a ... přičemž jde o největší zisk technologického indexu od srpna 2004. Akciovému vzestupu napomohli i klesající ceny energií, když lehká ropa oslabila o 1.04% na
Nejvyšší zisky si připsaly akcie dopravních společností, maloobchodníků, aerolinek a kasin. Technologie se velice silně navrátily ze ztrátového měsíce října. Hlavními tahouny byly především sektory polovodičů, diskových mechanik, počítačových sítí, internetu a softwaru. Mezi nejslabší sektory uplynulého týdne patřily zejména utility, nemovitostní investiční fondy, výrobci zlata a finanční instituce.
Makroekonomické zprávy
Konstrukční výdaje se v září v souladu s očekáváním analytiků zvýšily o 0.5%. Došlo tak ke zpomalení růstu tohoto ukazatele oproti srpnovému růstu o 0.6%. ISM manufacturing index vyjadřující výrobní podmínky v říjnu klesl na 59.1 ze zářijových 59.4, přičemž šlo o menší pokles než se očekávalo.
Fed zvýšil úrokové sazby o další čtvrtinu procentního bodu a prozatím tak pokračuje v nastoupené politice zvyšování úrokových sazeb. Fed zdůvodnil své rozhodnutí především tím, že ekonomika USA zůstává i přes negativní efekt hurikánů Katrina a Rita poměrně silná. Nicméně náklady na rekonstrukci postižených oblastí a vysoké ceny energií přispívají k inflačním tlakům. Fed zvyšuje úrokové sazby pravidelně na každém zasedání FOMC od června roku 2004. Již nyní se očekává zvýšení sazeb o další čtvrt procentního bodu na prosincovém a lednovém zasedání.
Ministerstvo práce oznámilo, že produktivita práce v USA ve třetím čtvrtletí vzrostla o 4.1%. Zveřejněný odhad předčil očekávání, když ekonomové předvídali růst produktivity ve výši 2.6%. Produktivita práce ve druhém čtvrtletí vzrostla o revidovaných 2.1%. Cena za jednotku práce ve třetím čtvrtletí klesla o 0.5%, což je největší pokles od druhého čtvrtletí 2004.
Tovární zakázky poklesly za září o 1.7% především vedeny poklesem zakázek na kapitálové zboží. Celkové objednávky na kapitálové zboží včetně obrany za září poklesly o 7.8%. Objednávky na počítače a dopravu poklesly o 3.9% a 5.5%. Ekonomové očekávali pokles objednávek o 0.6%. Expedice zboží poklesla o 0.5% za září po čtyřměsíčním růstu. Objednávky na zboží byly v srpnu revidovány na 2.9% z 2.5% růstu. Zásoby se snížily o 0.1% za září a následují po poklesu v srpnu o 0.2%. Poměr zásob k expedici je 1.18 z 1.17 v srpnu.
Situaci v zaměstnanosti dokreslují ukazatele počtu nově vytvořených pracovních míst bez zemědělského sektoru a míra nezaměstnanosti. Růst počtu nově vytvořených pracovních míst v USA se i přes nezahrnutí přímého dopadu obou ničivých hurikánů zpomalil. Počet nově vytvořených pracovních míst v říjnu vzrostl o 56 000, poté co v září došlo k poklesu těchto míst o 8 000. Ekonomové očekávali růst počtu nově vytvořených pracovních míst o 102 000. Míra nezaměstnanosti klesla na 5% ze zářijových 5.1%.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Investory zcela jistě nepotěšilo varování počítačového giganta Dellu. Společnost oznámila, že její zisky a příjmy za třetí čtvrtletí zaostanou za očekáváním v důsledku nižších prodejů v USA a Velké Británii. Dell nyní očekává zisk ve výši 39 centů na akcii a příjem ve výši 14.1 mld. USD. Zlatá společnost Barrick Gold oznámila nabídku koupě konkurenční společnosti Placer Dome za 9.2 mld. USD. Akcie Placer Dome na základě této skutečnosti posílily o více než 20%. Švýcarská farmaceutická společnost Novartis AG se dohodla s americkým výrobcem léků Chiron Corp. na odkoupení zbývajícího 58% podílu, který dosud švýcarská společnost nevlastní. Novartis koupí zbylou část Chironu za 5.1 mld. USD či za 45 USD za akcii. Nabídka je o 5 USD vyšší než původní nabídka ve výši 40 USD za akcii a byla již Chironem definitivně schválena.
Energetická společnost Valero Energy Corp. oznámila růst čistého zisku za třetí čtvrtletí na 1.3 mld. USD či 4.37 USD na akcii oproti 432 mil. USD či 1.57 USD na akcii ve stejném období minulého roku. Analytici očekávali zisk společnosti ve výši 4.23 USD na akcii. Akcie společnosti posílily o 5.77%.
Říjen byl velice špatný měsíc pro prodeje automobilů. Ford Motor Co. a General Motors vykázaly velké poklesy prodejů zejména u větších automobilů s vysokou spotřebou paliva. Výjimkou z pravidla byla Toyota, která zaznamenala dokonce růst prodejů o 5.7%. GM byl opět downgradován společností Moody's Investors Service, která ke svému hodnocení dodala, že výhled růstu společnosti není růžový. Procter & Gamble reportoval zisky ve výši 77 centů na akcii za první fiskální čtvrtletí, což bylo o penny více než činily odhady analytiků. Pro druhé čtvrtletí společnost očekává zisk v rozmezí 66 – 69 centů na akcii v souladu s očekáváním analytiků. Investory potěšily i reporty dalších společností, jako např. Viacom, Colgate-Palmolive či Sirius Satellite Radio, Time Warner a Duke Energy, které předčily očekávání.
Producent bezpečnostního softwaru Symantec Corp. vykázal za druhé fiskální čtvrtletí ztrátu ve výši 251.3 mil. USD či 21 centů na akcii oproti zisku 135.6 mil. USD či 19 centů z minulého roku. Ke ztrátě došlo především v důsledku výdajů spojených s akvizicí společnosti Veritas Software. Díky téže skutečnosti vzrostly prodeje společnosti o 71% na 1.1 mld. USD. Symantec dále oznámil, že prodeje, zisky i příjmy budou v následujícím čtvrtletí nižší, než analytici očekávali. Akcie společnosti se v důsledku reportu výrazně propadaly. Na negativní výhled Symantecu reagovalo sedm finančních společností downgradováním společnosti. Farmaceutický gigant Merck vyhrál důležitý spor o dostatečné označení svého léku na tišení bolesti Vioxx. Společnost vedla spor o to, zda dostatečně varovala spotřebitele a lékaře o rizikách spojených s dlouhodobým užíváním tohoto léku. Smlouva o převzetí společnosti Guidant společností Johnson & Johnson jde stranou. Vyjednávání mezi společnostmi ztroskotalo, neboť J&J chce zaplatit 61 USD až 62 USD za akcii, zatímco Guidant požaduje 67 USD až 68 USD za akcii.
Společnost Comcast realizovala zisk 10 centů na akcii ve třetím čtvrtletí. Příjmy společnosti vzrostly o 9.4% ve srovnání se stejným obdobím minulého roku na 5.58 mld. USD. Zisk je shodný s očekáváními analytiků. Akcie online cestovní kanceláře Priceline.com vyskočily o téměř 27% díky silným ziskům a odhadu celoročního zisku. Zisk za třetí čtvrtletí Priceline.com je 47 centů na akcii, analytici odhadovali zisk o 10 centů níže. Pro rok 2005 společnost očekává zisky 1.33 USD až 1.37 USD na akcii, tedy nad odhady analytiků. Velice dobře si v říjnu vedli maloobchodníci s oblečením pro mladé. Tržby Abercrombie & Fitch vyskočily o 31% za říjen oproti stejnému měsíci minulého roku, když odhady analytiků činily růst o 15.2%. Tržby Wet Seal posílily o 46.6% za říjen. Odhady analytiků byl růst o 33%. Jeden z největších discountů Wal-Mart Store oznámil, že tržby za říjen vzrostly o 4.3% v souladu s očekáváními. Dařilo se i ostatním obchodním řetězcům.
Společnost Expedia zveřejnila silné zisky. Společnost reportovala zisk za třetí čtvrtletí 35 centů na akcii, tedy 4 centy nad odhady analytiků. Příjmy vzrostly o 16% ve srovnání se stejným obdobím minulého roku na 584.55 mil. USD, odhady činily 572.3 mil. USD. Fortune Brands uveřejnila zisk 1.12 USD na akcii za třetí čtvrtletí v souladu s odhady analytiků. Současně potvrdila svůj výhled pro celý rok. Oracle reportoval, že odchází její ředitel finančního oddělení Greg Maffei. Je to podruhé, co Oracle ztratila v tomto roce svého finančního ředitele. Greg Maffei opustil společnost po 4 měsících.
Devizové a komoditní trhy
Akciovému vzestupu napomohli i klesající ceny energií, když lehká ropa oslabila o 1.04% na 59.80 USD za barel a stále již delší dobu se drží pod hranici 60 USD za barel. Dolar v průběhu předešlého týdne vůči euru znatelně posílil o 2.02% a vůči libře o 1.82%. Česká koruna vůči dolaru oslabila o 1.20%.