Inflace – duben
Inflace v dubnu zpomalila na 2,0 % r/r (2,6 % v březnu), což bylo více než se očekávalo (2,3 %). Hlavním zdrojem zpomalení a i rozdílu vůči očekávání, byl hlubší pokles cen potravin (-0,5 %m/m) a nečekaný propad cen alkoholu a cigaret (-0,9 % m/m). Zatímco v březnu tyto dvě položky (potravin + alkohol & cigarety) k celkové inflaci (2,6%) měly příspěvek 1,1 procentního bodu, tak v dubnu poklesl na 0,6 p.b., což také téměř plně vysvětluje zpomalení celkové inflace z 2,6 % na 2,0 %. Potraviny a nápoje jsou kolísavá složka inflace a nelze vyloučit, že v dalších měsících se vývoj nebude kompenzovat. Ve zbytku spotřebního koše k zásadnější změně cen nedošlo, pouze mírně klesly ceny pohonných hmot (-0,4 % m/m), což při srovnání s loňským nárůstem vedlo k zpomalení celkové inflace o 1 desetinu.
Domácí inflace se vrátila na konci loňského roku nad 2 % a na této úrovni by se měla držet i ve zbytku roku. Pouze volatilní položky (potraviny, pohonné hmoty) budou přinášet výkyvy, ale neměly by přinést změnu trendu. Ve zbytku roku čekáme inflaci v pásmu 2,0-2,5 %, pouze v prosinci se může dostat i pod hranici 2 %, když vypadne vliv zavedení EET.
Vývoj inflace zatím poskytuje ČNB prostor vyčkávat, tj. nespěchat se zvyšování sazeb. Nadále čekáme, že ČNB k prvnímu zvýšení sazeb sáhne až na začátku příštího roku. Koruna v reakci na výsledky inflace oslabila o 10 haléřů na 26,70 CZK/EUR.
Průmyslová výroba – březen
Začátek roku je pro český průmysl velmi pozitivní. V březnu průmyslová výroba vzrostla o 10,9 % r/r. Po očištění o kalendářní vlivy (+2 pracovní dny) sezónně očištěna produkce klesla o 0,4 % m/m (+0,7 % v únoru), meziroční růst zvolnil na 4,3 % (6,5 % v únoru). Za 1Q byla průmyslová výroba (sezónně očištěná) meziročně vyšší o 5,4 %, což je nejlepší začátek roku od roku 2014. Z hlediska oborů nedošlo v březnu ke změně a růst táhla hlavně výroba aut (+18 % r/r; příspěvek k celkovému neočištěnému růstu 3,7 p.b.). Solidní aktivita zůstala i v dalších oborech. Dobrý obrázek průmyslu dokresluje i růst nových zakázek (+15 % r/r).
V letošním roce očekáváme růst průmyslu kolem 5 % (vloni 2,8 %).
Nezaměstnanost – duben
Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla o 4 desetiny na 4,4 %. Nezaměstnanost stále klesá i nad sezónní vlivy a sezónně očistěná nezaměstnanost (3,3%) je nejnižší v celé historii ČR od roku 1993. Nezaměstnanost u mužů je na úrovni 2,5 %. Na rekordní úrovně táhne nezaměstnanost silná poptávka po práci, důkazem je stále rostoucí počet volných míst (na 159 tis. v dubnu ze 151 tis. v březnu). Trh práce se dál utahuje a lze očekávat další tlak na růst mezd. Díky sezónnosti by nezaměstnanost měla v letních měsících klesnout i pod hranici 4 %.