Souhrn týdne 10. 7. - 14. 7. na světových trzích

17.07.2006 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akciové trhy vstoupily do nového týdne poněkud smíšeně, přičemž veškerá pozornost investorů se soustředila na hospodářské výsledky společností. Výsledkovou sezónu zahájila hliníková společnost Alcoa, jejíž zisky i tržby dosáhly...

i ... rekordních úrovní, avšak tržby zaostaly za očekáváním analytiků a akcie hliníkového giganta ihned po vyhlášení výsledků začaly klesat. Mezi investory v současné době převládá názor, že agregátní úroveň zisku na jednu akcii společností zahrnutých do indexu S&P by měla v tomto čtvrtletí růst v rozmezí 11% - 12%, a to i přes rostoucí úrokové sazby. Na vývoj akciových trhů mělo negativní dopad varování několika společností před horšími než očekávanými výsledky a snížení odhadů zisků a tržeb společností ze strany předních investičních bank. Trhy velmi znepokojila též zpráva o řadě bombových útoků v Indii, která mezi investory probudila zájem o bezpečnější aktiva jako jsou dluhopisy. Ani některé velmi dobré výsledky společností však americkým trhům nepomohly k růstu. Obchodování v druhé polovině týdne mělo již jednoznačný průběh a hlavní akciové indexy zaznamenaly značné ztráty. Byl to opět zejména technologický sektor, který táhl trh dolů. Investory též nadále znervózňuje i výnosová křivka dluhopisů, která signalizuje očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb, které do značné míry tlumí růst americké ekonomiky a negativně působí na hospodářské výsledky společností. Geopolitické napětí je v současné době ještě zvýšeno vyostřenou situací na blízkém východě a je jednou z hlavních příčin silného růstu ropy na historická maxima v posledních několika dnech. Mezi investory všeobecně panuje pesimismus, přičemž obavy ze zpomalování globálního ekonomického růstu se stále stupňují. Vysoké ceny ropy bezpochyby negativně působí na celkový ekonomický růst a v současné době, kdy investoři ostře sledují hospodářské výsledky společností, se vynořují obavy, zda společnosti budou schopny udržet dvouciferný růst zisků jak tomu bylo v posledních několika čtvrtletích.

 

Především na technologický sektor negativně působilo varování společností, že jejich výsledky se pravděpodobně nestřetnou s odhady trhu. Varovaly např. společnosti EMC Corporation, Advanced Micro Device, 3M Company či Lucent Technologies. Počítačové společnosti IBM a Dell Inc dosáhly svých 52 týdenních minim poté, co došlo ke snížení odhadů jejich zisků a tržeb ze strany předních investičních domů. Podobnému snížení odhadů tržeb se dostalo i další technologické společnosti Apple Computer. Oslabovaly i akcie softwarového giganta  Microsoft, který od Evropské komise dostal pokutu za to, že si nepočínal v souladu s antimonopolními normami EU. Prudký pokles akciových trhů byl mimo jiné podpořen i snížením doporučení pro společnosti Wal-Mart a Walt Disney ze strany předních ratingových společností. Některé společnosti však dokázaly trh potěšit velmi dobrými výsledky. Mezi takovými společnostmi byly např. Pepsi Bottling Group, PepsiCo či Marriott Inc., jejichž výsledky předčily odhady analytiků. Další povzbuzující zprávou bylo prohlášení producenta mikročipů KLA-Tencor, že její výsledky za toto, ale i příští čtvrtletí překročí očekávání analytiků. Za celý minulý týden se nejhůře dařilo sektorům polovodičů, počítačových technologií, biotechnologií a dopravy. Zisky si dokázaly připsat sektory ropy, zlata a veřejných služeb. Index Dow Jones oslabil o 3.17% na hodnotu 10739.35 bodů. S&P index se snížil o 2.31% na konečnou hodnotu 1236.20 bodů. Největší ztrátu si však opět připsal technologický Nasdaq, který se propadl o 4.35% na 2037.35 bodů.

 

            Akciové trhy v Evropě též zaznamenaly velmi špatné výsledky. Evropské akcie se tak neudržely na svých měsíčních maximech a naopak se přiblížily svému několikaměsíčnímu minimu. Ceny akciových titulů tlačí dolů rekordní ceny ropy a obavy o úspěšnost výsledkové sezóny a světovou bezpečnost. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém týdnu oslabil o téměř 3% a uzavíral na úrovni 1,277.5 bodů. Panevropský index zaznamenal druhý nejhorší výsledek v tomto roce, nachází se nyní na dvoutýdenním minimu a zaostává 9% za svým téměř pětiletým maximem z 11. května. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se snížil o 4.57% na hranici 5422.22 bodů.

 

 

Makroekonomické zprávy

 

Deficit obchodní bilance USA se v květnu zvýšil na 63.84 mld. USD oproti 63.34 mld. USD v dubnu. K navýšení schodku však došlo v menší míře než očekávali ekonomové, kteří jej odhadovali na úrovni 64.9 mld. USD. Export meziměsíčně vzrostl o 2.4% na 118.66 mld. USD a import posílil o 1.8% na 182.5 mld.USD. Data jsou relativně příznivá, když deficit obchodní bilance se v posledních měsících přestal výrazněji zvyšovat. Je tomu tak především proto, že došlo k zastavení růstu schodku bilance neropného zboží. Růst exportu se vyrovnal s importem a v případě neropného zboží jej dokonce předstihuje. Silný import je totiž živen především vysokým růstem ceny ropy.

 

Bilance rozpočtu USA skončila v červnu s přebytkem 20.47 mld. USD, zatímco ekonomové jej očekávali na úrovni 21 mld. USD. Přebytek se tak oproti loňskému roku snížil, když v červnu minulého roku činil 22.92 mld. USD. Na nových rekordech se ocitly příjmy i výdaje. Fiskální rok v USA začíná v říjnu a končí v září následujícího roku. Od začátku fiskálního roku je rozpočet v deficitu, který za prvních devět měsíců kumulativně činí 206.5 mld. USD. V tomto směru výsledek vykazuje určité zlepšení, když za stejné období předchozího fiskálního roku měl americký rozpočet deficit ve výši 249.42 mld. USD.

 

Maloobchodní prodeje v USA se v červnu nečekaně snížily o 0.1% ve srovnání s květnovým růstem o 0.1%, zatímco ekonomové odhadovali růst tržeb o 0.4%. Bez započtení prodeje automobilů tržby vzrostly o 0.3%, přičemž tak došlo ke zmírnění tempa růstu z předchozích 0.7% v květnu. Meziročně se maloobchodní prodeje zvýšily o 5.9% a bez vlivu prodeje automobilů o 8.5%. Slabší než očekávaný výsledek podporuje očekávání trhu, že americká centrální banka by v srpnu mohla přistoupit k přerušení cyklu zvyšování úrokových sazeb.

 

Průmyslová výroba v Německu se v květnu meziměsíčně zvýšila o 1.5%, zatímco ekonomové odhadovali její růst o 0.6%. Kromě produkce energií se na růstu průmyslové aktivity v posledních měsících podílejí již všechna hlavní odvětví, včetně stavebnictví a zpracovatelského průmyslu. Data jsou relativně příznivá a signalizují akceleraci růstu německé, ale i evropské ekonomiky ve druhém čtvrtletí.

 

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 

Čistý zisk producenta oceli Schnitzer Steel Industries se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil na 30.3 mil. USD či 0.98 USD na akcii ve srovnání s 33.5 mil. USD či 1.08 USD na akcii ve stejném období loni. Analytici odhadovali zisk ve výši 0.96 USD na akcii. Bez zahrnutí nákladů na zvýšení rezerv ve výši 4 mil. USD v souvislosti s pokračujícím šetřením ze strany Komise pro cenné papíry a ministerstva spravedlnosti by společnost dosáhla zisku ve výši 34 mil. USD či 1.11 USD na akcii. Tržby společnosti za stejné období vzrostly na 383.1 mil. USD oproti 166.6 mil. USD před rokem.

 

Čistý zisk největšího světového producente hliníku společnosti Alcoa ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 62% na 744 mil. USD či 0.85 USD na akcii. Zisk z pokračujících činností činil 752 mil. USD či 0.86 USD na akcii a střetl se tak s odhady analytiků. Tržby společnosti se zvýšily na 7.96 mld. USD oproti 6.69 mld. USD ve stejném období loni, zatímco trh očekával tržby na úrovni 8.14 mld. USD. Akcie společnosti po vyhlášení výsledků reagovaly propadem o více než 4%.

 

Čistý zisk biotechnologické společnosti Genentech ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl na 531 mil. USD či 0.49 USD na akcii ve srovnání s 296 mil. USD či 0.27 USD na akcii ve stejném období loni. Bez jednorázových položek se zisk společnosti zvýšil na 0.56 USD na akcii oproti 0.30 USD před rokem, zatímco analytici jej očekávali na úrovni 0.47 USD. Provozní tržby stouply na 2.2 mld. USD z 1.53 mld. USD, přičemž trh je odhadoval ve výši 2.12 mld. USD. Genentech dále zvýšil odhad růstu zisku za celý tento rok z rozmezí 45-55% na 55-60%. Poměrně silné výsledky společnosti však investory přesto příliš nepotěšily, když její akcie po jejich ohlášení zamířily směrem dolů.

 

Provozovatel sítě hotelů Marriott International dosáhl zvýšení čistého zisku ve druhém čtvrtletí o 35% na 186 mil. USD či 0.43 USD na akcii ve srovnání s 138 mil. USD či 0.29 USD na akcii před rokem. Tržby společnosti vzrostly o 7% na 2.85 mld. USD, přičemž trh je očekával na úrovni 2.81 mld. USD. Přepočítaný zisk dosáhl úrovně 0.42 USD na akcii, zatímco analytici jej odhadovali ve výši 0.40 USD na akcii. Pro třetí čtvrtletí Marriott plánuje zisk v rozmezí 0.28-0.30 USD na akcii bez zahrnutí divize syntetických paliv.

 

Srovnatelné tržby anglického řetězce obchodních domů Marks & Spencer se v prvním čtvrtletí fiskálního roku meziročně zvýšily o 8.2%. Celkové tržby vzrostly o 10.4%. Společnost dále sdělila, že její podíl na trhu stále roste a že vytváří 4000 nových pracovních míst, aby uspokojila rostoucí poptávku po jejím zboží.

 

Čistý zisk producenta mobilních telefonů Sony Ericsson vlastněného společně firmou Sony a Ericsson ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 91% na 143 mil. EUR. Tržby společnosti se zvýšily o 41% na 2.3 mld. EUR. Sony Ericsson dále oznámil, že počet prodaných telefonů stoupl o 33% na 15.7 mil. Průměrná prodejní cena telefonů se mezičtvrtletně snížila, zejména díky většímu podílu levnějších telefonů v nabídce společnosti. Sony Ericsson nyní očekává, že na celosvětovém trhu se letos prodá přes 950 mil. mobilních telefonů, zatímco předchozí odhad činil přes 900 mil. přístrojů.

 

 

Devizové a komoditní trhy

 

V uplynulém týdnu se cenám komodit dařilo velice dobře. Lehká ropa uzavírala týden na úrovni 77.03 USD za barel, když posílila o 4.35%. Cena zemního plynu zaznamenala výrazný zisk, když se zvýšila o 11.11% na 6.18 USD za mil. BTU. Na komoditním trhu uzavíralo zlato na úrovni 675.50 USD za trojskou unci, když jeho cena se zvýšila o 7.38%. Solidní růst zaznamenala i měď, jejíž cena vzrostla o 4.45% na hranici 371.85 USD.

 

Na devizovém trhu dolar vůči ostatním měnám posiloval. Vůči euru americký dolar vzrostl o 1.41% a oproti anglické libře si polepšil o 0.72%. Vůči japonskému jenu dolar získal 2.46%. Česká koruna vůči dolaru oslabila o 1.39%.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE