Pravidelný týdenní komentář k trhu

15.09.2017 | , J & T
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V uplynulém týdnu se investoři soustředili na hurikán Irma, respektive na škody, které mohl napáchat. I přes velké faktické škody a bohužel i oběti na životech se investoři nakonec přiklonili k názoru, že vliv není tak velký, jak se očekávalo. Týden se rovněž neobešel bez zpráv ze Severní Koreje (KLDR). Ta znovu odpálila střelu přes Japonsko po zpřísnění sankcí ze strany OSN. Napětí působené KLDR je stále přítomné, nicméně investoři mu věnují čím dál menší pozornost. Americké indexy se dostaly na nová maxima i přes výše zmíněné faktory. Domácí index PX nezůstával pozadu a za týden přidal 2,9 % na 1051 bodů.
 
Z domácích zpráv jsme sledovali dění kolem ČEZu. Ten nejdříve uvedl, že vydá dluhopisy v objemu 225 mil. EUR (5,9 mld. Kč nebo 10,9 Kč na akcii) s emisní cenou 111,937 %. Dluhopisy jsou splatné v r. 2028 a budou přidány k emisi 500 mil. EUR s kupónem 3,0 %. Očekávané datum emise je 20. září. Dále uvedl, že není spokojen s výší nabídek za bulharská aktiva. Zatímco ČEZ očekává aspoň 300 mil. EUR, zájemci nabídli kolem 225 mil. EUR. Pokud zájemci nabídky nezvýší, z prodeje pravděpodobně sejde. Připomínáme, že ČEZ má v Bulharsku dlouhodobé problémy s regulátorem a vede proti Bulharsku arbitráž. Za první pololetí tohoto roku generovala bulharská aktiva 4,2 % celkového zisku EBITDA. Akcie ČEZu zakončily páteční seanci na 436,1 Kč (+4,3 % t/t).
 
Spíše technicky jsme pak sledovali rebalanci indexů CECE. Zde od pondělí 18. září začne platit nové složení středoevropských indexů CECE. Fakticky změna proběhla v pátek 15. září po zavření trhu, proto závěr obchodování (aukce) byl provázen vyšším objemem obchodů. Z domácí burzy se změny týkají dvou titulů. Do indexu CECE se po odmlce vrátí akcie CME s váhou 0,3 %. Snahy o ovládnutí společnosti Pegas vedou k snížení hodnoceného free floatu a celková váha Pegasu by měla klesnout skoro o třetinu (na 0,27 % z 0,42 %). Celková váha českých akcií lehce klesne, naopak se zvedne váha polských a maďarských akcií.
 
Nejvíce klesající akcií týdne byla CME (88,5 Kč -3,5 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Domníváme se, že konečný týdenní výsledek byl silně ovlivněn rebalancí indexů CECE, která přilákala více prodejců než kupců v páteční aukci. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (+5,6 % na 340 Kč). Na Unipetrolu nebyly zaznamenány žádné nové informace. Společnost profituje ze současné situace na trhu a makroekonomického prostředí. Navíc dochází k platbám od pojišťoven, které ještě vylepšují už tak dobré běžné hospodaření. Obnovený zájem investorů je patrný. Navíc nižší objem volně dostupných akcií jen dále umocňuje zvýšenou volatilitu.
 
V příštím týdnu se trh zaměří na středeční zasedání FOMC. Změna sazeb se neočekává, ale poslední makrodata zvýšila pravděpodobnost na možné prosincové zvýšení sazeb až nad 50 %. Ještě před 14-ti dny zmíněná pravděpodobnost dosahovala 33 %. Trh se zaměří na jakoukoliv zmínku o budoucím nastavení měnové politiky včetně snižování bilance Fedu. Samozřejmě nesmíme vynechat možné další kroky na geopolitickém poli. Zde je KLDR stálým rizikem. Víkendové (27.9.) parlamentní volby v Německu budou důležité až pro konec měsíce. Ale i zde očekáváme základní scénář, který počítá s neměnnou nebo jen lehce změněnou politickou situací bez vlivu na aktuální postoje země. Celkově tedy nevidíme důvod pro změnu současného trendu, který je neutrální až lehce pozitivní.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na středeční zasedání FOMC (změna sazeb se neočekává). Investoři budou sledovat komentář k budoucí měnové politice v návaznosti na poslední makrodata. V průběhu týdne budou ještě zveřejněna data z trhu nemovitostí. V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, kde se čeká lehké snížení indexů současného vývoje a zlepšení v očekávání. 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE