i ... sentiment však ke konci týdne vyprchal, když v pátek americké akciové trhy zaznamenaly největší denní propad za poslední tři roky. Důvodem k hromadnému výprodeji akciových titulů byly především bezpečnostní obavy, skandál ohledně japonské společnosti Livedoor, stále rostoucí ceny ropy a rovněž neuspokojující výsledky hospodaření některých významných společností. Index Dow Jones se propadl o 2.66% a uzavíral tak na hodnotě 10667.39 bodů. S&P index klesl o 1.86% na konečnou hodnotu 1261.49 bodů a technologický Nasdaq ztratil 2.51% na uzavíracích 2247.70 bodů.
Evropské trhy byly v průběhu týdne výše uvedenými negativními okolnostmi rovněž ovlivněny a došlo tak k drobnému vychýlení z nadějného trendu nastoupeného od počátku roku.
Makroekonomické zprávy
Ministerstvo práce USA oznámilo, že Index spotřebitelských cen (CPI) v prosinci překvapivě klesl o 0.1%. Ekonomové očekávali naopak růst cen o 0.2%, protože už v listopadu došlo ke snížení indexu o 0.6% v důsledku výrazného poklesu cen energií. Jádrová inflace vzrostla o 0.2% a splnila tak očekávání analytiků. Meziročně se jádrová inflace, která nepočítá s kolísavými cenami potravin a energií, zvýšila o 2.2%, což je nejrychlejší tempo růstu od března loňského roku.
Výstavba rodinných domů v USA v prosinci výrazně klesla, když počet zahájených staveb se snížil o 0.9% na 1.93 mil. staveb. Ekonomové předpovídali pokles z listopadových 2.12 mil. jen na 2.05 mil. Opět tedy došlo k indikaci ochlazení amerického trhu s realitami, který v posledních několika letech procházel velkým rozmachem. Za celý rok se nicméně počet zahájených staveb dostal na druhou nejvyšší úroveň v historii.
Spotřebitelská důvěra v USA na počátku měsíce dále mírně rostla. Index spotřebitelské důvěry vzrostl na předběžných 93.4 bodu z prosincových 91.5 bodu. Růst tohoto ukazatele mírně předčil očekávání analytiků, kteří odhadovali zvýšení indexu pouze na 92.5 bodu.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Zisk největší počítačové společnosti na světě IBM v loňském roce stoupl o 6% na 7.93 mld. USD či 4.87 USD na akcii. Zisk společnosti činil v předloňském roce 4.38 USD na akcii. Tržby společnosti však mírně klesly na 91.1 mld. USD z předloňských 96.3 mld. USD. K růstu zisku IBM přispěly zejména snahy společnosti o zvýšení rentability.
Čipový gigant Intel vykázal v posledním loňském čtvrtletí výrazně nižší růst zisku i tržeb, než se očekávalo. Čistý zisk společnosti vzrostl na 2.5 mld. USD z 2.1 mld. USD před rokem. Zisk na jednu akcii společnosti vzrostl na 40 centů, přičemž analytici očekávali vzestup na 43 centů. Čtvrtletní tržby se zvýšily o 6% na 10.2 mld. USD a i v tomto směru tak společnost zaostala za odhady analytiků. Intel navíc oznámil, že odhaduje vývoj tržeb pro první čtvrtletí tohoto roku rovněž pod očekávanou úrovní a zároveň sdělil, že část tržního podílu jí přebral menší konkurent AMD. Akcie společnosti se po zveřejnění zprávy propadly o více než 10%.
Čistý zisk internetového vyhledávače Yahoo v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl o 83% na 683.2 mil. USD. Zisk na akcii stoupl na 46 centů z 25 centů předloni. Bez zahrnutí mimořádných položek však zisk činil pouze 16 centů na akcii, přičemž analytici očekávali zisk ve výši 17 centů. Růst zisku společnosti byl podpořen zejména zájmem o internetovou reklamu. Zpráva však investory příliš nepotěšila a akcie společnosti se po jejím zveřejnění výrazně propadaly.
Zisk třetí největší americké bankovní skupiny JPMorgan Chase & Co. v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl meziročně o téměř 60% na 2.7 mld. USD či 76 centů na akcii a naplnil tak očekávání analytiků. Čisté příjmy bankovní společnosti se zvýšily o 6% na 13.7 mld. USD a celkové příjmy vzrostly o 5.4% na 13.7 mld. USD. O zlepšení se zasloužily zejména příjmy z poplatků v rámci investičního bankovnictví, které vyrovnaly negativní dopad slabších příjmů z obchodování a ztrát z osobních bankrotů.
Senzace letošního roku, americký výrobce počítačů Apple Computer, dosáhla v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku rekordního čistého zisku ve výši 565 mil. USD a proti stejnému období loni zisk vzrostl o 91.5%. Zisk na akcii dosáhl 65 centů ve srovnání s 35 centy před rokem a výsledek tak překonal odhady analytiků. Za téměř dvojnásobným ziskem stojí prodej přehrávačů iPod, který pomohl zvýšit celkové tržby o 65% na 5.75 mld. USD. Apple ve zmiňovaném čtvrtletí prodal více než 14 mil. iPodů, což je asi třikrát více než před rokem. Společnost nicméně zveřejnila slabším výhled než se očekávalo a akcie společnosti tak na oznámení zprávy reagovaly poklesem.
Zisk druhého největšího výrobce mobilních telefonů na světě Motoroly v posledním čtvrtletí loňského roku stoupl o 86% na 1.2 mld. USD či 47 centů na akcii oproti 647 mil. USD či 28 centům na akcii předloni. K růstu zisku společnosti přispěl zejména rekordní prodej tenkého přístroje Razr. Příjmy společnosti stouply o 18% na 10.43 mld. USD, přičemž analytici očekávali příjmy až 10.51 mld. USD. Zvýšily se i příjmy a prodej telefonů Motoroly, které však zaostaly za odhady analytiků.
Americký konglomerát General Electric Co. loni v posledním čtvrtletí mírně zvýšil zisk na 5.77 mld. USD oproti 5.72 mld. USD ve stejnému období předchozího roku a splnil tak očekávání analytiků. Tržby společnosti dosáhly 40.7 mld. USD, zatímco ekonomové očekávali větší růst na 42.2 mld. USD. Ke zvýšení zisku společnosti došlo zejména zásluhou výrazného růstu počtu zakázek.
Devizové a komoditní trhy
V uplynulém týdnu došlo k opět k poměrně silnému růstu ceny ropy, která se vyšplhala až na 68.15 USD za barel a posílila tak o 6.07%. Důvodem byly především obavy o dodávky ropy z Íránu a Nigérie a také nahrávka, v níž šéf teroristické organizace Al-Káida Usáma bin Ládin opět pohrozil útoky na území USA. Cena zemního plynu nicméně klesla o 6.12% na 8.98 USD za mil. BTU. Na devizovém trhu dolar i nadále oslaboval kvůli napětí kolem íránského jaderného programu a výrokům představitelů americké centrální banky, které naznačily, že se blíží konec růstu úrokových sazeb ve Spojených státech. Vůči euru americký dolar klesl o dalších 1.37% a oproti anglické libře o 0.77%. Vůči japonskému jenu si dolar dokázal polepšit jen nepatrně o 0.09%. Česká koruna vůči dolaru razantně posílila o 2.47%.