Maloobchodní tržby – duben
Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v dubnu podle očekávání zpomalily svůj meziroční růst na 2,7 % (8,7 % r/r v březnu). Sezónně očištěné tržby (v dubnu -3 pracovní dny, ale navíc efekt Velikonoc, které vloni byly v březnu) meziměsíčně klesly o 0,8 % a meziročně byly vyšší o 4,8 %. U neočištěných dat se první vliv projevil snížením tržeb, naopak Velikonoce pomohly prodejům potravin (+4,3 % r/r reálně; +7,3 % nominálně).
Spotřebitelská poptávka i v letošním roce drží vysoké tempo. Po vysokém růstu v březnu (7,8 % r/r sezónně očištěno) sice došlo k mírnému zpomalení, ale tempo růstu se drží na úrovni solidních 5 % (sezónně očištěno). Zdrojem síly spotřebitelské poptávky je nízká nezaměstnanost a růst mezd. Za celý rok očekáváme růst tržeb mírně přes 5 % ( 5,7 % vloni).
Obchodní bilance – duben
Obchodní bilance v dubnu dosáhla přebytku 10,6 mld. korun (24,4 mld. v dubnu 2016), což výrazně zklamalo očekávání (20 mld.). Na konečný výsledek měly vyšší dopad kalendářní vlivy (-3 pracovní dny) a meziroční nárůst cen ropy, než se čekalo. První faktor se projevil v poklesu celkového exportu (- 3 % r/r), naopak druhý podpořil nárůst celkového importu (+2 % r/r). Celkově se deficit v obchodu s ropou meziročně prohloubil o 5,5 mld. korun. Z hlediska regionů dál pokračuje obrat exportů do Ruska (+11 % r/r), přitom vývozy do zbytku EU (-3 % r/r) klesly kvůli kalendářním efektům.
Za období leden-duben obchodní bilance vykázala přebytek 73 mld. korun (vloni 86 mld.). Pro letošní rok čekáme přebytek bilance kolem 140 mld. (vloni 166 mld.).