Souhrn 14. 11. na světových trzích

15.11.2006 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Akcie v úterý prudce vzrostly, silný býčí trend pokračuje, indexy na nových historických maximech     Americké akciové trhy v úterý pokračovaly v silně vzestupném trendu, když hlavní akciové indexy zaznamenaly...

... prudké zisky. Z počátku obchodování sice na trhu převládala nervozita, nicméně v průběhu dne opět jednoznačně zvítězila býčí nálada a index Dow Jones dosáhl nových historických maxim a index S&P se vyšplhal na svá šestiletá maxima. Trh s akciemi byl povzbuzen příznivými ekonomickými zprávami z oblasti výrobní inflace a maloobchodních prodejů. Jádrový index výrobních cen zaznamenal největší pokles od srpna 1993. Mnoho maloobchodních prodejců přišlo s nad očekávání dobrými hospodářskými výsledky. Investory příjemně potěšily např. společnosti Wal-Mart, Target, Saks a Dillard’s. Impulsem k dalšímu nakupování akciových titulů v průběhu dne se mimo jiné stalo prolomení technické bariéry, o které se indexy již nějakou dobu pokoušely, avšak vždy neúspěšně. V úterý rostly akcie napříč celým trhem. Nejlépe si vedly především sektory technologií, stavebnictví a spotřebitelských výrobků. Slušné zisky si připsaly např. akcie čipové společnosti Intel, maloobchodník s domácími potřebami Home Depot či stavební společnost DR Horton. Index Dow Jones nakonec posílil o 0.71% na hodnotu 12218.01 bodů. S&P index se zvýšil o 0.64% a uzavíral na úrovni 1393.22 bodů. Největší zisk si opět připsal technologický Nasdaq, když přidal 1.01% na 2430.66 bodů. Cena ropy mírně oslabila, když uzavírala o 0.51% níže na úrovni 58.28 USD za barel.

 

Maloobchodní tržby v USA se v říjnu snížily o 0.2%, zatímco ekonomové odhadovali jejich pokles o 0.4%. Celkový efekt je však slabší než se čekalo, protože došlo k revizi prodejů za září směrem dolů na -0.8% oproti původním -0.4%. Růst maloobchodních tržeb v poslední době slábne. Na prodeje negativně působí efekt vyšších úrokových sazeb, oslabení trhu s nemovitostmi a také drahá ropa. Očekává se, že hospodářský růst ve čtvrtém čtvrtletí posílí na 0.7% oproti 0.4% ve třetím čtvrtletí, především v důsledku zmírnění nepříznivého dopadu poklesu na trhu s bydlením. V celém roce by tak americká ekonomika mohla růst tempem 3.3% ve srovnání s 3.2% loni. V příštím roce však lze očekávat zpomalení růstu HDP ke hranici 2.0%.

 

Index výrobních cen v USA (PPI) v říjnu klesl o 1.6% po zářijovém poklesu o 1.3%, zatímco ekonomové odhadovali jeho snížení o 0.6%. Jádrový index PPI bez zahrnutí cen potravin a energií v říjnu klesl o 0.9% po zářijovém růstu o 0.6%, přičemž ekonomové očekávali jeho zvýšení o 0.1%. Meziročně se celková výrobní inflace snížila o 1.6% po růstu o 0.9% v září a jádrová inflace vzrostla o 0.6%. Na dobrých výsledcích se velkou měrou podílejí klesající poptávkové inflační tlaky v důsledku oslabování ekonomického růstu. Inflační výhled zůstává i nadále příznivý, když pozitivně by se měl projevit nízký mzdový růst, slušný růst produktivity práce a nízký nárůst jednotkových pracovních nákladů.

 

Hospodářský růst v Eurozóně ve třetím čtvrtletí posílil o 0.5% po růstu o 0.9% ve druhém čtvrtletí, zatímco ekonomové odhadovali růst o 0.6%. Meziroční růst HDP Eurozóny se snížil na 2.6% oproti 2.7% ve druhém čtvrtletí. Výsledky potvrzují zpomalování ekonomického růstu, nicméně signalizují, že k výraznému ochlazení prozatím nedochází. Evropská ekonomika stále roste nejrychlejším tempem za posledních několik let. Růst HDP by měl být v příštích obdobích podpořen především posilováním domácí a zahraniční poptávky. Očekává se, že hospodářství Eurozóny v tomto roce poroste tempem 2.6%, zatímco v příštím roce by mělo dojít k určitému zpomalení k hranici 1.8%, pod vlivem oslabování růstu americké ekonomiky, zvýšení DPH a kvůli drahé ropě a euru.

Autor článku