a ... týden skončily v červených číslech. Impulsem k prodávání akcií se stalo vypuštění raket Severní Koreou. K negativnímu výsledku akciových trhů přispěly též rekordně vysoké ceny ropy, které v průběhu týdne vystoupaly nad hranici 75 USD za barel. Všeobecně se nyní většina investorů přiklání k tomu, že dochází ke zvolňování tempa růstu americké ekonomiky, což by mělo vést k oslabování inflačních tlaků. Americké centrální bance by pak nemělo nic bránit v možnosti udělat v cyklu zvyšování úrokových sazeb pauzu. Pomalejší hospodářský růst však předznamenává též horší výsledky amerických společností, které budou negativně působit na ceny jejich akcií. Očekává se, že agregátní růst zisků společností, které jsou součástí indexu S&P 500, se bude ve druhém čtvrtletí pohybovat blízko okolo úctyhodné úrovně 10% ve srovnání se stejným obdobím loni. Je však nutné počítat s některými nadcházejícími varováními společností, které budou trhem vnímány velmi citlivě. Sezóna zveřejňování zisků začíná již toto pondělí a v následujících týdnech bude pro vývoj akciových titulů naprosto klíčová.
Za celý minulý týden většina akciových titulů oslabovala. Nejhůře se dařilo sektorům dopravy, biotechnologií a počítačových technologií. Největší zisky si dokázal připsat farmaceutický sektor. Špatně si nevedly ani sektory ropy, zlata či veřejných služeb. Index Dow Jones oslabil o 0.53% na hodnotu 11090.67 bodů. S&P index se snížil o 0.37% na konečnou hodnotu 1265.48 bodů. Největší ztrátu si však připsal technologický Nasdaq, který se propadl o 1.94% na 2130.06 bodů.
Akciové trhy v Evropě též nezaznamenaly výraznější výsledky. Evropské akcie se však stále drží na svých měsíčních maximech a bude zajímavé sledovat, zda se na těchto úrovních udrží i v průběhu tohoto týdne, kdy startuje výsledková sezóna společností. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém týdnu oslabil o nepatrných 0.12% a uzavíral na úrovni 1,314.4 bodů. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se zvýšil o 0.22% na hranici 5681.85 bodů.
Makroekonomické zprávy
Index ISM průmyslu v USA se v červnu nečekaně snížil na 53.8 bodů oproti květnovým 54.4, zatímco ekonomové odhadovali jeho růst na 55.00 bodů. Předseda institutu ISM Norbert Ore k výsledkům uvedl, že ačkoliv míra růst aktivity průmyslu meziměsíčně klesla, tak silnější červnové nové zakázky dávají důvod k optimismu do budoucna. Průmyslové odvětví profituje zejména ze slabého dolaru a z firemních investic. I přes skutečnost, že ceny energií a surovin jsou určitým znepokojením, společnosti uvádějí, že se s tímto jevem vyrovnávají a všeobecně očekávají růst celého sektoru.
Překvapivě slabší byly údaje o červnovém vývoji trhu práce v USA. Americké ministerstvo práce oznámilo, že ekonomika USA v červnu vytvořila 121.000 nových pracovních příležitostí, zatímco analytici odhadovali vznik 185.000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se nezměnila a zůstala tak na úrovni 4.6%, přičemž trh očekával zvýšení nezaměstnanosti na úroveň 4.7%. Cena jednotky práce vzrostla o 0.5% a vytváří tak další tlaky na celkovou inflaci.
Míra nezaměstnanosti Eurozóny v květnu klesla na 7.9% z dubnových 8.0% a nachází se tak na nejnižší úrovni od počátku roku 2002. Nezaměstnanost se v květnu snížila ve Francii, v Lucembursku, v Portugalsku a v Nizozemsku, zatímco v Německu mírně vzrostla. Data potvrzují zlepšující se situaci na trhu práce zásluhou strukturálních reforem, ale do určité míry se již pozitivně projevuje též silnější růst ekonomiky. Ekonomické oživení však kvůli křehké domácí poptávce zůstává stále značně nestabilní.
Index nákupních manažerů průmyslu Eurozóny v červnu vzrostl na 57.7 bodů oproti 57.0 v květnu, zatímco ekonomové očekávali o něco málo slabší výsledek. Index tak dosáhl nejsilnější hodnoty od léta 2000. Posiloval růst aktivity průmyslu, ale i růst nových a nevyřízených zakázek. Růst aktivity průmyslu nejvíce posílil v Německu, ale příliš nezaostává ani růst aktivity průmyslu Itálie či Španělska. Evropský průmyslu těží především ze silné zahraniční poptávky, přičemž domácí poptávka začíná také mírně posilovat.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Počítačová společnost EMC se dohodla na akvizici producenta bezpečnostního softwaru RSA Security za 2.1 mld. USD v hotovosti neboli 28 USD za akcii. Celá transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí nebo na počátku čtvrtého čtvrtletí roku 2006. Dohoda ještě podléhá schválení příslušných regulatorních institucí a je nutné dojednat některé podmínky. V roce 2007 by se zisk EMC v důsledku operace měl snížit o 0.03 USD na akcii. Akcie EMC v reakci na tuto zprávu oslabily o 7.11% zatímco akcie RSAS posílily o 18.92%.
Srovnatelné tržby největšího maloobchodního prodejce na světě Wal-Mart Stores se v červnu zvýšily o 1.2% a byly tak v souladu s posledními zveřejněnými odhady společnosti. Analytici však očekávali vzestup tržeb o 2%. Celkové měsíční tržby vzrostly o 10.4% na 33.12 mld. USD. Ve druhém čtvrtletí společnost i nadále plánuje zisk v rozmezí 0.70-0.74 USD na akcii, přičemž analytici jej odhadují ve výši 0.73 USD na akcii. Srovnatelné tržby řetězce kaváren Starbucks v červnu vzrostly o 6% ve srovnání se stejným obdobím loni, zatímco analytici odhadovali vzestup o 7%. Čisté tržby společnosti se zvýšily o 22% na 751 mil. USD.
Správní rada americké automobilky General Motors schválila zahájení předběžných rozhovorů o navrhované alianci s francouzskou automobilkou Renault a japonskou společností Nissan Motor. Rozhovory povede generální ředitel společnosti GM Rick Wagner. S návrhem na vytvoření aliance firem GM, Renault a Nissan přišel minulý týden známý americký investor Kirk Kerkorian. Reakce na tento návrh jsou ale smíšené a někteří analytici zpochybňují přínos spolupráce se ztrátovou GM pro současnou alianci firem Renault a Nissan.
Počet přepravených cestujících letecké společnosti Air France-KLM se v červnu meziročně zvýšil o 5.9% na 6.6 mil. Objem přepravy vzrostl o 7.1% a kapacita letadel o 5.8% oproti stejnému období minulého roku. Obsazenost letadel stoupla o 0.9% na 82.4%. Společnost dále prohlásila, že díky vyššímu objemu přepravy, dosaženého zejména v dražších třídách, se jí podařilo výrazněji zvýšit výnosy z dostupné kapacity.
Devizové a komoditní trhy
V uplynulém týdnu si ceny komodit vedly poněkud smíšeně. Lehká ropa uzavírala týden na úrovni 73.82 USD za barel, když oslabila o 0.04%. Cena zemního plynu zaznamenala výraznou ztrátu, když se snížila o 8.52% na 5.56 USD za mil. BTU. Na komoditním trhu uzavíralo zlato na úrovni 629.10 USD za trojskou unci, když jeho cena se zvýšila o 2.09%. Solidní růst zaznamenala i měď, jejíž cena vzrostla o 6.09% na hranici 356.00 USD.
Na devizovém trhu dolar vůči ostatním měnám spíše oslaboval. Vůči euru americký dolar oslabil o 0.11% a oproti anglické libře se snížil o 0.31%. Vůči japonskému jenu dolar ztratil 0.96%. Česká koruna vůči dolaru posílila o zanedbatelných 0.01%.