... signalizoval další zvyšování úrokových sazeb v případě potřeby reagovat na inflační tlaky. Centrální banka zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4.50% jak se očekávalo a došlo tak již ke čtrnáctému zvýšení v řadě od června roku 2004. Obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb ke konci týdne ještě umocnila velice pozitivní zpráva o nezaměstnanosti. K nepříznivé náladě investorů do určité míry přispěli i hospodářské výsledky některých společností, které nedostály očekáváním. Index Dow Jones oslabil o 1.04% a uzavíral tak na hodnotě 10793.62 bodů. S&P index klesl o 1.53% na konečnou hodnotu 1264.03 bodů a technologický Nasdaq ztratil 1.81% na uzavíracích 2262.58 bodů.
Rovněž evropské akciové trhy nedokázaly navýšit zisky z předešlého týdne, nicméně se jim je oproti americkému trhu podařilo alespoň udržet. Makroekonomické ukazatele signalizují, že oživení evropské ekonomiky by mohlo pokračovat i v prvním čtvrtletí tohoto roku. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, uzavíral na úrovni 1320.29 bodů a hlavní německý index XETRA DAX 30 posílil o 0.50% na hranici 5679.28 bodů.
Makroekonomické zprávy
Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu vzrostl na 106.3 bodů z prosincových 103.8 bodů. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří odhadovali růst indexu pouze na 104.5 bodů. Spotřebitelská důvěra se tak dostala nejvýše za poslední tři roky. Ke zlepšení indexu došlo zejména pod vlivem zlepšující se situace na trhu práce. Data jsou velice příznivá a potvrzují, že důvěra amerických spotřebitelů již definitivně vstřebala negativní dopad hurikánů. ISM Manufacturing Index se v lednu snížil na 54.8 bodů z prosincových 55.6 bodů, zatímco analytici očekávali menší pokles na hodnotu v rozmezí 55.4 – 55.8 bodů. I přes drobné snížení index ukazuje na velmi zdraví průmyslový růst v USA.
Počet nově vytvořených pracovních míst v USA vzrostl o 193 000, když ekonomové odhadovali zvýšení dokonce o 250 000. Míra nezaměstnanosti však dalece předčila očekávání, když klesla na 4.7% z prosincových 4.9%, zatímco trh očekával stagnaci nezaměstnanosti na stávající hodnotě. Došlo též k revizi růstu počtu nových pracovních míst za předchozí měsíce směrem nahoru. Index spotřebitelského sentimentu v USA v lednu klesl na 91.2 bodů z průběžných 93.4, přičemž ekonomové očekávali snížení na 93.0. Oproti prosincové hodnotě 91.5 bodů došlo tedy nakonec na počátku tohoto roku k poklesu spotřebitelského sentimentu.
Míra nezaměstnanosti v Eurozóně v prosinci vzrostla na 8.4% z 8.3% v listopadu, zatímco trh očekával dokonce její snížení na 8.2%. O růst míry nezaměstnanosti se z velké části zasloužil pokles zaměstnanosti v Německu. Ve Španělsku a Francii zaměstnanost mírně rostla. Ukazatel tak podpořil očekávání, že Evropská centrální banka přistoupí ke zvýšení klíčové úrokové sazby ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku, aby tak zabránila inflačním tlakům. Index nákupních manažerů průmyslu Eurozóny v lednu překvapivě oslabil na 53.5 bodů z prosincových 53.6 bodů, přičemž ekonomové odhadovali posílení indexu na 54.1. Došlo tedy ke zpomalení růstu aktivity průmyslu, nicméně hodnota indexu stále indikuje solidní růst průmyslu, který se nachází na 18ti-měsíčním maximu.
Index ekonomického sentimentu se v lednu dostal na hodnotu 101.8 bodů, když analytici očekávali růst pouze na 100.5 bodů. Index podnikatelského klimatu naopak klesl na 0.34 bodů, přičemž se očekávala hodnota 0.41. Z dlouhodobějšího hlediska jsou tyto hodnoty relativně příznivé a signalizují vzestupný trend ekonomického sentimentu V Eurozóně. V posledních několika měsících lze pozorovat určité posilování ekonomického růstu, které by mohlo pokračovat i v prvním čtvrtletí tohoto roku. Nicméně s ohledem na slabost domácí poptávky je oživení evropské ekonomiky stále nejisté.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Investory velice zklamaly výsledky internetové společnosti Google, zveřejněné po skončení řádné obchodní seance. Čistý zisk společnosti za čtvrté čtvrtletí vzrostl meziročně o 83% na 372.2 mil. USD či 1.54 USD na akcii. Google tak poprvé od doby, kdy akcie společnosti vstoupily na trh, nesplnil očekávání analytiků, kteří odhadovali zisk ve výši 1.77 USD. Akcie společnosti na zprávu reagovaly negativně, když krátce po jejím zveřejnění se propadly až o 19%.
Internetová personální agentura Monster Worldwide v čtvrtém čtvrtletí zvýšila svůj čistý zisk o 49% na 36.5 mil. USD či 0.29 USD na akcii, zejména z důvodu silného mezinárodního růstu, a splnila tak očekávání analytiků. Tržby společnosti za stejné období vzrostly o 24% na 266.6 mil. USD. Společnost odhaduje, že v roce 2006 vykáže zisk z pokračujících činností ve výši 1.21-1.26 USD na akcii a tržby ve výši 1.165-1.215 mld. USD. Akcie společnosti v reakci na pozitivní zprávu výrazně posilovaly.
Výrobce elektronických komponent American Power Conversion oznámil, že jeho čistý zisk v čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl na 17.5 mil. USD či 0.09 USD na akcii oproti 52.8 mil. USD či 0.27 USD na akcii ve stejném období loni. Čtvrtletní tržby společnosti se zvýšily o 13% na 578.6 mil. USD. Zveřejněné výsledky zůstaly daleko za očekáváním analytiků, kteří odhadovali zisk ve výši 0.26 USD na akcii a tržby ve výši 564 mil. USD. Akcie společnosti na negativní zprávu reagovaly prudkým poklesem.
Švýcarská farmaceutická firma Roche v roce 2005 zaznamenala pokles čistého zisku o 5% na 6.73 mld. CHF, který byl zapříčiněn především prodejem divize spotřebitelských zdravotních produktů. Tržby společnosti vzrostly o 20% na 35.51 mld. CHF. Zisk i tržby překonaly očekávání analytiků. Dobré výsledky byly do určité míry ovlivněny silným prodejem léku Tamiflu, který je ve velkých množstvích kupován na ochranu proti ptačí chřipce. Společnost v tomto roce očekává již dvouciferný procentuální nárůst tržeb i zisku.
Čistý zisk letecké společnosti British Airways ve třetím čtvrtletí vzrostl o 4.2 % na 123 mil. GBP. Provozní zisk vzrostl o 29 % na 175 mil. GBP a předčil tak odhady analytiků ve výši 160 mil. GBP. Tržby společnosti stouply o 8.8 % na 2.13 mld. GBP, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Aerolinka zvýšila svůj výhled růstu tržeb pro letošní rok z 6-7 % na 8 %. Společnosti se též vyjádřila v tom směru, že vysoké náklady na paliva stále negativně ovlivňují celý sektor letecké dopravy, když v tomto roce očekává jejich zvýšení o více než 525 mil. GBP.
Devizové a komoditní trhy
V uplynulém týdnu došlo k pokračování poklesu ceny ropy, když oslabila o 1.92% a uzavírala na hodnotě 66.25 USD za barel. Cena zemního plynu klesla o 1.81% na 8.64 USD za mil. BTU. Na devizovém trhu došlo k mírnému posilování dolaru, když vůči euru americká měna posílila o 0.71% a oproti anglické libře o 0.50%. Vůči japonskému jenu si dolar připsal zisk 0.76%. Také česká koruna vůči dolaru oslabovala, když ztratila 0.71%.