Inflace je tu. Zlato skupují banky i drobní investoři

03.06.2021 | , Finance.cz
INVESTICE


Po zlatých cihličkách nebo sběratelských mincích je vysoká poptávka, a to kvůli inflaci i nejistotě ekonomického vývoje. Cena drahého kovu je vyšší, i když netrhá rekordy jako loni. I to investory láká.

Po loňském rekordním roce cena zlata mírně klesla, a to zhruba o 6 procent. Pokles nicméně přišel po období, kdy drahý hov zaznamenal největší růst ceny za poslední dekádu a dostal se na historicky nejvyšší hodnoty, když se jedna trojská unce prodávala za zhruba 46 tisíc korun.

„Letošní pokles tak můžeme chápat jako určitou korekci v růstu. Konkrétním důvodem bylo zejména snížení výnosů ze státních dluhopisů. Když rostou výnosy státních dluhopisů, zlato má mezi relativně bezpečnými aktivy větší konkurenci. Jinými slovy, pokud například desetileté americké státní dluhopisy loni v létě nabízely výnos do splatnosti pouze 0,5 procenta ročně a nyní je to 1,6 procent, odlákají některé investory od jiných bezpečných aktiv včetně zlata,“ vysvětluje Pavel Ryska, analytik J&T Banky.

Nahoru, dolu, nahoru

Lehký propad ceny, které zlato zaznamenalo na začátku letošního roku, kompenzoval duben, kdy zlatý kov opět podražil, a to o 4,5 procenta. Na konci dubna se tak trojská unce přiblížila k 1 800 dolarům, což je v přepočtu asi 37 800 korun.

Podle Jana Rožka, obchodního ředitele společnosti Zlaťáky pak může zlato nadále zdražovat. „Inflace, nižší úrokové sazby a oslabení dolaru tlačí cenu zlata výše. Právě obavy z inflace by se mohly stát hlavním motorem pro růst ceny zlata. V prvním letošním čtvrtletí zlato reagovalo především na pohyby úrokových sazeb,“ dodává.

Čtěte také: Kdy se vyplatí do zlata investovat i při růst ceny?

Cena zlata 2021: do čeho se investuje, kdy stoupne

Zdroj: Shutterstock

 

Zlato jako klidný přístav

Investoři se v nejisté době uchylují k osvědčeným investicím a zlato je dlouhodobě vnímáno jako klidný přístav v rozbouřených vodách. Přesto se podle Světové rady pro zlato (WGC) poptávka po zlatě meziročně snížila o 23 procent a v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla celkového objemu 815,7 tun.

Konkrétně došlo k posílení investiční poptávky po mincích a slitcích, ale k odlivu ETF fondů zajištěných zlatem. Postupně se také zotavuje nákup šperků, a to společně s oživováním ekonomiky po sérii lockdownů. Rovněž banky pořizují více zlatých rezerv. „Velcí investoři nakupují mnohem více fyzický kov nebo aspoň akcie těžařů zlata. Centrální banky navyšují zásoby fyzického zlata ve svých rezervách,“ potvrzuje trend investiční poradce Michal Nedbal.

Čtěte také: Jak pandemie změnila světovou ekonomiku a nákup zlata?

Pro a proti ETF fondům

Investoři zlato nakupují nejen fyzicky. Investovat mohou i do zmíněných ETF fondů zajištěných zlatem. Investice přes ETF fond na burze přináší jednoduchost obchodování a je vhodnější pro ty investory, kteří chtějí mít pružnost okamžitého prodeje nebo přikoupení. Pro velmi konzervativní investory je nevýhoda, že investice přes ETF fond je zprostředkovaná a vždy obnáší určité riziko protistrany,“ uvádí Pavel Ryska.

Na nevýhody ETF fondů oproti držení fyzického zlata upozorňuje Michal Nedbal. „Osobně preferuji fyzické vlastnění. Papír snese všechno a aby vlády splatily obrovské dluhy, které si nabraly a nejspíš ještě nabírat budou, musí zvedat daně. Proto se objevují informace o zvedání daní z akcií, z nemovitostí, z kryptoměn. Je to opět přirozený důsledek zadlužování. Protože stát prostě jiný příjem nemá než z daní svých občanů. A pokud chci, aby mě stát nemohl zdanit, neviděl mi na účet a do majetku, chci ho mít v podobě, která ho legálně skrývá. Tou je fyzické držení zlata i stříbra,“ dodává.

Přitahuje nižší cena zlata

Za poslední čtvrtletí cena zlata poklesla a nyní proto nedosahuje takových rekordních hodnot jako loni, což vnímají i spotřebitelé. „Zákazníci zlato nakupují, zájem se vrací. Investice je totiž stále atraktivní,“ konstatuje Jan Rožek a upozorňuje, že rostou investice do slitků a mincí. „Hlavní hybatelem této poptávky jsou inflační tlaky, které jsou způsobené vládními programy na podporu pandemií zasažených ekonomik, a stále trvající strach z dlouhodobého dopadu pandemie.“

Podle Michala Nedbala je cenový pokles zlata v prvním kvartále letošního roku spíše sezónní, z pohledu posledních dvou desítek let přirozený a součástí růstového trendu. „Mluví se o inflaci a zlato miluje krize – už zhruba 2 500 let. Dnes je velmi jednoduché jej jakkoli pořídit a může do něho investovat každý. I to pravděpodobně opět požene jeho cenu nahoru,“ uzavírá.

Čtěte také: Zazářilo a padá. Jak se vyvíjí cena zlata a co bude dál?

Autor článku

Jana Poncarová

Jana Poncarová


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 40 krát

Články ze sekce: INVESTICE