Výrazný květnový pokles cenové hladiny na trhu RM-S

01.06.2006 | , RM-Systém
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V květnu 2006 se naplnilo očekávání na prudký pokles cen akcií, které za poslední více než rok téměř neustále posilovaly. Výprodeje především

nejsilnější titulů provázené přetlakem nabídky a tím i poklesem kurzů vedly k dominovému efektu a trh celkově oslabil. Opět se potvrdilo, že kapitálový trh reaguje více na jiné podněty, než jsou fundamentální výsledky. Negativní sentiment provázel obchodování v celé Evropě a v USA, jedná se tedy o jakýsi vliv globalizace na trhy s cennými papíry. Tím, že pokles zřejmě aktivoval domácí stop-loss příkazy rostly s poklesem kurzů i objemy obchodů. Koncem měsíce již byla většina rozhodujících titulů zřejmě podhodnocena, ale je otázkou času, kdy tato skutečnost přivede další investory a trhy začnou opět posilovat.

Cenový indikátor trhu RM-S index PK 30 uzavíral květnové obchodování na hodnotě 2164,55 bodu, a to bylo o 10,8 % méně, než tomu bylo koncem dubna. V průběhu měsíce index klesl až na hodnotu 2156,94 bodu, která byla nejnižší v sedmi měsících, naposledy byla nižší v říjnu minulého roku, ovšem tehdy to bylo v době, kdy index neustále rostl a dva měsíce před tím překročil hranici dvou tisíc bodů.

Cenový vývoj v květnu navázal na poslední dny v dubnu, kdy se již začalo projevovat masivní vybírání zisků. V závěru obchodního dne 26. dubna měl index hodnotu 2534,54 bodu, ale 2. května poklesl na 2371,41 bodu, v průběhu tří obchodních dní tak index ztratil 6,5 %, což představuje přes 160 bodů. V těchto dnech se akcie ČEZ vrátily pod hranici osmi set korun, akcie Českého Telecomu spadly pod pět set a akcie Unipetrolu začaly sestupnou dráhu ke dvěma stům korun.

V následujících pěti dnech se trh vzpamatoval a kurzy opět stouply. Index PK 30 se ještě, naposledy v tomto měsíci, dostal 9. května v průběhu dne nad hranici dva a půl tisíce bodů, v závěrečných hodnotách se postupně k této metě přibližoval. Dne 11. května uzavíral index obchodování ve výši 2485,67 bodu, což byla nejvyšší měsíční hodnota. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou indexu činil v květnu 15,2 %, což svědčí o značné nestabilitě trhu. Akcie ČEZ uzavíraly 11. května denní obchodování na kurzu 809 korun, Český Telecom na 508 korunách a Komerční banka přesně na hranici tří tisíc a šesti set korun. ovšem hned v následujících dvou dnech přišla pro květen typická vlna převahy nabídky a kurzy opět nabraly klesající trend..

Největší cenovou ránu utrpěl český kapitálový trh v pondělí 22. května. V průběhu jediného dne se index snížil o 180 bodů, tj. o 7,5 %. Akcie Unipetrolu ztratily 10 %, Český Telecom 8 %, ČEZ 7,6% a Komerční banka 7,5 %. V hodnocení analytiků je pondělí 22. května přiřazováno k nejhorším dnům na českém kapitálovém trhu. Následující den se sice situace poněkud zklidnila a index posílil, ve středu 24. května však následoval další propad cenové hladiny, tentokrát o 4,3 %. Index se tak dostal na měsíční, ale i na sedmiměsíční minimum.

Ze srovnání posledního obchodního dne v květnu a dubnu vyplývá, že z třicetičlenné báze indexu mělo koncem května nižší kurz než v dubnu 22 emisí, jeden titul byl cenově neutrální a pouze sedm zaznamenalo růst. Největší propad měly akcie Unipetrolu, zatím co v dubnu se jejich kurz pohyboval na úrovni 250 korun, koncem května spadly na 195 korun a pokles činil 23,8 %. V posledních dnech se poněkud zlepšila situace akcií Philips Morfia, které již klesly na 10 tisíc korun, uzavíraly tak na 12 100 Kč, což bylo o 15,7 % méně než před měsícem. Akcie Komerční banky se přiblížily ke třem tisícům a ztratily 12,6 %, ČEZ celkově ztratil 10,5 % a Český Telecom 7,1 %.

Na volném trhu RM-S nebyla v květnu situace tak dramatická. Z osmnácti emisí, které se obchodovaly posledního května i dubna, poklesl kurz u poloviny. Nejlikvidnější emise tohoto segmentu, akcie Mittal Steel Ostrava, ztratily 6,5 % na 2 300 korun, ale největší pokles měly akcie Tatry, které v měsíci ztratily 15,2 % na 106 korun.

Aukční obchody byly v květnu druhé nejvyšší v letošním roce a v souhrnu s volným trhem překročily hranice dvou set milionů korun. Největší zájem byl tradičně o akcie ČEZ, které zabezpečily téměř polovinu celkového objemu, akcie Unipetrolu a Českého Telecomu shodně dosáhly objemu 25 mil. Kč.

Na oficiálním trhu RM-S bylo koncem května celkem 113 emisí, v tom 63 akcií, 48 dluhopisů a dva podílové listy. Oproti dubnu se počet snížil o jednu emisi akcií Severočeských dolů a o dva dluhopisy, které již byly po rozhodujícím datu pro přiznání jmenovité hodnoty. Na volném trhu bylo koncem května 21 emisí (s akciemi Harvardského Průmyslového Holdingu je obchodování pozastaveno), převedeny z oficiálního trhu sem byly akcie Kdynia a na omezenou dobu i akcie Severočeských dolů, vyloučeny z volného trhu byly dvě emise akcií United Energy.

Ing. Ivan Nápravník
RM-SYSTÉM, a.s.

Autor článku

Jiří Vodička  

Články ze sekce: INVESTICE