Souhrn týdne 26. 6. - 30. 6. na světových trzích

03.07.2006 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akciové trhy do nového týdne vstoupily úspěšně a hlavní akciové indexy zaznamenaly slušné zisky, když optimizmus na trhu byl podpořen především další aktivitou na poli fúzí a akvizic. Pozitivní sentiment však rychle vyprchal a...

... a veškerá pozornost investorů se začala intenzivně upírat ke čtvrtečnímu rozhodování centrální banky o úrokových sazbách. Na trhu panovala značná nervozita a nejistota ohledně rozsahu zvýšení klíčové úrokové sazby. Ve čtvrtek ještě před zveřejněním rozhodnutí FEDu a doprovodného prohlášení však začaly akciové tituly výrazně posilovat. Zveřejnění rozhodnutí FEDu o sazbách a obsahu doprovodného prohlášení mohutný vzestup akciového trhu ještě umocnilo a index Dow Jones nakonec zaznamenal největší jednodenní zisk od dubna 2003. Americká centrální banka dle očekávání zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na úroveň 5.25%. Šlo již o 17. zvýšení v řadě. Rozhodující význam však hrála doprovodná řeč k rozhodnutí, ve které FOMC naznačila, že americká ekonomika mírně ubrala ze svého silného růstu a pauza ve zvyšování úrokových sazeb se již blíží. Pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb na dalším zasedání FEDu se tak podstatně snížila a tato skutečnost by mohla být impulsem k většímu nakupování akcií.

 

V průběhu celého týdne posilovaly zejména akciové tituly energetických společností, jejichž růst byl podpořen větším poklesem zásob ropy než se očekávalo a obavami z vysoké poptávky po pohonných hmotách v letní motoristické sezoně. Po čtvrtečním rozhodnutí centrální banky o sazbách rostly akcie napříč celým trhem, když největší zisky si připsaly společnosti citlivé na pohyb úrokových sazeb. Index Dow Jones posílil o 1.47% na hodnotu 11150.22 bodů. S&P index vzrostl o 2.07% na konečnou hodnotu 1270.20 bodů. Největší zisk si připsal technologický Nasdaq, který vyskočil o 2.39% na 2172.09 bodů.

 

            Akciovým trhům v Evropě se dařilo dokonce ještě lépe. Evropské akcie vystoupaly na svá měsíční maxima, když největší zisky zaznamenaly akciové tituly těžařských a technologických společností. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém týdnu posílil o 2.3% a uzavíral na úrovni 1,312.8 bodů. Panevropský index však za celé druhé čtvrtletí ztratil více než 4% a přerušil tak šňůru šesti ziskových čtvrtletí v řadě. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se zvýšil o 2.98% na hranici 5694.57 bodů.

 

 

Makroekonomické zprávy

 

Ministerstvo obchodu USA oznámilo, že prodeje nových domů v USA v květnu vzrostly o 4.6% na úroveň 1.234 mil. domů po přepočtu na celý rok. Prodeje nových domů v dubnu byly revidovány na 1.18 mil. Květnová data jsou příznivější než ekonomové očekávali, když odhadován byl pokles na úroveň 1.15 mil. jednotek. Ve srovnání s květnem minulého roku se měsíční prodeje domů snížily o 5.9%. Index spotřebitelské důvěry v USA se v červnu zvýšil na 105.7 bodů oproti 103.2 v květnu a předčil tak očekávání ekonomů, kteří odhadovali stagnaci hodnoty indexu či její mírný pokles. Růst spotřebitelské důvěry byl zapříčiněn posílením indexu očekávání, zatímco index současné situace mírně poklesl. Většina indikátorů spotřebitelské důvěry však v červnu signalizuje určité zlepšení situace.

 

Počet prodaných domů v USA se v květnu meziměsíčně snížil o 1.2% na 6.670 mil. Jedná se již o několikátý pokles v řadě, i když o něco menší než ekonomové očekávali. Ve prospěch oslabování trhu s nemovitostmi hovoří i cena a nabídka volných domů, které stále rostou. Dochází též ke zvyšování hypotečních úrokových sazeb. Z většiny indikátorů tak lze usuzovat na další pokračování v oslabování aktivity na trhu s domy. Index spotřebitelského sentimentu v červnu překonal očekávání ekonomů, když vzrostl na 84.9 bodů z květnových 79.1 bodů, zatímco ekonomové odhadovali růst indexu na hodnotu 82.5 bodů. Na zlepšení spotřebitelského sentimentu ve druhé polovině června pravděpodobně zapůsobil i vzestup cen akcií. Silná byla zejména složka současné situace, zatímco na index očekávání domácností negativně působí zejména obavy z dopadu přísnější monetární politiky na ekonomiku a dražší úvěry a hypotéky.

 

Index podnikatelského klimatu v Německu (IFO) v červnu nečekaně posílil na 106.8 bodů ve srovnání se 105.6 v květnu, k čemuž napomohlo jak zlepšení indexu současné situace, tak i indexu očekávání. Ekonomické oživení tak stále zůstává na přijatelné úrovni, i když lze očekávat, že v druhé polovině roku dojde k určitému ochlazení, zejména v důsledku dražšího Eura a ropy. Průmyslové zakázky v Německu se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 4.1%. Ministerstvo hospodářství dále uvedlo, že průmyslové zakázky a výroba stále signalizují zesilování svého růstu. Z hlediska teritoriální struktury zůstává silná zejména zahraniční poptávka po německém zboží, nicméně dochází i k posilování domácí poptávky. Výsledky jsou v souladu s trendem markantního růstu německé průmyslové výroby.

 

Míra nezaměstnanosti v Německu se v červnu snížila na 10.5% oproti 10.8% v květnu. Ministerstvo práce dále uvedlo, že pozitivní dopad na německý trh práce má zejména hospodářské oživení a strukturální reformy. Nezaměstnanost v Německu opakovaně klesá. Na druhou stranu zlepšení německého trhu práce není až tak výrazné, aby umožnilo trvalejší výraznější oživení spotřeby domácností a ekonomický růst tak zůstává poměrně křehký.

 

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 

Čistý zisk stavební společnosti Lennar se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 39% na 324.7 mil. USD či 2.00 USD na akcii, zatímco analytici jej očekávali na úrovni 1.85 USD. Čtvrtletní tržby společnosti meziročně vzrostly o 56% na 4.6 mld. USD. Lennar však též snížil výhled pro celý rok 2006, protože s ohledem na nižší objem nových objednávek očekává útlum ve druhém pololetí v sektoru stavebnictví. Společnost pro celý fiskální rok 2006 očekává zisk v rozmezí 8.80-8.25 USD na akcii oproti původnímu odhadu na úrovni 9.25 USD na akcii. Akcie Lennaru v důsledku zprávy posílily o 2.56%.

 

Americká společnost Phelps Dodge kupuje kanadské konkurenční těžařské firmy Inco a Falconbridge zhruba za 40 mld. USD. Realizací transakce by vznikl největší světový těžař niklu a druhý největší producent mědi. Nově vzniklá společnost by měla větší kontrolu nad produkcí mědi, niklu a molybdenu a měla by tak možnost snadněji zmírňovat cyklické výkyvy cen těchto komodit. Akcie obou osvojovaných společností na základě zprávy výrazně posilovaly, když Inco přidalo 10.21% a Falconbridge 5.07%. Akcie Phelps Dodge oslabily o 8.10%.

 

Největší světová automobilka General Motors pro letošní rok předpověděla pokles celkového prodeje automobilů v USA z důvodu vyšších úrokových sazeb i cen benzínu. Akcie společnosti se na základě zprávy propadly o 6.67%. Francouzská telekomunikační a mediální skupina Vivendi oznámila, že prodala svůj 1.8% podíl v chemické společnosti DuPont. Akcie DuPontu oslabily o 2.76%. Velký pokles ceny akcií o téměř 15% zaznamenala též technologická společnosti Marvell Technology Group na základě zprávy o tom, že koupí od čipového giganta Intelu divizi komunikačních procesorů za 600 mil. USD.

 

Čistý zisk výrobce sportovní obuvi a oděvů Nike se v důsledku jednorázových položek ve čtvrtém čtvrtletí snížil na 332.8 mil. USD či 1.27 USD na akcii oproti 349.5 mil. USD či 1.30 USD na akcii ve stejném období minulého roku. Společnost dále uvedla, že expanze jejího podnikání v USA, Číně a Rusku pomohla růstu tržeb o 8% na 4 mld. USD ve srovnání s 3.7 mld. USD loni. Výsledky Nike se však nestřetly s očekáváním analytiků, kteří odhadovali zisk ve výši 1.40 USD na akcii a tržby na úrovni 3.98 mld. USD. Akcie společnosti na základě zprávy oslabily o 4.68%.

 

Potravinářská firma ConAgra Foods dokázala ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšit zisk na 108.5 mil. USD či 0.21 USD na akcii oproti 101.8 mil. USD či 0.20 USD na akcii před rokem. Bez zahrnutí nákladů na restrukturalizaci a jednorázových položek by společnost dosáhla zisku ve výši 0.32 USD na akcii, přičemž zisk z pokračujících činností činil 0.27 USD na akcii. Čtvrtletní tržby společnosti se snížily na 2.97 mld. USD ve srovnání s 3 mld. USD ve stejném období loni. Ani v tomto případě nedošlo k naplnění očekávání analytiků, kteří odhadovali zisk na úrovni 0.29 USD na akcii a tržby 3.1 mld. USD.

 

Čistý zisk producenta cereálií General Mills se ve čtvrtém čtvrtletí snížil o 52% na 222 mil. USD či 0.61 USD na akcii. K razantnímu poklesu zisku došlo z důvodu, že před rokem byl zisk ovlivněn mimořádnými příjmy z prodeje aktiv společnosti. Tržby General Mills ve stejném období vzrostly o 5% na 2.8 mld. USD. Pro fiskální rok 2007 společnost odhaduje růst zisku v rozmezí 1-5%.

 

 

Devizové a komoditní trhy

 

V uplynulém týdnu ceny ropy a většiny ostatních komodit výrazně posilovaly. Lehká ropa uzavírala týden na úrovni 73.85 USD za barel, když posílila o 4.37%. Cena zemního plynu nepatrně poklesla, když ztratila 0.16% na 6.08 USD za mil. BTU. Na komoditním trhu uzavíralo zlato na úrovni 616.20 USD za trojskou unci, když jeho cena se zvýšila o 5.01%. Velký růst zaznamenala i měď, jejíž cena vzrostla o 8.07% na hranici 335.55 USD.

 

Na devizovém trhu dolar vůči všem měnám výrazněji oslabil. Vůči euru americký dolar oslabil o 2.02% a oproti anglické libře se snížil o 1.33%. Vůči japonskému jenu dolar ztratil 1.46%. Česká koruna vůči dolaru posílila o 1.98%.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE