...obchodováním v tomto měsíci jsou tak hlavní akciové indexy budˇnad důležitými zejména psychologickými hranicemi nebo velice blízko nich. V případě benchmarku DJIA se trh dostal nad hladinu 10700 bodů a v případě dalších dvou indexů Nasdaq Composite a Standard and Poor´s 500 se jedná o nová 4 letá maxima při closingu. Uvedenému nárůstu pomohly zejména zatím dobré hospodářské výsledky firem za 2. Q. t.r. a rovněž zlepšený sentiment zaměřený na stav US ekonomiky dle makroukazatelů. Samozřejmě existuje tu stále jistý brzdící účinek ceny ropy a je třeba monitorovat její případné cenové posuny.
Konkrétní hodnoty hlavních akciových indexů těsně před koncem měsíce července 2005 vypadají následovně:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 10705,55 bodů (+68,46 bodů, resp. +0,64%) s trojicí plusových akcií TOP 3 v pořadí Caterpillar (CAT), 3M (MMM) a Coca-Cola (K). Do negativního světla v rámci pořadí FLOP 3 s minusovým zhodnocením se dostaly akcie Boeing (BA), Citigroup (C), Hewlett-Packard (HPQ).
Technologicky zaměřený index Nasdaq Composite zakončil seanci na 2198,44 bodech (+12,22 bodů, resp. +0,56%).
Širší index Standard and Poor´s 500 se zastavil na niveau 1243,72 bodů (+6,93 bodů, resp. +0,56%).
Po předvedeném nárůstu trhů se analytici dohadují zda bude pozitivní trend trhu pokračovat i po zbytek léta, když v předchozích několika týdnech se dostal na poměrně vyšší hodnoty. Nicméně jsou zde jasné indicie toho, že ekonomika zůstává poměrně silná (resp. její růst), hospodářská situace firem vypadá dle jejich reportů za 2. Q. t.r solidně, inflační tlaky takřka neexistují a jsou plně pod kontrolou FED, úrokové sazby jdou nahoru postupně a transparentně (není zde skokový vývoj) a trhy jsou ochotny akceptovat tezi, že ekonomika vydrží resp. vstřebá vysoké ceny ropy. Navíc je k tomu třeba přidat poměrně frekventovaný výskyt fúzí a akvizicí. Dostáváme tak celkem pozitivní obrázek dalšího vývoje v ekonomické oblasti, který ovšem může být zadržen nepředvídanými i mimoekonomickými záležitosti, např. bezpečnostní situací apod.
Cena ropy se včera pohybovala kolem hranice 60 USD za barel a realizovala closing na NYMEX na kursu 59,94 USD za barel. Státní dluhopisy a jejich benchmark 10Y Treasury Note jsou na kursu 99 14/32 % nominální hodnoty (+16/32 % nominální hodnoty) s aktuálním výnosem 4,20% p.a.
Posílily farmaceutické firmy, neboť lídři sektoru firmy Bristol-Myers Squibb (BMY) a GlaxoSmithKline (GSK) vykázaly výdělky ve 2. Q. t.r. nad očekávanou úroveň a index Amex Drug Index vyskočil o 4,41 na 327,13 jednotek. Také posílil Daimler Chrysler (DCX) o 9,6% po oznámení navýšení čtvrtletního zisku o 28% a odchodu stávajícího CEO na konci roku.
Dnešní makroukazatele budou důležité, neboť obsahují skutečně stěžejní indikátory US ekonomiky. Jedná se Chain Deflator za 2. Q. (očekávání 2,6%), dále Employment Cost Index za 2. Q. (očekává se 0,8%), pak přechází již GDP USA za 2. Q. t.r. s očekávanou hodnotou růstu ekonomiky + 3,5%, následuje Michigan Sentiment – rev. za červenec (očekávání 96,5) a nakonec Chicago PMI za červenec (očekávání 55,0).
V oblasti forexového trhu se cross rate EUR/USD pohybuje na hranici 1,2113 a dolar vs. yen je 112,13. Zlato na NYMEX stojí 427,70 USD za trojskou unci. Severomořská ropa Brent je za 59,15 USD za barel a Light Sweet Crude Oil September Delivery stojí na NYMEX 60,30 USD za barel.
Afin Brokers, a.s.
Ing. J. Stoulil