Souhrn týdne 10. 10. - 14. 10. na trzích USA

17.10.2005 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V tomto týdnu až do pátku pokračovaly poklesy akciových indexů, neboť přetrvávaly obavy z inflace. Index Dow Jones během týdne dosáhl svého pětiměsíčního minima a technologický Nasdaq tříměsíčního minima. Velká pozornost proto...

a ... byla věnovaná makroekonomickým ukazatelům.

 

 

Makroekonomické zprávy

 

 

Pozitivně na trhy zapůsobil především páteční report indexu spotřebitelských cen (CPI) a způsobil tak růst na akciových trzích. Index cen spotřebitelů sice vzrostl o 1.2% v září a jde o největší jeho růst za posledních 25 let. Ekonomové predikovali jeho růst o 0.9%. Ale toto velké zvýšení bylo dáno především růstem cen energie o 12%, které bylo způsobeno přerušením dodávek ropy hurikánem Katrina a tropickou bouří Rita. Index CPI bez cen energie a potravin vzrostl o 0.1%, ačkoliv ekonomická predikce činila 0.2%.

 

Hurikány Katrina a Rita a dále stávka výrobce letadel především přispěly i k 1.3% poklesu průmyslové produkce v USA za září. Jde o největší pokles od ledna 1982. Pokles produkce je větší než predikované snížení ekonomy o 0.4%. Nejvíce byla hurikánem zasažena výroba obchodního vybavení, materiály a těžební průmysl. Pouze stavební dodávky a spotřebitelské zboží v září rostly, jak odrážely obnovující činnost v oblasti postižené hurikány.

 

Ceny importu vystoupily v září o 2.3%, jak rostly náklady na ropu a zemní plyn. Index importních cen v září překročil o 0.9% očekávání ekonomů. Po odečtení cen ropy, importní ceny vzrostly o rekordních 1.2%. Po odečtení veškerých paliv, ceny vzrostly o 0.4%. Ceny exportu za září v USA vzrostly o 0.9%, je to největší růst za 10 let.

Deficit obchodní bilance se rozšířil v srpnu o 1.8% na 59.0 mld. USD. Deficit obchodní bilance odpovídá očekávání ekonomů. Není zde ještě zřejmý vliv hurikánu Katrina, který zasáhl pobřeží Mexického zálivu 29. srpna a uzavření přístavu New Orleans. Ekonomové očekávají, že jeho vliv se do deficitu zahraničního obchodu promítne v září.

Maloobchodní prodeje vzrostly o 0.2% v září. Ekonomové očekávali růst o 0.5%. Po odečtení prodejů aut, maloobchodní prodeje vzrostly o 1.1%. To je více než očekávaných 0.8%.

 

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 

 

Během týdne mnoho společností zveřejnilo své zisky. Společnost Alcoa ohlásila zisk ve výši 33 centů na akcii a příjem ve výši 6.57 mld. Překonala tak očekávání analytiků. Druhá největší biotechnologická společnost na světě Genentech reportovala zisk ve výši 359.4 mil. USD, neboli 33 centů na akcii, oproti 230.9 mil. USD,  21 centů na akcii, ve stejném období minulého roku. Analytici očekávali zisk ve výši 30 centů na akcii. Nad odhady analytiků zveřejnila své zisky i společnost Apple Computer a očekává jeho posílení i pro první fiskální čtvrtletí 2005-2006. Společnost za čtvrté čtvrtletí realizovala zisk 38 centů na akcii, tedy o cent nad odhady analytiků. Příjmy byly ale nižší než odhadovali analytici, ti predikovali příjmy na 3.74 mld. USD. Apple Computer představila také svůj nový produkt video přehrávače iPod, který by mohl společnosti do budoucna zvýšit příjmy. Nad odhady analytiků ohlásila své zisky i společnost AMD. AMD dosáhla 18 centů zisků na akcii. Příjmy společnosti činily 1.52 mld. USD a vzrostly z 1.26 mld. USD minulého roku.

 

Harley-Davidson oznámil zisky 265 mil. USD, neboli 96 centů na akcii, za třetí čtvrtletí končící 25. září. Jde o růst z 229 mil. USD, neboli 77 centů, které společnost realizovala ve stejném období minulého roku. Čtvrtletní příjmy dosáhly růst na hodnotu 1.43 mld. USD z 1.3 mld. USD díky maloobchodním tržbám, které vzrostly o 12%.  Analytici očekávali zisky 90 centů na akcii s příjmy téměř 1.43 mld. USD.

 

            Pod odhady analytiků naopak zveřejnila své zisky společnost vlasové kosmetiky Helen of Troy, když uvedla, že její zisky činí 30 centů na akcii za druhé fiskální čtvrtletí. Zisk je tak 22 centů pod odhady analytiků. Společnost také snížila své odhady ročních zisků na 1.80 USD až 1.90 USD na akcii, z předešlých 2.50 USD až 2.60 USD na akcii a viní z toho vývoj ekonomických podmínek v USA. Také společnost Boston Scientific oznámila zisky za třetí čtvrtletí pod odhady analytiků. Společnost dosáhla zisk 42 centů na akcii, očekávání byla o 3 centy nižší.

 

Společnost Gannett Co. Inc. reportovala čistý příjem 297 mil. USD za třetí čtvrtletí, neboli 1.13 USD na akcii. Jedná se o pokles z 310.2 mil. USD, tedy 1.16 USD na akcii, které vykázala v tomto období minulého roku. Příjmy společnosti vzrostly o 4% na 1.86 mld. USD. Odhady analytiků pro zisky společnosti činily 1.13 USD na akcii s příjmy 1.8 mld. USD. Společnost dále reportovala předběžné provozní příjmy za září na přibližně 670 mil. USD,  tedy o 1.1% výše. Gannett uvedl, že výsledek čtvrtého čtvrtletí bude hůře srovnatelný díky téměř 50 mil. USD spojených s reklamní poptávkou týkající se voleb 2004 a „pokračujícím pomalým výhledem  v tomto sektoru ve Velké Británii“.

 

Lincoln National Corp. oznámil, že nakoupí Jefferson – Pilot Corp. v hotovosti a akciích za 7.5 mld. USD, neboli 55.48 USD za akcii.  Podle podmínek smlouvy, každá akcie Jefferson-Pilot bude vyměněna za 1.0906 akcie Lincolnu nebo bude nakoupena za 55.96 USD. Nabídka představuje prémii 9.2%. Lincoln očekává, že smlouva bude uzavřena v prvním čtvrtletí 2006 s tím, že mírně přidá ziskům, které by ke konci roku 2007 měly růst o 6% až 7%. Pojišťovna očekává dále, že sloučení ji přinese 180 mil. USD náklad. Akcie Lincolnu v pátek vzrostly o 77 centů na 50.73 USD a akcie Jefferson-Pilot poklesly o 40 centů na 50.79 USD.

 

 

Devizové a komoditní trhy

 

 

            V tomto týdnu došlo k růstu ceny ropy o 2.94% na hodnotu 64.06 USD za barel. Dolar v průběhu předešlého týdne vůči euru posílil o 0.82% a vůči libře o 0.11%. Česká koruna vůči dolaru oslabila o 1.20%.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE