Úterní obchodování na Wall Street bylo ovlivněno jednak nárůstem kursu čipové firmy No.1 Intel Corp. (INTC) o zhruba 3% (jedná se o komponent indexu DJIA) a to z důvodu toho, že firmy Intel a Micron Technology (MU) vytvořily nový joint venture na výrobu tzv. flash-memory chips a mohly by být v tomto oboru velkým a úspěšným hráčem. Dalším faktorem byl report tzv. FOMC Minutes, kdy se jednalo o podrobný záznam jednání FOMC FED ze dne 1.11.2005 (zde byla hlavní úroková sazba overnight banking rate navýšena na 4,0 % p.a.). Ze záznamu vyplynulo, že někteří členové komise již vyjadřují určité argumenty proti dalšímu zdvihu sazeb s tím, že by mohlo dojít k přílišnému utažení úrokové politiky. To dává důvod se domnívat, že by již brzy mohlo ze strany FED dojít k ukončení úprav sazeb a konečně nalezení určité vybalancované úrovně. Další postupné navyšování sazeb by se tak mohlo stát do jisté míry kontraproduktivní a podvázat i důležitý ekonomický růst v USA. Uvidíme tedy jak se FED zachová na příštím prosincovém meetingu FOMC.
Nyní konkrétně k hlavním akciovým indexům US trhů, ty se zastavily na následujících úrovních: Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na 10871,43 bodů (+51,15 bodů, resp. +0,47%) s tím, že skupina TOP 3 má složení Altria Group (MO), Caterpillar (CAT) a Intel (INTC). Na druhé straně komponentů indexu DJIA jsou v minusu tzv. FLOP 3 akcie 3M (MMM), Procter and Gamble (PG) a Johnson and Johnson (JNJ). Technologicky laděný index Nasdaq Composite se nachází na hodnotě 2253,56 bodů (+11,89 bodů, resp. +0,53%).
Širší index Standard and Poor´s 500 je na niveau 1261,23 bodů (+6,38 bodů, resp. +0,51%). Zobchodované objemy nevybočily z rámce posledních obchodních dnů a na NYSE se tak zobchodovalo celkem 1,67 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo 1,88 mld kusů akcií. Cena ropy se mírně zvýšila v reakci na předpověď počasí o chladné zimě a na NYMEX realizovala closing na kursu 58,84 USD za barel. K tomu je třeba přidat informaci o dalším posunu ceny zlata na nové 18- ti leté maximum, které činí 492,90 USD za trojskou unci (+3,40 USD za seanci).
Trh státních dluhopisů se dostal v případě bechmarkové titulu 10Y Treasury Note na výnos 4,43 % p.a. s náležitým poklesem kursu v reakci na zprávy, že FOMC nemusí pokračovat ve zdvihu sazeb. Na forexovém trhu se cross rates EUR/USD nachází na hranici 1,1792 a JPY/USD je na hranici 118,67. Zlato je na ceně 488,60 USD za trojskou unci. Severomořská ropa Brent má kurs 56,15 USD za barel a Light Sweet Crude Oil na NYMEX stojí 58,63 USD za barel.
Afin Brokers, a.s. Ing. J. Stoulil