Unipetrol: Mimořádná valná hromadana obzoru?

02.08.2005 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

 Poslední vývoj kolem Unipetrolu se opět komplikuje. Na obzoru se objevil další nespokojený minoritní akcionář, který hodlá využít laxního přístupu PKN Orlen a podle...

 Poslední vývoj kolem Unipetrolu se opět komplikuje. Na obzoru se objevil další nespokojený minoritní akcionář, který hodlá využít laxního přístupu PKN Orlen a podle posledních informací (EURO Online) podal žádost o konání mimořádné valné hromady (MVH) . Zdroj tvrdí, že se nejedná o SMA, které vlastí cca. 10% hlasovacích práv, ani o Deutsche Bank, která má sice minoritní podíl v Unipetrolu, ale podle našeho mínění sleduje jiné strategické cíle. Jako nejpravděpodobnější se tedy jeví , že minoritním akcionářem je přímo ATLANTIK FT díky akciím, které získal jako zástavy v repooperacích za poskytnuté úvěry nebo zastupuje některého ze svých klientů.

Tento subjekt se snaží vytěžit maxima ze situace, kdy PKN Orlen ztratil 24. července hlasovací práva k společnosti Unipetrol, protože ve lhůtě 60-ti dní od převzetí majority ve firmě neschválila Komise pro cenné papíry (KCP) nabídku na odkup akcií minoritních akcionářů.

Pokud by se totiž podařilo svolat MVH dříve než získá PKN Orlen hlasovací práva, mohou minoritní akcionáři na této MVH změnit stanovy firmy, např. tak, aby o všech strategických činnostech musela rozhodovat 90% většina, čímž by PKN donutili k vyšší příští odkupní ceně a později možná i k vyvlastnění dle tolik diskutované novely obchodního zákoníku.

Podle našich odhadů se jedná jen o metodu dalšího, určitě efektivnějšího nátlaku na PKN, aby bral fundamentálního hodnotu firmy více v potaz a učinil férovější nabídku pro minority. Tento plán však nejspíš nevyjde. Podle našeho odhadu se pravděpodobně nepodaří minoritnímu akcionáři donutit představenstvo Unipetrolu ke svolání MVH před schválením nabídky ze strany KCP a uveřejněním nabídky převzetí PKN. Svůj smysl však tento počin splní i bez realizace MVH.

Co to znamená pro akcionáře Unipetrolu?

Potěšující zprávou je, že se tlak na PKN rozšířil na další a podle našeho názoru výraznější a kompaktnější subjekt (i přesto, že má menší podíl než SMA). Volatilita akcií Unipetrolu by se tedy měla snížit a cena by již neměla tak skokovitě reagovat.



Autor článku

Ing. Jan Procházka  

Články ze sekce: INVESTICE