Pokud se podíváme na hodnoty hlavních akciových indexů US akciového trhu, jsou před novým týdnem následující: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na 10558,03 bodech (v pátek -52,07 bodů, resp. -0,49%) s tím, že za týden ubral ze své hodnoty 83 bodů. Předtím za 5 týdnů byl schopen navýšit svojí hodnotu o 343 bodů (+3,3%). V pátek se pořadí TOP 3 dostaly akcie Microsoft (MSFT), Merck (MRK) a IBM. Naopak v minusových titulech se nacházely akcie Altria Group (MO), General Motors (GM) a Johnson and Johnson (JNJ). Technologicky laděný index Nasdaq Composite má hodnotu 2177,91 bodů ( v pátek -13,41 bodů, resp. -0,61%) a pokles během týdne činí pouze 7 bodů. Širší index Standard and Poor´s 500 se nachází na niveau 1226,42 bodů (-9,44 bodů, resp. -0,76%) a v průběhu týdne ponížil svoji hodnotu o 8 bodů. Zobchodované objemy nijak nevybočovaly z řady průměrnosti a v pátek bylo na obou burzách zobchodováno cca stejné množství kusů akcií a to 1,5 mld na každé burze (NYSE, Nasdaq).
Možné vyšší úrokové sazby v USA činí dolarově denominovaná aktiva atraktivní pro investory a tudíž dolar mírně posílil na forexovém trhu. Vůči EUR byl cross rate na hranici 1,2353 a ve vztahu k yenu činil 111,96. Cena zlata na NYMEX realizovala closing na kursu 442,80 USD za trojskou unci a během týdne kurs posílil o 1,6%. Kurs nejdůležitější komodity – ropy se zastavil na NYMEX na 62,25 USD za barel v obavách o úrovni nabídky ropy a spekulacemi kam až se může ropa a její cena dostat.
Americké státní dluhopisy a jejich benchmarkový titul 10Y Treasury Note je na kursu 97 26/32 % nominální hodnoty (-21/32% nominální hodnoty) s výnosem 4,396 % p.a. V nadcházejícím týdnu budou směr akciových trhů zřejmě udávat dva faktory. Jeden z nich je již evergreenem všech debat o vývoji trhů a tím je samozřejmě cena ropy. Nicméně zítra se koná další zasedání Federal Open Market Committee amerického federálního rezervního systému FED a na něm bude posouzena stávající výkonnost US ekonomiky a z toho vyplývající konsekvence pro úrokovou politiku FED. Zatím je široce na trhu očekáváno další zvýšení overnight banking rate (FED Funds) na 3,50% s doprovodným komentářem, který by se neměl nijak zásadně odlišovat od předchozích vyhlášení FED (tzn. postupné, měřitelné, odhadnutelné a transparentní posunování sazeb na nějakou rovnovážnou úroveň vůči ostatním makroekonomickým agregátům).
Pokud se týče reportů o hospodářských výsledcích veřejně obchodovatelných firem za 2. Q. t.r., dostává se tento proces do závěrečné fáze. Zatím zveřejnilo svá hospodářská čísla 435 firem z indexu Standard and Poor´s 500 a bilance je solidní. 70 % společností předčilo očekávání trhu a mělo lepší výsledky, 14% firem bylo se svými hlášeními in-line (tedy splnilo představy trhu) a pouze 16% firem nedostálo tržnímu ocenění a mělo výsledky horší. Zejména je třeba zmínit sektor energií, kde v meziročním vyjádření činí růst výdělků firem za 2. Q. 41%. Dnes nebude podle ekonomického kalendáře vyhlášen žádný údaj ve vztahu k monitoringu US ekonomiky. V průběhu týdne to budou data o státním rozpočtu, údaje o maloobchodním prodeji, úroveň salda obchodní bilance a další.
Evropské trhy se ve svých nárůstech z minulých týdnů rovněž pozastavily následujíc výsledky obchodování na US akciových trzích. Hlavní souhrnný evropský akciový index DJ Euro STOXX 50 je na úrovni 3292,34 bodů (roční přepočet výkonnosti činí 23,3%) a hlavní německý index DAX 30 má hladinu 4837,25 bodů a roční přepočtenou výkonnost 27,5%. Jedna spekulativní perlička na závěr – z korporátního prostředí, kde americká firma Cisco Systems (CSCO) má prý zájem o odkup finské mobilní světové jedničky Nokia (NOK). Afin Brokers, a.s. Ing. J. Stoulil