Do druhého pololetí roku 2006 z nižších pater hodnoty PX aneb první půlka za námi

12.07.2006 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Kalendář roku 2006 se lehce přehoupl do své druhé poloviny a proto můžeme lehce bilancovat. Letošní první pololetí přineslo jistě mnoho nového na pražskou burzu. Hned...

Kalendář roku 2006 se lehce přehoupl do své druhé poloviny a proto můžeme lehce bilancovat. Letošní první pololetí přineslo jistě mnoho nového na pražskou burzu. Hned první měsíc roku zchladil investory, kteří spekulovali na tzv. lednový efekt, který po třech letech prostě nepřišel. V únoru si index připsal svou maximální hodnotu (1 597,80 (28.2.) a od té doby jen paběrkoval, navíc v květnu se potvrdilo jiné přísloví: „sell in may and go away“ a indexy se vydaly do hluboké propasti, které od počátku roku činila téměř 24%. Více než strmost dvojitého propadu v květnu a červnu burzovní publikum spíše překvapila razance a rychlost s jakou se burza se ztrátami vyrovnala a dokázala, že na většině z posledních poklesů měla podíl mimořádná panika. Nyní se index nachází cca. 6% pod otevírací hodnotou ze začátku roku. Situace na okolních trzích se kterými býváme často srovnáváni však není zrovna lichotivá – V Polsku vládne populistická bratrská dvojice, v Maďarsku se deficit vymyká kontrole a vynucuje si daňovou reformu, složení nové slovenské vlády také není informací nad kterou by investoři měli jásat. A o našich povolebních tahanicích by psal určitě zbytečně. Stále však předpokládáme, že nic nebrání tomu, aby BCPP skončila na konci roku v plusu. Asi nejpodstatnějším faktorem kromě stále očekávané rostoucí ziskovosti blue chips bude již postupně očekávaný růst úrokových sazeb ČNB.

 

Asi jen zázrak by musel zabránit Orco Property Group, aby nebyla emisí s největším procentním přírůstkem hodnoty na konci roku 2006. Od počátku roku se totiž ani namátkově nepodívalo pod otvírací kurz roku a nyní se obchoduje o 40% silnější. V jeho možnostech však stále zůstává i hranice 3 000Kč za akcii in přes neúspěch v hodně sledované kauze Karolína.

 

Stabilitu neudržely ani akcie ČEZu a i ony oslabily o 30%, což pro investory zvyklé jen na zisk u těchto cenných papírů bylo hodně velké vystřízlivění – jednak za to mohla epizoda s emisními povolenkami, která snížila hodnotu všech utilit v Evropě, poté parlamentní volby a možná vláda se zelenými, kteří nemají pražádné pochopení pro prolomení těžebních limitů v Severních Čechách čí dokonce pro dostavbu dalších dvou bloků JETE a jako podnik se státní majoritou akciím neudělala dobře ani předvolební nejistá nálada. Nyní se ČEZ obchoduje o 1,5% výše než v úvodu roku. Podobný příběh zažívá i farmaceutická Zentiva, která si v prvním pololetí zjevně nevěděla rady s politikou ministra Ratha a v tom druhém zase zažívala obavy nad reformou zdravotnictví, ovšem stále platí, že všechny varianty „Velkého třesku ve zdravotnictví“ počítají s tímto generickým výrobcem.

 

Nejvolatilnější průběh ukázal jako vždy Unipetrol, který se stále nemůže pod novým vlastníkem zařadit po bok svých kolegů z MOLu či PKN Orlen a jeho hospodaření stále postrádá tu správnou „štávu“. Hlavním problémem je, že Unipetrolu se nejméně daří dostávat vyšší ceny komodit do svých produktů, navíc prohra v boji o Aral může „zhořknout na jazyku“ mnohem více než jsme původně očekávali – v konkurenčním boji na čerpadlářském trhu začínají Poláci ztrácet.  Unipetrol propadl o 37% a nyní se obchoduje o  cca. 10% slabší než v lednu.    

 

Nejzajímavějším momentem prvního pololetí na burze byl nepochybně květnový den, kdy si Unipetrol připsal tato data:

Open: 210 kč

High: 218,40 Kč

Low: 170 Kč

Close: 213,20Kč.

 

Akcie i při panických výprodejích až na 170 Kč nakonec ukončily obchodování v mírném plusu, ten kdo obchodování sleduje online zažil okamžiky hrůzy, zatímco investor, kterého zajímají jen uzavírací ceny jednou denně si propadu ani nevšimnul.

 

 Češi akciím pomalu opět přichází na chuť, jejich podíl na pražské burze je odhadován na 13%, z původních 3%. Bohužel stále přetrvávají překážky, které brání vstup retailu na trh – ať už jde o obecný systém obchodování – do SPADu nemohou efektivně vstoupit bez částky vyšší než milión (když nebereme v potaz specifické marže) a Kontinuální režim je vysoce neefektivní (kdo chtěl propad při panických výprodejích v KOBOSu ví o čem mluvím – bez tvůrců trhu to bylo téměř nemožné). Navíc pražská burza stále otálí se zavedení futures na index, od kterého je ještě dost dlouhá cesta k obchodování s futures na jednotlivé akcie.

Autor článku

Jan Procházka  

Články ze sekce: INVESTICE