K těmto ekonomickým událostem je třeba ještě zmínit jité politické konsekvence, kdy proběhlo soudní líčení s několika úředníky z Bílého domu, které vyústilo pouze v jedno obvinění. Klíčových pracovníků se tedy vůbec nedotklo a trh se tomuto tématu také věnoval. Hlavní akciové indexy US trhů se před novým týdnem nacházejí na těchto stavech: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 10402,77 bodů (v pátek +172,82 bodů, resp. +1,69%) s tím, že ve skupině TOP 3 jsou akcie Atria Group (MO), Boeing (BA) a Johnson and Johnson (JNJ). Naopak ve trojici FLOP 3 se nacházejí akcie IBM, American Express (AXP) a General Motors (GM). Celkový týdenní výkon indexu DJIA činí +1,8%. Technologický index Nasdaq Composite se zastavil na úrovni 2089,88 bodů (v pátek +26,07 bodů, resp. +1,26%) a za týden se hodnotově posunul o +0,4%.
Širší index Standard and Poor´s 500 má niveau 1198,41 bodů (v pátek +19,51 bodů, resp. +1,7%) a týdenní zhodnocení činí +1,6%. Zobchodované objemy byly mírně nadprůměrné a na NYSE se tak zobchodovalo celkem 1,74 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo celkem 1,86 mld kusů akcií. Na trhu státních dluhopisů se projevil report o úrovni US GDP a benchamarkový titul 10Y Treasury Note se výnosově dostal na úroveň 4,572% s kursovým poklesem.
Na komoditním trhu se ropa pohybovala při closingu na kursu 61,22 USD za barel (prosincový kontrakt na NYMEX) a zlato se obchodovalo za cenu 474,80 USD za trojskou unci. Na forexovém trhu se cross rates EUR/USD pohybovaly na hranici 1,2066 a JPY/USD byl na hranici 115,66.
V nadcházejícím týdnu bude situace na trzích především určována lepším výsledkem US ekonomiky za 3. Q. t.r. a dále značným množstvím nových makroukazetelů podle ekonomického kalendáře. Trh očekává, že by mnohá data mohla vyjít s lepšími než anticipovanými výsledky. Tento scénář by se mohl týkat indikátorů Factory Orders, Productivity, Construction Spending a Consumer Spending. Investoři zřejmě přesunou svoji pozornost právě od hospodářských výsledků veřejně obchodovatelných firem za 3. Q. t.r. k makrodatům a trh toto bude svědomitě vnímat a reflektovat. Stěžejní událostí týdne bude samozřejmě úterní meeting FOMC FED, kde se rozhodne o nové úrovni sazeb overnight banking rate, resp. FED Funds. Široce je očekáváno, že sazba bude navýšena o obvyklých 25 basis points. Pokud se jedná o dnešní sestavu makroukazatelů, bude vypadat následovně: Personal Income za září t.r. (očekávání je 0,4%), Personal Spending za září t.r. (očekávání je 0,5%) a nakonec Chicago PMI za říjen t.r. a s očekávanou cifrou 57,2. Podle firmy Thomson Financial se reporty hospodaření za 3. Q. t.r. doposud týkaly 341 firem z indexu Standard and Poor´s 500 a z nich plných 68% společností překonalo svými resultáty analytická očekávání trhů. Tento týden bude zveřejňovat hospodářská čísla 82 firem. Průměrný nárůst ziskových položek v hlášeních doposud činí za 3. Q. t.r. 16 %.
Na evropských trzích v minulém týdnu do určité míry také probíhaly jisté korekční a vilatilní burzovní seance, které částečně vyústily v pokles hlavních indexů. Konkrétně hlavní souhrnný evropský index blue chips DJ Euro STOXX 50 se nachází na úrovni 3293,59 bodů s ročním přepočtem výkonnosti 16,3% a hlavní německý index DAX 30 má niveau 4894,06 bodů (roční výkonnost činí 22,3%). Na evropském trhu fúzí a akvizicí je třeba zmínit dnešní informaci o dohodě mezi španělskou telekomunikační firmou Telefonica (TF) a britským mobilním operátorem O2 o jeho koupi v hodnotě 17,7 mld GBP, resp. 31,5 mld USD. Zřejmě to přinese další konsolidační impulsy do evropského telekomunikačního sektoru, který je sužován nemalou dluhovou službou. Afin Brokers, a.s. Ing. J. Stoulil