... s akciemi navrátil k silně vzestupnému trendu a byla obnovena býčí nálada. Významným impulsem k nakupování akcií se stala další vlna fúzí a akvizic, což signalizuje skutečnost, že ceny akcií v současné době nejsou ani po delším růstu příliš vysoko. Obrovská aktivita v této oblasti tak ukazuje na to, že korporátní sféra má stále dostatek hotovosti pro účely investování. Mezi investory převažovala velmi pozitivní nálada, na které se částečně podílelo i všeobecné očekávání, že americké volby v polovině funkčního období vyústí v příznivé složení kongresu, k čemuž nakonec také došlo. V závěru týdne akcie mírně korigovaly. Po vysokých ziscích z předchozích několika měsíců bude velmi zajímavé sledovat, zda trh s akciemi bude mít sílu do konce roku ještě dále posilovat.
V průběhu uplynulého týdne se většině sektorům dařilo velice dobře. Velmi slušné zisky si připsaly sektory dopravy, počítačových technologií a polovodičů. Špatně si nevedly ani sektory ropy a zlata. Výraznou ztrátu zaznamenal farmaceutický sektor. Sektor péče o zdraví si od počátku roku vede ze všech sektorů nejhůře a zdá se, že v důsledku vítězství demokratů ve volbách do amerického Kongresu, nedojde k žádnému výraznějšímu oživení tohoto sektoru. Mezi investory totiž panují obavy, že demokraté se budou snažit prosadit určité změny v systému zdravotního pojištění, které by vedly ke snižování cen léků. V důsledku těchto obav klesaly akcie společností napříč celým sektorem. Oslabily např. farmaceutické společnosti Pfizer, Merck či Johnson&Johnson. V oblasti fůzí a akvizic na sebe poutalo zájem investorů oznámení farmaceutické společnosti Abbott Laboratories, která za 3.7 mld. USD převezme konkurenční společnost Kos Pharmaceuticals. Asi nejvýznamnější transakcí uplynulého týdne bylo soukromé převzetí kanadského provozovatele sítě hotelů Four Seasons Hotels saúdským princem Valíd bin Találem a investiční společností ve vlastnictví Billa Gatese za 82 USD za akcii či 3.7 mld. USD. Akcie Four Seasons na základě zprávy vyskočily o téměř 30%. Dalších miliardových transakcí se účastnily např. firmy Swift Transportation a OSI Restaurant Partners, jejichž akcie též výrazně posílily. Výbornými hospodářskými výsledky investory potěšila zejména společnost Emerson Electric a softwarová společnost Cisco Systems. Index Dow Jones nakonec posílil o 1.02% na hodnotu 12108.43 bodů. S&P index se zvýšil o 1.22% na konečnou hodnotu 1380.90 bodů. Nejlepší výsledek však zaznamenal technologický Nasdaq, který přidal 2.53% na 2389.72 bodů.
Akciové trhy v Evropě zaznamenaly též velmi slušné výsledky. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, posílil o 1% a uzavíral na hodnotě 1,464.19 bodů. Panevropský index od začátku roku posílil již o více než 13.0% a nachází se těsně pod nejvyšší úrovní od května 2001. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se zvýšil o 1.51% na hranici 6379.14 bodů. Nálada na evropském akciovém trhu je stále velmi dobrá, když akcie oproti jiným investičním alternativám nabízejí nejvyšší výnos.
Makroekonomické zprávy
Ve volbách do amerického Kongresu uspěla Demokratická strana, když poprvé od roku 1994 získala většinu. Demokratům se dařilo také ve volbách do třetiny senátu, když dokázala uspět v některých obvodech, které dosud ovládali republikáni. V některých státech však byly výsledky velmi těsné a hrozí tudíž jejích napadnutí a přepočítávání. Volby potvrzují oslabení pozice dosavadního prezidenta Bushe, která v poslední době oslabila zejména kvůli působení USA v Iráku. Prozatím se neočekávají žádné výraznější změny, které by mohly mít negativní dopad na akciové trhy.
Obchodní bilance v USA v září skončila v deficitu 64.3 mld. USD, zatímco ekonomové očekávali jeho menší pokles na 66.0 mld. USD oproti srpnovým 68.96 mld. USD. Schodek obchodní bilance se snížil zejména v důsledku výraznějšího poklesu importu a ceny ropy. Snížil se též deficit obchodu s neropným zbožím. Nižší ceny ropy by měly mít na deficit obchodní bilance pozitivní vliv i následujících měsících. V případě deficitu zahraničního obchodu s neropným zbožím však nelze očekávat žádné výraznější zlepšení, a to zejména v důsledku předpokládaného oslabení globálního ekonomického růstu.
Index firemní aktivity služeb Eurozóny se v říjnu překvapivě snížil na 56.5 ze zářijových 56.7 bodu, zatímco analytici očekávali dokonce jeho růst na 57.0 bodu. Silný růst aktivity služeb tak v říjnu meziměsíčně mírně oslabil. Data nicméně signalizují pokračování solidního růstu aktivity ekonomiky i ve druhém pololetí tohoto roku. Index výrobních cen (PPI) Eurozóny v září dle očekávání meziměsíčně klesl o 0.5% po růstu o 0.1% v srpnu. Meziročně výrobní inflace vzrostla o 4.6% po srpnovém zvýšení o 5.7%. Na poklesu indexu PPI se nejmarkantněji odrazilo snížení cen ropy.
Průmyslové zakázky SRN v září meziměsíčně klesly o 2.5% po růstu o 3.7% v srpnu, zatímco ekonomové očekávali jejich daleko menší pokles o 0.9%. Po silném růstu průmyslových zakázek v letních měsících se tak dostavuje určitá korekce. Aktivita průmyslu v SRN a Eurozóny však i nadále zůstává poměrně silná, přičemž velmi příznivým aspektem je signalizované posilování domácí poptávky. Maloobchodní tržby v Eurozóně se v září snížily o 0.6%, zatímco ekonomové očekávali jejich pokles o 0.5%. Růst maloobchodních prodejů v srpnu byl navíc revidován na 0.5% oproti původním 0.7%. Meziročně maloobchodní tržby vzrostly o 1.4% po růstu o 2.0% v srpnu, přičemž trh odhadoval jejich zvýšení o 2.0%. Maloobchodní prodeje posilovaly zejména ve Španělsku a Francii a oslabily naopak v Německu a Itálii.
Další významné zprávy uplynulého týdne
Síť obchodních domů Federated Department Stores ve třetím čtvrtletí dosáhla čisté ztráty ve výši 3 mil. USD či 0.01 USD na akcii, zatímco před rokem hospodařila s čistým ziskem na úrovni 436 mil. USD či 0.90 USD na akcii. Zisk z pokračujících činností meziročně klesl na 0.03 USD na akcii oproti 0.87 USD na akcii loni. Bez zahrnutí jednorázových nákladů zisk činil 0.20 USD na akcii. Tržby společnosti se zvýšily na 5.89 mld. USD ve srovnání s 5.56 mld. USD před rokem. Analytici odhadovali zisk ve výši 0.25 USD na akcii a tržby na úrovni 5.98 mld. USD.
Čistý zisk diversifikované průmyslové společnosti Emerson se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil o 26% na 526 mil. USD či 1.29 USD na akcii. Tržby společnosti ve stejném období vzrostly o 19% na 5.52 mld. USD. V obou případech společnost předčila očekávání analytiků, kteří odhadovali zisk ve výši 1.20 USD na akcii a tržby na úrovni 5.25 mld. USD. Na příští fiskální rok Emerson odhaduje růst zisku v rozmezí 12-15% a zvýšení tržeb o 7-11%. Společnost též ohlásila navýšení dividendy o 18% a schválila rozdělení akcií v poměru 2 za 1. Akcie Emersonu na zprávu reagovaly velmi pozitivně, když posílily o téměř 6.00%.
Čistý zisk provozovatele obchodních domů J.C. Penney ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl na 287 mil. USD či 1.26 USD na akcii ve srovnání s 234 mil. USD či 0.94 USD na akcii před rokem. Analytici očekávali zisk výši 1.23 USD na akcii. Tržby společnosti se zvýšily o 6.7% na 4.78 mld. USD.. Společnost rovněž oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává čistý zisk ve výši 1.94 USD na akcii (analytici odhadují 1.91 USD) a růst srovnatelných tržeb kolem úrovně 5% a v celém roce pak odhaduje zisk ve výši 4.82 USD na akcii (odhad analytiků činí 4.77 USD). Akcie J.C. Penney na zprávu reagovaly pozitivně, když posílily o téměř 2%.
Čistý zisk ocelářské společnosti Arcelor Mittal se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 20% na 2.18 mld. USD. Tržby společnosti klesly o 1.6% na 22.07 mld. USD. Sezónně nižší objem výroby byl kompenzován nárůstem cen oceli. Společnost neposkytla žádné hospodářské výsledky za loňské období, kdy Arcelor a Mittal Steel ještě nebyly spojené v jednu společnost. Arcelor Mittal zároveň sdělil, že generálním ředitelem se stane Lakshmi Mittal.
Devizové a komoditní trhy
V uplynulém týdnu se ceny komodit pohybovaly smíšeně. Lehká ropa uzavírala týden na úrovni 59.61 USD za barel, když posílila o 0.78%. Cena zemního plynu naproti tomu oslabila, když se snížila o 0.77% na 7.70 USD za mil. BTU. Na komoditním trhu uzavíralo zlato na úrovni 624.40 USD za trojskou unci, když jeho cena se snížila o 0.41%. Značnou ztrátu zaznamenala měď, jejíž cena klesla o 7.28% na hranici 306.30 USD.
Na devizovém trhu dolar vůči ostatním měnám oslaboval. Vůči euru americký dolar klesl o 1.07% a oproti anglické libře si polepšil o 0.47%. Vůči japonskému jenu dolar ztratil 0.48%. Česká koruna vůči dolaru posílila o 0.34%.