. -1,26%) a za týden se dostal o -0,2% níže. Širší index Standard and Poor´s 500 má niveau 1196,02 bodů (-8,27 bodů, resp. -0,69%) s týdenní výkonností -0,2%. Zobchodované objemy na burzách byly nižší, což dokládá konkrétní údaj z pátku. Na NYSE se zobchodovalo celkem 1,2 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo celkem 1,3 mld kusů akcií.
V oblasti státních dluhopisů se benchmarkový titul 10Y Treasuty Note se svým výnosem dostal na hodnotu 3,979%, poté kdy spadl na výnos 3,825% v návaznosti na výsledky z trhu práce. Současné úrovně výnosů a kursů dluhopisů jsou ve vztahu k situaci na trhu (a možnému profit-takingu) poměrně „zranitelné“ a mohou fluktuovat v rozsahu 40-50 basis points. Pokud se týče indikace dalších posunů úrokových sazeb, na futures trhu jsou cenově „zapracovány“ dvě zvýšení sazeb. Na CBOE je predikována úroveň sazeb na 3,53% p.a. na konci tohoto roku a k tomu s 21% pravděpodobností (šancí), že dojde k k ještě třetímu zdvihu sazeb americkým FED. Nyní je benchmarková sazba overnight banking rate 3,0% p.a.
V nadcházejícím týdnu se pozornost investorů také zřejmě soustředí na update pololetního výhledu firem ze segmentu technologií – Intel (INTC) a Texas Instruments (TXN). Celkový dosavadní výhled růstu zisků za 2. Q. t.r. firem z indexu Standard and Poor´s 500 je dle specializované firmy Thomson First Call na úrovni 6,7%. Dobrým počinem pro trhy by mohly být i dvě vystoupení chairmana FED A. Greenspana. První akcí bude dnešní večerní setkání 4 vedoucích představitelů centrálních bank, konkrétně FED, ECB (Trichet), Bank of Japan (T. Muto) a čínské centrální banky (Zhou Xiaochuan). Jednání se uskuteční v Pekingu a bude se převážně věnovat obchodu a měnovým souvislostem. Důležitější pro US trhy bude projev Greenspana na čtvrtečním Joint Economic Committee ve Washingtonu, kde se má přímo zmínit o americké ekonomice.
V příštím týdnu nás nečekají žádná velká US makrodata, za zmínku stojí páteční obchodní bilance a rozpočet. Na evropských trzích se akciovým trhům dařilo a dostaly se svými hodnotami výše. Souhrnný akciový index DJ Euro STOXX 50 je na úrovni 3114,85 bodů a hlavní německý index DAX 30 se dostal na hladinu 4519,24 bodů. Nicméně společná evropská měna a evropská integrace vůbec prožívá velké problémy po dvou neschválených referendech o evropské ústavě ve Francii a Holandsku. Řešení je očekáváno na summitu vedoucích evropských představitelů v polovině června t.r. v Bruselu.
V oblasti měnových kursů se cross rate EUR/USD pohybuje na hranici 1,2255, zlato na NYMEX má cenu 424,50 USD za trojskou unci. Severomořská ropa Brent se obchoduje za 55,25 USD za barel a Light Sweet Crude Oil July Delivery je na 55,46 USD za barel. Afin Brokers, a.s. Ing. J. Stoulil