... opět soustředila především na situaci kolem inflace a vyjádření představitelů centrální banky k tomuto problému. Na počátku týdne akciové tituly pokračovaly v propadu, ale po středečním zveřejnění vývoje spotřebitelských cen trhy začaly růst a mírný pokles zaznamenaly opět až v pátek. V průběhu týdne došlo opět k vyjádřením několika zástupců FEDu ohledně vývoje inflace, které nic nezměnily na očekávání, že centrální banka bude pravděpodobně pokračovat v monetární restriktivní politice. Nyní se již na 100% očekává, že na příštím zasedání FEDu dojde k dalšímu zvýšení klíčové úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 5.25%. Výnosnost desetiletého vládního dluhopisu vzrostla o 3.01% na 5.09%. Nejdůležitější makroekonomickou zprávou bylo zvýšení jádrového CPI, který vzrostl o 0.3% již třikrát po sobě, což je více než většina členů centrální banky považuje za přijatelné. Nicméně investoři zřejmě čekali ještě horší data a zpráva tak odstartovala slušný dvoudenní růst akciových titulů napříč celým trhem. Investory nyní začínají lákat velmi zajímavé ceny některých akcií, které v posledních týdnech utrpěly obrovské ztráty. Dlouhodobá perspektiva trhů s akciemi totiž zůstává relativně příznivá, když souhrnný poměrový ukazatel P/E akcií v indexu S&P500 se drží pod hranicí 16. Růst ekonomiky USA sice zpomaluje, ale i nadále se zdá být dost silný na to, aby společnosti dosáhly dobrých výsledků i ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
Výborné hospodářské výsledky v minulém týdnu zaznamenaly brokerské spoločnosti Lehman Brothers, Goldman Sachs a Bear Stearns. Softwarová společnost Oracle zlepšila svou předpověď pro nadcházející čtvrtletí. Nedařilo se zejména akciím komoditních společností, když ceny základních komodit klesaly. Největší ztráty zaznamenaly právě akcie zlatých společností. Slušné zisky si připsaly sektory veřejných služeb, počítačových technologií a polovodičů. Index Dow Jones posílil o 1.13% na hodnotu 11014.55 bodů. S&P index oslabil jen nepatrně o 0.06% na konečnou hodnotu 1251.54 bodů. Nejhůře si opět vedl technologický Nasdaq, který ztratil 0.24% na 2129.95 bodů.
Ani akciové trhy v Evropě nezaznamenaly výraznější výsledky. Negativně působily obavy, že čínská centrální banka přistoupí k utahování monetární politiky a dojde tak k oslabení rozmachu čínské ekonomiky, která je v současné době motorem světového hospodářství. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém týdnu oslabil o 1.2% a uzavíral na úrovni 1,260.46 bodů. Panevropský index tak zaznamenal již třetí propad v řadě, přišel o veškeré zisky z předcházejících měsíců a nyní je od počátku roku ve ztrátě 1.2%. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se zvýšil o 0.04% na hranici 5466.04 bodů.
Devizové a komoditní trhy
V uplynulém týdnu ceny ropy a většiny ostatních komodit opět výrazněji oslabovaly. Lehká ropa uzavírala týden na úrovni 69.35 USD za barel, když klesla o 2.97%. Cena zemního plynu však vystřelila prudce nahoru, když posílila o 11.07% na 6.835 USD za mil. BTU. Na komoditním trhu uzavíralo zlato na úrovni 571.3 USD za trojskou unci, když oslabilo o dalších 6.07%. V poklesu pokračovala i měď, jejíž cena se snížila o 2.67% na hranici 3.10 USD.
Na devizovém trhu dolar vůči většině měn opět výrazněji posiloval a pokračuje tak v růstu nastoupeném v předešlém týdnu. Vůči euru sice americký dolar poklesl o 0.87%, ale oproti anglické libře posílil o 0.02%. Vůči japonskému jenu dolar vzrostl o 1.40%. Česká koruna vůči dolaru oslabila o 1.49%.