Oživí inflace myšlenku Carry Trade obchodu?

01.01.1970 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Finanční krize, kterou spustil pád investiční banky Lehman Brothers  se rozšířila jako smrtelná nákaza do celého světa. Primárně postihla kapitálové trhy a jejich hlavní účastníky - banky, následně se přetavila do komplexních ekonomických systémů. Není divu, že finanční trhy po takovéto události změnily svůj charakter a už skoro nic není tak, jak bývalo. Bohatí soukromí investoři si v prostředí nulových až záporných úrokových sazeb zvykli držet hotovost a sedět na penězích. Po špatných zkušenostech z krize, kdy mnozí ztratili i kalhoty, se straní rizikových aktiv. Finanční nákaza způsobila ztrátu důvěry v bankovní systém. Hotovost držena jen tak na běžných účtech se stala pro mnohé komfortní, hlavně bezrizikovou investicí, na níž v čase deflace neprodělávali.  

Nicméně konzervativismus by se 10 let po krizi mohl z trhů vypařit. I ti nejobezřetnější investoři nechtějí zůstat stranou, když slyší o optimistických vyhlídkách ekonomického růstu USA pod vedením a křídly nových reforem prezidenta Donalda Trumpa, návratu inflace a prvních kroků centrálních bank ke zvýšení úrokových sazeb. Právě vyšší úrokové sazby by mohly přesvědčit investory, kteří byli zvyklí po krizi držet hotovost, investovat a opět nechat své peníze pracovat.

Nejde jenom o vidinu růstu úrokových sazeb, které by mohly i v méně rizikových aktivech opět nabídnout výnos, o nějž nechce žádný boháč přijít. Jde také o obnovení růstu inflace, která by mohla ochudit spící peníze o část jejich hodnoty. Švýcarské banky signalizují, že i ty nejospalejší „Šípkové Růženky“ se začínají probouzet a zajímají se o možnost investovat volné hotovostní prostředky. Přetavení peněz do investičních aktiv bude podle všeho dalším zdrojem růstu akciových trhů. Polepšit by si mohly hlavně bankovní tituly. Finanční domy budou schopny začít generovat zisky v prostředí nenulových úrokových sazeb.

Ačkoliv centrální banky po finanční krizi vytiskly hodně peněz, aby nastartovaly chod ekonomik, což se jim částečně podařilo, navnadit investory na riziko, tak jak ho měli rádi před krizí, se jim už nepovedlo. V období deflace dává ekonomický smysl držet hotovost, která nic nevydělává, ale ani neztrácí na hodnotě. Nyní se však situace mění. Inflace v USA dosáhla v lednu 2,5 procenta, v eurozóně se ke 2 procentům blíží, když v lednu vyletěla na 1,8 procenta. Držení hotovosti začíná být nákladnou záležitostí a investoři se ohlížejí o možnostech zhodnocení peněz.

Celý článek "Oživí inflace myšlenku Carry Trade obchodu?" na 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE