Mírná únorová korekce, aneb obchodování na RM S

13.02.2006 | , RM-Systém
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Shrnutí druhého únorové týdne na kapitálových trzích a jednotlivé emise:

• ČEZ,
• Unipetrol,
• Český Telecom
• Mittal Steel, Vítkovice a další…

Zdá se, že po ledovém růstu akciové indexy našly krátkodobý strop, vyčerpání zastihlo většinu likvidních titulů, které se obchodují na RM S. Faktory, které můžeme označit jako příčiny této korekce většinou leží za hranicemi České Republiky. Negativně působilo především oslabování zámořských burz, které dolů tlačí strach ze zvyšování sazeb FEDu a horší výsledky hospodaření některých velkých korporací. Podíl na poklesu má jistě také vybíraní zisků po lednovém růstu. Dalším negativním faktorem je slovenská politická situace, kde byla dočasně pozastavena privatizace, které se mohly přímo zúčastnit některé české korporace.

Jednou z nich je bezesporu společnost ČEZ, který se angažuje v privatizačním tendru na Slovenské elektrárny či Tepláreň Košice, zájem o slovenský trh deklaruje i tento týden otevřené obchodní zastoupení v Bratislavě. Zajímavé bude také sledovat, jakým způsobem využije ČEZ své know how při obchodování s emisními povolenkami CO2 a jakým směrem se bude vyvíjet strategie společnosti v oblasti výroby energie, rozhodnutí postavit či nepostavit nové jaderné elektrárny by mělo přijít v polovině letošního roku. V druhém únorovém týdnu akcie korigovaly z hodnot 830 Kč až k pátečnímu minim 785 Kč. Týden uzavřely na 791 Kč.

Akcie společnosti Unipetrol ubraly tento týden lehce z hodnot minulého týdne, kdy se obchodovaly i nad 305 Kč a ke konci týdne korigovaly až na uzavíracím 291 Kč. Jedním z důvodů byl pomalý odprodej akcií Unipetrolu společností Atlantik FT, která snížila podíl v Unipetrolu z 5,12% na 3,25%. Nicméně hlavní událostí ve spojitosti s olejářským holdingem je bezesporu prodej jeho dceřiných společností Spolany a Kaučuku, kdy se do předběžného výběru přihlásilo 10, respektive v případě Kaučuku 26 zájemců. Variant prodeje je několik. Hlavními kritérii bude, dle vyjádření společnosti, deklarovaná cena. Druhým kritériem je zajištění rozvoje a třetím udržením kooperačních vazeb v rámci skupiny Unipetrol. Poslední skutečnost by nahrávalo variantě, že prodej Spolany bude jen v rámci skupiny PKN Orlen a společnost bude prodána Anwilu, jakožto podniku s podobným výrobním programem, jež je též dceřinou společností PKN Orlen. Jak operace skutečně dopadne bude známo v časovém horizontu dvou až čtyř měsíců. Prodej dceřiných společností neměl na kurs akcie větší dopad, protože byl dlouho avizovaný a očekávaný.

Český Telecom tento týden pokračoval v pozvolném poklesu, akcie ČT se pohybovaly v úzkém pásmu 526 Kč až 515 Kč a týden uzavřely na 517 Kč. Zvýšení dynamiky v obchodování s touto emisí lze očekávat až s vyhlášením výsledků za poslední čtvrtletí loňského roku, které je avizováno na 23.února 2006. Jednou z mála zpráv týkajících se telekomunikačních společností byly spekulace o možné roli Telefónici při prodeji Portugal Telecom.

„Volnému trhu RM S“ vévodil Mittal Steel Ostrava, který uzavíral na ceně 2 700 Kč, Vítkovice 256 Kč, Tatra 121 Kč, Třinecké železárny 1 777 Kč a Žďas končil týden na 580 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Autor článku

Jiří Vodička  

Články ze sekce: INVESTICE