Budoucnost patří technologiím

03.01.2006 | , Afin Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Investice do technologií se od dob velké „technologické bubliny“ na začátku roku 2000 staly pro mnohé investory spíše laskavostí, než-li cíleným strategickým úmyslem....

...Není bezúčelné si uvědomit, že tento průmysl není průmyslem skomírajícím, natož mrtvým, ale je třeba na něj začít pohlížet zcela opačně. Technologická revoluce není na ústupu, ale právě naopak, vstává z popela. Mít úspěch znamená mít vizi, mít myšlení zítřka, vidět do budoucnosti. Když se většina z nás v roce 1985 ptala: „Proč bych měl mít doma počítač?“, někteří investoři již měli o budoucnosti zcela jasno. O pár let později (nemluvě o současnosti) se ukázalo, že investice do společností jako Microsoft, Dell nebo Apple Computer rozhodně nebyly neopodstatněné.
Většina nových technologií přichází právě ze Spojených států (i když je třeba stále více kalkulovat s asijským regionem). Američané jsou jeden z největších podnikatelských národů světa. Každoročně investují miliardy dolarů do všech oblastí výzkumu a vybírají miliardové zisky právě z nově získaných myšlenek napříč celými průmyslovými odvětvími
.
Podle nastoupeného trendu je možné spatřovat vysokou perspektivu a návratnost investic zejména v sektorech jako jsou nanotechnologie, biometrika, internetTV nebo identifikace pomocí rádiové frekvence RFID.

Nanotechnologie

Nanotechnologie se v poslední době stala velmi oblíbeným tématem mnoha vědeckých i čistě laických časopisů a diskusí. Nanotechnologie odkazuje na manipulaci s věcmi na atomické úrovni, což umožňuje vědcům vyvinout nové metody, postupy a následně na to i nové materiály. Podle studie Evropské komise je současná cena globálního trhu 2,5 miliardy USD. Do roku 2015 by se měla hodnota vyšplhat na neuvěřitelných 15 bilionů USD. Perspektivou pro tento obor jsou zejména nové technologie a materiály, které jsou využitelné napříč celým průmyslovým spektrem.

Biometrie

Zatím ještě ne zcela rozšířená a adaptovaná oblast atraktivního průmyslu s pozvolným tendenčním rozvojem. Všechny biometrické technologie jsou založeny na charakteristických rysech, které se nedají padělat. Jedná se o charakteristiky jako jsou otisky prstů, skenování sítnice, hlas nebo na faktorech usnadňujících komunikaci pomocí mimiky apod. V posledních několika letech zaznamenal tento průmysl neobyčejný vzestup. Od roku 1999 vzrostl trh o 1200% ze 166 milionů USD na současných 2,2 miliardy USD. Budoucnost tohoto oboru je spojena zejména s požadovaným nárůstem bezpečnosti a ochrany jak fyzických osob tak třeba počítačových sítí včetně zabezpečení ATM, přenosu dat z kreditních karet, mobilních telefonů atd.

InternetTV

Internet TV je v podstatě televize pracující na základě mezisíťového protokolu známého jako TVIP nebo TVOIP. TVIP dovolí telefonní společnosti soutěžit s kabelovou televizí a zde je právě onen ziskový prostor. Jedná se v podstatě o využití jakéhosi balíku složeného z televize, vysokorychlostního internetu a telefonních služeb. TVIP umožní tedy telefonním operátorům využít pákový efekt a nabídnout celou telekomunikační infrastrukturu. Celosvětový trh očekává v nadcházejících letech rapidní vzestup. Výzkumy ukazují, že počet předplatitelů TVIP vzroste ze 109 milionů zaznamenaných v roce 2004 na 204 miliony v roce 2008. TVIP mění cestu informace ke spotřebitelům, proto zde vyvstává nová dimenze pro masivnější inzerci.

Identifikace rádiovou frekvencí (RFID)

RFID je jako zázračný proužkový kód. Jednotlivé produkty jsou opatřeny čipy o velikosti hlavičky od zápalek, které jsou schopny přijímat i přenášet data. RFID čipy mohou přenášet data k centrální stanici v reálném čase. Je možné tak sledovat pohyb všech produktů opatřených RFID jako např. maloobchodní výrobky, průmyslové vybavení, automobily z půjčoven, knihy z knihoven, poštu, zavazadla apod. Díky RFID je možný absolutní převrat v zásobování maloobchodních řetězců nebo vytvoření spojení mezi návštěvou lékaře a pacientem.

Je třeba poznamenat, že ke každé rozvíjející se skupině technologického sektoru je možné přiřadit konkrétní tituly US akciových společností, které se obchodují na burzách nebo se postupně připravují ke vstupu na veřejný trh prostřednictvím IPO (initial public offering), tj. primární emise akcií a následný trading na burze. Právě tyto firmy z celého technologického spektra budou zřejmě těmi dobrými investičními tipy pro několik následujících let až se plně prosadí výše uvedené technologie do běžných podnikatelských záměrů s adekvátní finanční podporou jak ze soukromého tak i pravděpodobně ze státního sektoru.



Afin Brokers, a.s.
Mgr. Jan Moulis, Ing. J. Stoulil

Autor článku

Ing. Josef Stoulil  

Články ze sekce: INVESTICE