Prudké posílení slovenské koruny a jeho české souvislosti

20.03.2007 | , Cyrrus
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Slovenská koruna včera prudce posílila a vůči společné měně Euro se obchodovala na historických maximech. Slovenská měna na sebe strhla pozornost investorů poté, co...

Slovenská koruna včera prudce posílila a vůči společné měně Euro se obchodovala na historických maximech. Slovenská měna na sebe strhla pozornost investorů poté, co Evropská unie v pátek večer schválila změnu centrální parity koruny v rámci systému ERM II. O co vůbec jde a jaké důsledky může mít současná situace pro české podniky a obyvatele?

 

Členská země EU, která má v úmyslu přijmout společnou měnu, musí splnit tzv. konvergenční kritéria, přičemž jedním z nich je hodnocení stability kurzu dané měny vůči euru. Podle v současné době platných pravidel musí daná měna být v době hodnocení tohoto kritéria minimálně dva roky součástí zmíněného ERM II. systému. Jeho základ spočívá ve stanovení fluktuačního pásma, které je v současné době nastaveno na 15% od centrální parity, a které nesmí být překročeno (v případě jeho ohrožení nastupuje intervence místní centrální banky, eventuálně ECB). V případě slovenské koruny, která do ERM II. vstoupila na konci listopadu 2005, byla centrální parita vůči euru stanovena na 38,46 SKK/EUR. Od té doby ovšem slovenská koruna začala silně posilovat a v poslední době se nebezpečně přiblížila hranici 33,44 SKK/EUR. Slovenská centrální banka proto požádala o změnu centrální parity, kterou EU odsouhlasila a změnila ji na současných 35,46 SKK/EUR (+8,5%). Toto je pochopitelně pro investory jasný signál, že NBS očekává další posilování koruny a reakcí bylo včerejší 3,5% posílení vůči Euru.

 

Proč vůbec slovenská koruna v poslední době tak posiluje? Důvodů je několik. Reformy, které byly provedeny v minulých letech, byly živou vodou pro ekonomický růst (v loňském roce HDP +8,3%). Příliv zahraničních investorů, ve kterém v předešlých letech Slovensko například za Českou republikou zaostávalo, v posledních dvou letech značně zesílil. Automobilky KIA či PSA nebo naposledy společnost Samsung, to je jen výběr těch největších investorů, kteří si pro svoji výrobu vybrali právě naše východní sousedy. Naprostá většina této produkce jde na export, což má (a bude mít stále větší) dopad na posilování slovenské koruny. Pozitivně také působí vyšší úrokové sazby (v současné době 4,75%), alespoň ve srovnání se základní sazbou České národní banky.

 

Z hlediska České republiky má posilování slovenské koruny značné dopady. Krátkodobě pomáhá i české měně, kterou někteří zahraniční investoři nakupují spolu se slovenskou korunou „v jednom pytli“. Silnější slovenská koruna je výhodná pro české obchodníky. Jednak pro ty, kteří vyvážejí na Slovensko (po Německu je Slovensko náš nejdůležitější obchodní partner), jednak pro maloobchodníky, kteří mohou (zvláště v příhraničních oblastech) profitovat z vyššího relativního bohatství Slováků. Na druhou stranu však může být další posilování slovenské koruny problémem pro české zaměstnavatele. Jen za poslední rok ztratila česká měna vůči té slovenské téměř 15%, což samozřejmě znamená, že české výdělky se stávají pro Slováky stále méně atraktivní. Přitom mnoho místních firem je na „dovozu“ slovenské pracovní síly závislých. A radost ze současného vývoje směnných kurzů pochopitelně nemůžou mít ani turisté chystající se strávit svoji dovolenou poznáváním krás Slovenské republiky.

 

 

 

Vývoj kurzu slovenské koruny

  • Na rozdíl od CZK posilování vůči EUR až v posledním roce

  • Po pátečním rozhodnutí o zvýšení parity v systému ERM II. posílila SKK o 3% vůči EUR

  • Nepomohla ani slovní intervence NBS

  • Současná parita 35,44 SKK/EUR  znamená fluktuační pásmo 30,13 – 40,75 SKK/EUR

  • Za posledního půl roku posílila SKK vůči české koruně o cca 15%.

 

Důvod růstu SKK

  • Prudký růst ekonomiky (v loňském roce o 8,3%), letos se očekává obdobný růst

  • Příliv zahraničních investic – automobilky KIA, PSA, naposledy Samsung

  • S tím, jak poroste podíl exportu budou spojeny další tlaky na posílení SKK

  • Vyšší úrokové sazby (4,75%), očekává se jejich postupné snižování, poslední inflace (2,7% y/y) byla slibná, přesto si NBS nemůže dovolit prudší snižování sazeb.

  • Na druhou stranu právě silná koruna může vést k oslabení inflačních tlaků (dovážené zboží bude levnější).

 

Dopady posílení SKK

  • Pozitivní pro kupní sílu Slováků – pozitivní efekt pro české maloobchodníky

  • Pozitivní pro český export

  • Negativní pro český turismus na Slovensko

  • Negativní pro Slováky pracující v ČR – méně výhodný přepočet spolu s rozvojem domácí ekonomiky může vést k odlivu těchto pracovníků z ČR

  • Negativní pro slovenské exportéry (omezený efekt díky jiným výhodám, např. relativně levné pracovní síle).

Autor článku

Marek Hatlapatka