Souhrn týdne 7. 8. - 11. 8. na světových trzích

14.08.2006 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akciové trhy vstoupily do nového týdne poněkud nerozhodně a hlavní akciové indexy mírně oslabovaly. Investoři netrpělivě vyčkávaly zveřejnění rozhodnutí americké centrální banky o úrokových sazbách. FED nakonec ponechal klíčovou...

a ... úrokovou sazbu beze změny na úrovni 5.25% a naplnil tak očekávání ekonomů. Poprvé po více než dvou letech tak došlo k pauze v nepřetržitém zvyšování úrokových sazeb. Reakce akciového trhu byla spíše negativní, a to především z toho důvodu, že z doprovodného prohlášení nebylo zřejmé, zda fáze monetární restrikce definitivně skončila či zda centrální banka bude ve zvyšování sazeb dále pokračovat. Reakce akciových trhů na rozhodnutí FEDu tak evidentně svědčí o skutečnosti, že pauza ve zvyšování úrokových sazeb již byla do cen akcií zahrnutá poté, co si hlavní akciové indexy od 19.června, kdy se poprvé objevily signály o možném přibrždění restriktivní monetární politiky, připsaly slušné zisky. Příčinu oslabování akciových titulů lze stále spatřovat v obavách ze zpomalování ekonomického růstu a z vysokých cen ropy. K mírném růstu akciových titulů ve čtvrtek velkou měrou přispěly výborné hospodářské výsledky společností a prudký pokles ceny ropy o více než 3%. V pátek se však trhy vrátily k poklesu, a to i přes silná makroekonomická data z oblasti maloobchodních tržeb. Investoři se nyní na všechny zveřejněná data dívají poněkud schizofrenicky, protože silné makroekonomické ukazatele signalizují možnost centrální banky pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a na druhou stranu slabší hospodářská data předznamenávají zpomalování ekonomického růstu, které by se bezpochyby negativně projevilo v hospodářských výsledcích společností.  

 

Nejhůře se opět dařilo především společnostem nejvíce citlivým na vývoj hospodářských cyklů. Ztráty zaznamenaly např. strojírenská společnost Caterpillar či průmyslový konglomerát United Technologies. Dobře si nevedly ani sektory polovodičů a dopravy. Investory příjemně překvapily pojišťovací společnost American International Group, maloobchodní řetězce Target a J.C. Penney či mediální společnost Viacom, které přišly s nad očekáváním dobrými výsledky. Index Dow Jones oslabil o 1.36% na hodnotu 11088.03 bodů. S&P index se snížil o 0.99% na konečnou hodnotu 1266.74 bodů. Ztrátu si připsal i technologický Nasdaq, který klesl o 1.31% na 2057.71 bodů.

 

Ani akciovým trhů v Evropě se vůbec nedařilo. Na ceny akciových titulů stále negativně působí rekordní ceny ropy, obavy o světovou bezpečnost a ze zpomalování ekonomického růstu. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém týdnu oslabil o téměř 1% a uzavíral na úrovni 1331.1 bodů. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se snížil o 1.65% na hranici 5628.37 bodů.

 

 

Makroekonomické zprávy

 

Deficit obchodní bilance USA se v červnu nepatrně snížil na 64.8 mld. USD oproti 64.97 mld. USD v květnu. Došlo tak k menšímu snížení schodku než ekonomové očekávali, když ti odhadovali deficit na úrovni  64.5 mld. USD. Export v červnu vzrostl o 2.0% po růstu o 2.1% v květnu a import posílil o 1.2% po zvýšení o 2.3% v květnu. Meziročně růst exportu v červnu dosáhl úrovně 14.0% a růst importu 12.9%. K největšímu nárůstu deficitu stále dochází v obchodě s Čínou a se zeměmi skupiny OPEC, který tvoří zhruba 50% zvýšení celkového deficitu obchodní bilance USA v prvním pololetí.

 

Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 1.4%, tedy nejvíce od ledna tohoto roku poté, co v červnu klesly o 0.4%. Ekonomové očekávali růst na úrovni 0.9 %. Meziročně maloobchodní tržby vzrostly v červenci o 4.8% a maloobchodní tržby bez prodeje automobilů se zvýšily o 9.2%.

 

HDP Francie ve druhém čtvrtletí vzrostl podle odhadu francouzského statistického úřadu o 1.1-1.2% oproti růstu o 0.5% v prvním čtvrtletí. Jde o silnější růst ekonomiky než ekonomové očekávali, když mezičtvrtletně by tak po přepočtu HDP Francie rostl o 4.4-4.8%. I když lze předpokládat, že druhé čtvrtletí bude z celého roku nejsilnější, data vytváří zlepšený výhled pro růst ekonomiky v dalších čtvrtletích.

 

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 

Energetická společnost Entergy hospodařila ve druhém čtvrtletí se ztrátou. Čistý zisk společnosti se nepatrně snížil na 281.8 mil. USD či 1.33 USD na akcii oproti 286.2 mil. USD před rokem. Tržby společnosti vzrostly na 2.63 mld. USD z 2.45 mld. USD. Analytici odhadovali zisk ve výši 1.25 USD na akcii a tržby na úrovni 2.38 mld. USD. Entergy dále oznámila, že pro celý letošní rok plánuje zisk v rozmezí 4.78-5.08 USD na akcii, přičemž trh očekává jen 4.62 USD. Čistý zisk výrobce spotřebitelských produktů Sara Lee se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil na 8 mil. USD či 0.01 USD na akcii, zatímco ve stejném období loni vykázal ztrátu ve výši 148 mil. USD či 0.19 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly na 4.1 mld. USD ve srovnání s 4.03 mld. USD před rokem.

 

Čistý zisk výrobce síťových a komunikačních produktů Cisco Systems se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil na 0.30 USD na akcii ve srovnání s 0.25 USD na akcii před rokem. Tržby společnosti vzrostly o 21% na 7.98 mld. USD oproti 6.6 mld. USD loni. V obou směrech výsledky společnosti předčily očekávání analytiků, kteří odhadovali zisk ve výši 0.28 USD na akcii a tržby na úrovni 7.92 mld. USD. Pozitivní vliv měla mimo jiné akvizice firmy Scientific-Atlanta. Společnost dále ohlásila, že pro fiskální rok 2007 plánuje růst zisku v rozmezí 17 – 19%, zatímco analytici jej předpokládali na úrovni 15%. Akcie Cisca na výsledky reagovaly velmi pozitivně, když posílily o 14.38%.

 

Mediální společnost Walt Disney v třetím fiskálním čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 1.13 mld. USD či 0.53 USD na akcii oproti 811 mil. USD či 0.39 USD na akcii před rokem. Zisk společnosti se tak zvýšil o 39%. Tržby společnosti vzrostly na 8.62 mld. USD ve srovnání s 7.72 mld. USD ve stejném období loni. Analytici odhadovali čistý zisk ve výši 0.44 USD na akcii a tržby na úrovni 8.6 mld. USD.

 

Čistý zisk pojišťovny American International Group se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil o 29% na 3.19 mld. USD či 1.21 USD na akcii. Bez čistých zisků a ztrát z investic a bez vlivu některých zajišťovacích aktivit zisk činil 4.16 mld. USD či 1.58 USD na akcii. Výsledek zahrnuje i jednorázový příjem ze změny účetnictví ve výši 374 mil. USD či 0.14 USD na akcii. Bez této položky by zisk dosáhl úrovně 1.44 USD na akcii. Analytici odhadovali zisk ve výši 1.39 USD na akcii. Vzrostl i objem upsaného pojistného a koeficient odrážející ziskovost pojišťoven.

 

Diskontní maloobchodní řetězec Target ve druhém čtvrtletí dokázal meziročně zvýšit svůj čistý zisk na 609 mil. USD či 0.70 USD na akcii oproti 540 mil. USD či 0.61 USD na akcii před rokem. Tržby společnosti vzrostly na 13.35 mld. USD ve srovnání s 11.99 mld. USD loni. Analytici odhadovali zisk ve výši 0.69 USD na akcii a tržby na úrovni 13.9 mld. USD. Srovnatelné tržby společnosti se zvýšily o 4.6%. Target dále plánuje odkoupit vlastní akcie v hodnotě 5 mld. USD, přičemž ve druhém čtvrtletí již v rámci tohoto programu odkoupil akcie za 550 mil. USD.

 

Čistý zisk švýcarské telekomunikační firmy Swisscom se v prvním pololetí meziročně snížil o 32% na 759 mil. CHF. Nižšího zisku společnost dosáhla zejména díky poklesu poplatků za propojování do jiných sítí a kvůli nižšímu zisku divize IT služeb. Celkové tržby Swisscomu se snížily o 2.8% na 4.77 mld. CHF. Společnost též snížila výhled letošního provozního zisku na 3.7 mld. CHF ze 4 mld. CHF. Čistý zisk německé společnosti Deutsche Telekom se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil o 14% na 1.01 mld. EUR. Tržby společnosti vzrostly o 2.6% na 15.1 mld. EUR. Společnost snížila výhled letošního hrubého zisku z rozmezí 20.2-20.7 na 19.2-19.7 mld. EUR a v roce 2007 očekává zisk v podobné výši jako letos. Vedení společnosti též snížilo výhled tržeb pro tento rok. Akcie Deutsche Telekom na zprávu reagovaly negativně, když oslabily o téměř 7%.

 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE