Pokles akcií Mittal Steel Ostrava o 14%, pád Philip Morris a volatilní ČEZ.

05.05.2006 | , RM-Systém
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jaké vlivy působily na akcie v uplynulém týdnu.

• Pokles Mittal Steel Ostrava
• Faktory působící na Philip Morris
• ČEZ a povolenky
• Unipetrol a výsledky hospodaření


Uplynulý týden byl na kapitálovém trhu pod taktovkou poměrně razantní korekce. Významné prodejní tlaky srazily index RM SYSTÉMU PK 30 až na úroveň 2 347 bodů, což je nejnižší úroveň letošního roku. Důvodem korekce je výprodej hlavních emisí zahraničními investory. Světové burzy reagovaly převážně na vývoj ceny ropy. Očekávání dobrých výsledků počtu nových pracovních míst v USA a dalších makroekonomických ukazatelů podpořilo v závěru týdne pozitivní sentiment i na českém kapitálovém trhu.

Akcie společnosti Mittal Steel Ostrava v tomto týdnu klesly o dalších 50 Kč na současnou hodnotu 2 400 Kč. Pro zajímavost, v lednu se tato ocelářská společnost obchodovala za 2 800 Kč, což znamená pokles o 14%. V prvním čtvrtletí vyrobila společnost Mittal Steel Ostrava 795 tisíc tun oceli. Tato hodnota se blíží rekordním úrovním z roku 2004.

Po výplatě dividendy procházejí silnou korekcí též akcie Philip Morris. V uplynulém týdnu klesly až na minimálních 12 904 Kč (-6,6%), v závěru týdne se kurz vrátil zpět nad 14 tis. Kč a uzavřel na 14 330 Kč. Kromě tradičního poklesu kurzu akcie o dividendu po rozhodném dni pro výplatu dividendy působí na Philip Morris odliv investorské přízně po oznámení výsledků hospodaření, které bylo horší než očekávání trhu. Po přistoupení České republiky k EU a zrušení dovozních cel musí společnost bojovat s levnější konkurencí, ta snížila tržní podíl značek PM na trhu ČR meziročně o 8% na současných 62%. Následně Philip Morris kontroval oznámením o snížení distributorské marže až o 4,5%.

Další týden ve znamení korekce zaznamenal ČEZ. Jeho akcie klesly až na poslední dobou nevídanou úroveň 738 Kč. V návaznosti na pokles ceny emisních povolenek na světových trzích z hodnot nad 30 EUR/t až na hodnotu pod 11 EUR/t nastartoval pokles akcií většiny energetických společností, které jsou jejich hlavním spotřebitelem. Ve čtvrtek a pátek zvítězil kupní sentiment v souvislosti s celkově pozitivní náladou na kapitálových trzích a s definitivním podpisem smlouvy o koupi bulharské elektrárny ve Varně v přepočtu za necelých 10 mld. Kč. Skupina ČEZ tímto krokem zvýšila svůj instalovaný výkon o 10% a upevnila si postavení na bulharském energetickém trhu, kde již vlastní tři distribuční společnosti. ČEZ uzavřel na hodnotě těsně nad 790 Kč.

Auditované výsledky hospodaření poslaly ke dnu akcie Unipetrol. Revize neauditovaných výsledků v oblasti tržeb ze 105,8 na 80,9 mld. Kč s varovným oznámením auditu, že Unipetrol v rozvaze roku 2005 nevytvořil žádnou rezervu na možnou soudní prohru ve sporu se společností Agrofert ve spojitosti s neplněním existujících smluv o prodeji majetkových podílů ve společnostech Agrbohemie a Aliachem. Výše možného plnění může dle vyjádření KPMG dosahovat až 817 mil. Kč. Po oznámení zprávy klesl kurz akcie až na 241 Kč a týden uzavřel na 245 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Autor článku

Roman Jandík  

Články ze sekce: INVESTICE