Inflace – únor
Inflace v únoru dál zrychlila na 2,5 % r/r (2,2 % v lednu; oček. 2,4 %), což je nejvyšší úroveň od listopadu 2012. Vůči lednu spotřebitelské ceny v průměru vzrostly o 0,4 % m/m. Zrychlování inflace byl dopředu očekáváný vývoj, ale i tak posledních 5 měsíců výsledky opakovaně překonávají očekávaní.
Pro domácí inflaci jsou poslední 2,5 roku klíčové 2 volatilní položky – ceny potravin a pohonných hmot. Zatímco v roce 2015 a po většinu roku 2016 jejich pokles srážel inflaci k nule, v posledním půlroce jejich růst vytáhl inflaci na 4,5leté maximum. V únoru ceny potravin v průměru poskočily o 1,4 %, a to hlavně kvůli cenám zeleniny a pečiva. Meziročně jsou vyšší ceny potravin o 4,6 % (3,5 % v lednu). V únoru sice hodně zpomalil, ale stále pokračoval růst pohonných hmot (0,7 % m/m). Z celkové inflace 2,5 % tyto dvě položky (potraviny, pohonné hmoty) tvoří 1,4 procentního bodu. Ve zbytku spotřebitelského koše pokračuje pozvolný růst cen přes 1 procento. Statistiky ukazují, že od zavedení EET v prosinci dál rostou ceny v restauracích (+7,5 % r/r; v lednu 6,8 %).
Celková inflace se dostala bezpečně nad 2% cíl ČNB a vzhledem k cenám potravin a pohonných hmot může dál zrychlit až na dosah úrovně 3 %. Výše celkové inflace může být pro část bankovní rady ČNB argument pro rychlé ukončení kurzového závazku (hned v dubnu), ovšem struktura inflace (potraviny, pohonné hmoty) dávají části ČNB prostor pro argumentaci, že může s ukončením intervencí ještě počkat. Inflace nad 2% automaticky nenutí ČNB opustit režim slabé koruny. Navíc prostředí pro snadný exit ztěžuje i rozhodnutí ECB protáhnout QE do konce roku 2017. Ukončení kurzového závazku stále čekáme spíše v polovině roku a růst sazeb nejdříve až v příštím roce.