...
V USA se ukázalo, že po zvýšení sazeb zavládl jen křehký optimismus, křehké naděje. Kromě makra vstupují na trh očekávání (obavy) o výsledky firem ruku v ruce s vysokými cenami ropy a mezinárodním napětím kolem raketových zkoušek Severní Koreje. Ta přes víkend vydala dosti konfliktní prohlášení o pokračování raketových zkoušek a připravenosti k totální válce s USA, že i přes pochybnosti o reálnosti takového prohlášení dává dostatečnou záminku kapitálovým trhům, aby s růstem příliš nespěchaly.
Významnější makroekonomické události lze v Americe očekávat spíše koncem týdne, do té doby se vývoj může vrátit k podobnému scénáři jako před měsícem a měnit směr podle okamžitých nálad, míry nadějí a míry obav z budoucího vývoje.
Doma není zas tak moc nového. V7hledy na sestavení vlády zůstávají na nejzazším termínu, někdy v září, jednání o vedení sněmovny se stala denním koloritem a nezdá se, že by na akcie měla nějaký větší vliv.
Určité uvolnění mezi vývojem pražské burzy a okolních trhů neznamená konec závislosti na dění ve světě, zatím však hovoří spíše v neprospěch pražských akcií , když klesly více než u (středoevropských) sousedů, což bylo patrné i v pátek, kdy Polsko vystoupalo o +2,34%, Maďarsko o +0,75%, ale Praha klesla o -0,30%, týdenní pokles indexu PX byl -1,35%.
Jak bylo konstatováno výše, očekávání vývoje přicházející ze zámoří ukazuje spíše na pokles než na růst akcií v tomto týdnu.