Týden na komoditních trzích

13.11.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Trh s americkou lehkou ropou byl v průběhu tohoto týdne nerozhodný, nárůst cen byl vzápětí střídán poklesem. Začátkem týdne reagovaly ceny ropy na…

Ropa
Trh s americkou lehkou ropou byl v průběhu tohoto týdne nerozhodný, nárůst cen byl vzápětí střídán poklesem. Začátkem týdne reagovaly ceny ropy na prohlášení členů kartelu OPEC o dalším omezení produkce. Na snižování těžby se členové organizace chtějí dohodnout při příštím setkání plánovaném na prosinec tohoto roku. Podle prezidenta OPECu E. Daukoru v současné době převažuje nabídka nad poptávkou a z tohoto důvodu je další omezování těžby nezbytné. Ropa tak posílila o 0,88 centů na hodnotu 60,02 dolarů za barel. V následujícím dni ceny ropy opět poklesly  pod hranici 60 dolarů za barel, a to o více než dolar. Zásoby ropy se v tomto týdnu zvýšily pouze nepatrně o 435 tisíc barelů na celkovou hodnotu 334,69 miliónů barelů, očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg byl nárůst zásob o 750 tisíc barelů. V závěru týdne oslabila ropu zpráva International Energy Agency (IEA) o předpovědi poptávky po ropě. Tato mezinárodní organizace snížila svůj odhad poptávky po ropě pro tento rok na 80 000 barelů denně. Poptávka poklesla, kvůli pomalejšímu nárůstu spotřeby benzínu v Číně. Týden zakončil kontrakt s dodáním v prosinci na hodnotě 59,63 dolarů za barel, v mezitýdenním srovnání šla cena mírně nahoru o 0,8 procenta.

Zlato
Rušný týden byl zaznamenán také na trhu se zlatem. Ceny tohoto cenného kovu se výrazně pohybovaly, a to oběma směry. Za nárůstem cen stojí především oslabení amerického dolaru, kdy zlato se obecně pohybuje opačným směrem než americký dolar. Zlato vystoupalo až na hodnotu 636,8 dolarů za trojskou unci, což je nejvyšší cena od 9. července tohoto roku. V závěru týdne však zlato oslabilo, a to především kvůli obavám, že Čína nakoupí méně zlata do svých měnových rezerv. Čína, která drží více než jedno procento svých rezerv ve zlatě, se hodlá zaměřit na politiku snižování těchto rezerv. Ceny zlata spadly v páteční obchodní seanci o 6,70 dolarů na hodnotu 630,10 dolarů za trojskou unci.

Měď
Výrazný pokles proběhl, v průběhu minulého týdne, u ceny mědi. Ceny tohoto nejpoužívanějšího průmyslového kovu na světě oslabily na své čtyřměsíční minimum. Důvodem oslabení mědi jsou vysoké zásoby monitorované burzou v Londýně (LME). Na LME vzrostly během tohoto roku na hodnotu 144 250 metrických tun, což nejvyšší hodnota od května roku 2004 a zásoby na burze v Šanghaji (SFE) se zvýšily o 15 procent. Další příčinou propadu mědi je nízká poptávka, především pak ze strany Číny , která je největším světovým spotřebitelem mědi. Za prvních 10 měsíců poklesl dovoz mědi a výrobků z ní o 22 procent. Kontrakt mědi s termínem dodání v prosinci oslabil v průběhu tohoto týdne o 7 procent na hodnotu 308,85 centů za váhovou libru.

Pšenice
Oslabení se v tomto týdnu nevyhnula ani pšenice, která poklesla o více než dvě procenta (2,4 procenta). Nejdůležitější zprávou tohoto týdne pro zrniny byl tzv. WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) report amerického ministerstva zemědělství. Tato zpráva ukázala nárůst produkce pšenice oproti minulému odhadu o 1,67 miliónů tun. Pšenice, poté co v minulém týdnu dosáhla desetiletého maxima, mírně oslabuje. Během tohoto týdne poklesly ceny pšenice o 12 centů na hodnotu 480,5 dolarů za bušl.

Autor článku

Josef Novotný