Je teď ideální doba k pořízení vlastního bydlení?

17.01.2007 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

České stavebnictví zažívá jedno ze svých nejlepších období, daří se mu nejen jako celku, ale skvělé časy nyní panují pro jeho jednotlivé složky, především bytovou...

České stavebnictví zažívá jedno ze svých nejlepších období, daří se mu nejen jako celku, ale skvělé časy nyní panují pro jeho jednotlivé složky, především bytovou výstavbu. Té hraje do karet hned několik pozitivních faktorů, které ji v letech 2006 a 2007 mohou vytáhnout k rekordním hodnotám. V současném rozvoji bytové výstavby se prolíná jak efekt finanční, tak i demografický či psychologický.

 

Podíváme-li se na finanční stránku věci, podporují výstavbu nových domů a bytů nízké úroky z hypotečních úvěrů. Přestože nejnižší hodnoty úrokových sazeb již máme patrně za sebou, i nadále zůstává jejich úroveň více než příznivá a prozatím se není třeba obávat jejího dramatického růstu. Očekávané mírné změny úrokových sazeb směrem nahoru atraktivitu hypotečních úvěrů neohrožují. Banky tak zaznamenaly v roce 2006 více než 40 % nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů, a to nejen díky zvýšení počtu uzavřených smluv, lidé si u nich také půjčují stále větší sumy. V tomto roce by pak objem nově poskytnutých hypoték mohl překročit hranici 100 miliard korun.

 

Za zvážení také stojí rozjíždějící se deregulace nájemného, která pro řadu lidí zatraktivňuje vlastní bydlení, neboť je pro ně lepší splácet hypotéku vlastního domu či bytu než platit stále rostoucí nájem. Rozdíl mezi těmito formami bydlení je tak stále nižší a přechod z nájmu k hypotéce nepředstavuje drastickou dodatečnou finanční zátěž.

 

Demografickým prvkem projevujícím se na trhu s byty jsou silné ročníky ze 70. let. Těmto lidem je nyní mírně přes 30 let a je pro ně ideální doba, kdy řešit otázku vlastního bydlení. V drtivé většině si již vybudovali stabilní pozici v práci, zakládají také rodiny a i pro banky jsou, díky dlouhé době do odchodu do důchodu, atraktivní.

 

Psychologickým faktorem jsou obavy ze zvýšení DPH na stavební práce související s bydlením od roku 2008 z 5 % na 19 % a snaha ušetřit tak část nákladů. Na druhou stranu se ale projevuje trend půjčovat si na bydlení vyšší sumy a investovat do dražších a luxusnějších forem bydlení, problém zvýšení daně tedy není pro rostoucí část populace zásadní.

 

Celkově se tedy tyto faktory projevují v současném nárůstu bytové výstavby. Za první tři čtvrtletí roku 2006 bylo zahájeno 31 905 bytů z toho 11 699 ve třetím kvartále, v roce 2005 bylo za první tři čtvrtletí zahájeno 29 967 bytů. Roste také počet rozestavěných bytů. Ten činil za prvních devět měsíců roku 2006 téměř 169 tisíc, proti 156 tisícům v předchozím roce. Naopak poklesl počet dokončených bytů, a to o 13,5 % na 18 166. Developerské a stavební firmy se tak snaží využít plně současné situace, zahajují více a více nových staveb, což ovšem vede k prodloužení délky výstavby a čekací doby na její dokončení. V některých případech jde snaha o zrychlení stavby na úkor kvality. Na kupujícím domu či bytu tak leží větší osobní zodpovědnost kontrolovat kvalitu provedených prací.

 

Celkově je tedy situace na trhu s bydlením příznivá a rozhodnutí, pořídit si nový vlastní byt nebo dům, lze doporučit. Jen je třeba nepodléhat tlaku stavbařů a zvažovat s klidnou hlavou všechna pro a proti. Zvýšení DPH v příštím roce nebude příjemné, nemusí ale být pro trh s bydlením zásadní. Klidné zvážení nabídek, odhalení různých triků, např. kdy je ve výměře bytu započítána i zdmi zastavěná plocha, již je pak třeba zaplatit, nebo posouzení územního plánu lokality, v níž se budoucí dům nebo byt bude nacházet, je na místě. Ukvapené rozhodnutí ve snaze ušetřit může mít nakonec zcela opačný efekt.

Autor článku

Karel Potměšil