Kakao
Na trhu s kakaem došlo v uplynulém týdnu k dramatickému výprodeji. Hned v pondělí tato komodita zaznamenala nejvýraznější pokles za posledních sedmnáct let. Zajímavé bylo, že tento magický propad nebyl odstartován žádnou fundamentální zprávou, avšak pouze rozhodnutím velkých komoditních fondů uzavřít na kakau své dlouhé pozice. Obchodníci s možnou korekcí na trhu trochu počítali, zvlášť z důvodu předchozího více než desetiprocentního růstu, který nastal na kakau v období od konce června do zhruba 10. července. Navíc poslední statistiky poukazovaly na to, že velcí spekulativní obchodníci drží v trhu velké množství otevřených dlouhých pozic. Ty dosahovaly více než 60 tisíc kontraktů, otevřených krátkých pozic přitom stejná skupina obchodníků držela pouze něco málo přes 13 tisíc kontraktů. Mohutnost korekce, která však na trhu nastala, byla pro všechny překvapením. Výprodej pokračoval ještě v úterý, po zbytek dne již pak trh konsolidoval. Z týdenního hlediska nakonec cena kakaa s dodáním v září oslabila o 12,5 procenta.
Ropa
Na trhu s ropou došlo v uplynulém týdnu k mírnému uklidnění jinak stále napjaté situace, což způsobilo, že této komodity mírně zkorigovala ze svého téměř historického maxima. Ropa s dodáním v září tak na burze v New Yorku uzavřela v pátek na 74,43 dolarech za barel, níže o 5,4 procenta. Tento pokles byl zapříčiněn dvěma faktory. I přes přetrvávající konflikt mezi Izraelem a Libanonem zřejmě minimálně pro nejbližší období nehrozí prakticky žádný výpadek v dodávkách ropy z oblasti Středního východu. Druhou pozitivum přinesly ropnému trhu ropné statistiky amerického ministerstva energetiky. Zásoby ropy zaznamenaly mírný vzestup, znatelný vzestup přes jeden milion barelů však zaznamenaly také zásoby benzínu a topného oleje.
Bavlna
Bavlna se v uplynulém týdnu vydala směrem vzhůru. Její cena s dodáním v prosinci tak sice posílila o více než šest procent, i přesto se však tento trh stále nachází z dlouhodobějšího pohledu v sestupném trendu. Poslední vzestup na trhu, jenž se udál především v prvních třech dnech týdne, byl podpořen obavami obchodníků ze zhoršujících se pěstitelských podmínek pro bavlnu ve Spojených státech. Ty jsou ostatně nejhorší za posledních osm let. K 16. červenci se totiž podle ministerstva zemědělství nacházelo v dobrých až excelentních pěstitelských podmínkách pouze 40 americké úrody bavlny, před rokem to přitom ve stejném období roku bylo 60 procent úrody. Pro nadcházející období se navíc zlepšení nedá očekávat. V hlavních amerických pěstitelských oblastech bavlny by mělo přetrvávat suché a nadprůměrně teplé počasí.
Drahé kovy
Drahé kovy zahájily uplynulý týden sestupem, jenž trval dva dny. Ve středu se vývoj obrátil a zlato i stříbro mírně zkorigovaly vzhůru. Na konci týdne pak drahé kovy zasáhla druhá prodejní vlna. Zlato s dodáním v srpnu nakonec uzavřelo na 620,20 dolarech za unci, čímž z týdenního hlediska oslabilo o více než sedm procent, stříbro s dodáním v září pak na burze v New Yorku ztratilo šest procent. Uplynulý týden byl z hlediska fundamentálních zpráv pro drahé kovy spíše slabší. Dominantní roli v ovlivňování zlata i stříbra tak hrál měnový trh. Z ekonomických statistik se zveřejňovaly indexy produkčních a spotřebitelských cen za červen, odhalující nám míru inflace. Jejich výsledky však přinesly spíše smíšené informace. Zatímco růst indexu produkčních cen očištěný o potraviny a energie se zpomalil, když posílil meziměsíčně o 0,2 procenta, zatímco o měsíc dříve to bylo 0,3 procenta, stejně očištěný index spotřebitelských cen vzrostl o 0,3 procenta, když se očekával růst o jednu desetinu procenta pomalejší. Z meziročního hlediska však došlo ke znatelnému nárůstu inflace, před čímž ostatně ve svém projevu varoval také śéf amerického Federal Reserve.
Kamil Bednář, analytik
Colosseum, a.s.