Týden na komoditních trzích

28.08.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ropa se v uplynulém týdnu vymanila ze svého předchozího dvoutýdenního poklesu a dokázala tak posílit. Její cena s dodáním v říjnu uzavřela na

Energie
Ropa se v uplynulém týdnu vymanila ze svého předchozího dvoutýdenního poklesu a dokázala tak posílit. Její cena s dodáním v říjnu uzavřela na burze New York Mercantile Exchange na 72,51 dolarech za barel, výše o půl procenta. Za tímto nepatrným růstem stála nervozita obchodníků ohledně tropické vlny formující se v karibské oblasti. Z ní by se mohla vytvořit letošní již pátá tropická bouře, naštěstí však doposud žádná z nich nedosáhla síly hurikánu. Nervozita obchodníků je v tomto případě namístě. Vždyť ti mají stále ještě v dobré paměti události z loňského roku, kdy série ničivých hurikánů dramaticky omezila produkci ropy v Mexickém zálivu, dovoz ropy do Spojených států či činnosti tamních rafinérií. Výsledkem byl výrazný cenový růst na ropném trhu.

Zprávami o počasí byl v uplynulém týdnu podporován také trh se zemním plynem. Tyto informace svou silou přebily i poslední statistiku amerického ministerstva energetiky, která ukázala velmi příznivý nárůst komerčních zásob plynu. Jejich hladina nyní dosahuje 2857 miliard krychlových stop, což je o 14 procent nad pětiletým průměrem a zároveň o deset procent nad úrovní ze stejného období o rok dříve. Obchodníci se shodují na tom, že rozhodující bude, jaké úrovně dosáhnou zásoby plynu na začátku listopadu, kdy startuje topná sezona. Pokud by se vyšplhaly na 3,5 bilionů krychlových stop, trh by se zřejmě dostal pod tlak. Tato úroveň zásob je totiž považována za více než bezpečnou k bezproblémovému překlenutí zimní sezony. Z týdenního hlediska posílila cena zemního plynu s dodáním v říjnu na burze v New Yorku o sedm procent.

Kukuřice
Kukuřice v uplynulém týdnu vyrazila na burze v Chicagu vzhůru. Její cena s dodáním v prosinci se tak zvýšila o dvě a půl procenta. I přes tento poslední růst se však trh stále nachází v sestupném trendu. Poslední růst na trhu měl základ v příznivých očekáváních o exportních datech, které se následně potvrdily. Naznačují totiž zlepšující se poptávku po americké kukuřici ze strany zahraničních odběratelů. Pokud se data potvrdí i v následujících statistikách, mohly by vývoj na trhu obrátit. Podle zprávy amerického ministerstva zemědělství prodali exportéři do zahraničí v posledním sledovaném týdnu 181,1 tisíc tun kukuřice ze staré úrody a zároveň 1,554 milionů tun nové úrody. Prodeje nové úrody kukuřice jsou pro toto období roku meziročně výše o významných 59 procent. Svůj vliv na cenovém růstu měla také zpráva nezávislých pozorovatelů, kteří provedli průzkum pěstitelských polí s kukuřicí ve státě Iowa a na základě něj odhadli výnos na necelých 150 bušlů na jeden akr, méně oproti oficiálním vládním odhadům z posledního srpnového WASDE reportu.

Drahé kovy
Na drahých kovech panoval v uplynulém týdnu až nebývalý klid. V pondělí sice zlato i stříbro vyrazily vzhůru, v následujících dnech se však nálada na obchodních parketech s drahými kovy na newyorské burze uklidnila, což se projevilo výrazně menšími cenovými pohyby, než na jaké jsou obchodníci z posledních měsíců zvyklí. To bylo způsobeno prakticky absolutní absencí zpráv či událostí, které by mohly trhy rozhýbat. Z ekonomických dat ze Spojených států stojí za zmínku pouze objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které zaznamenaly v červenci výrazný pokles o 2,4 procenta, oproti očekávanému pouze půlprocentnímu snížení. Drahé kovy nezareagovaly ani na úterní odpověď iránské strany, která odmítla návrh ekonomických pobídek a výhod výměnou za úplné zastavení svých jaderných aktivit. Obchodníci zřejmě vyčkávají až na to, jaké další kroky nastanou v této otázce ze strany Spojených národů. Z týdenního hlediska nakonec cena zlata s dodáním v prosinci posílila o 1,5 procenta, stříbro si pak polepšilo o necelé tři procenta.

Autor článku

Kamil Bednář  

Články ze sekce: INVESTICE