Návrh na rozdělení Microsoftu pomohl jeho akciím - úterý 02.05.2000

09.05.2000 | ,
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Pondělní seance byla prvním dnem, kdy mohli investoři reagovat na návrh Ministerstva spravedlnosti Spojených států, aby soud schválil rozdělení donedávna největší firmy na světě - Microsoft - na dvě nezávislé společnosti

Pondělní seance byla prvním dnem, kdy mohli investoři reagovat na návrh Ministerstva spravedlnosti Spojených států, aby soud schválil rozdělení donedávna největší firmy na světě - Microsoft - na dvě nezávislé společnosti. A reakce trhu byla jednoznačně pozitivní. Z možnosti otevření trhu profitovaly i ostatní softwarové společnosti, jako distributoři a vývojáři operačního systému Linux, Adobe Systems a jiní. Do popředí zájmu investorů se dostaly i ostatní technologi

cké firmy, telekomy a finančnictví. Data o indexu NAPM, který mapuje aktivitu v americkém průmyslu, ukázala na pokles, další zvýšení úroků až o 50 bazických bodů zůstává však velmi pravděpodobné.

Akciovému trhu

při první seanci v novém týdnu dominovaly akcie softwarového obra Microsoft (MSFT). Jejich kurz posílil o 5,3 % poté, co někteří analytici přivítali návrh Ministerstva spravedlnosti Spojených států (Justice Department) na rozdělení firmy na dvě samostatné společnosti. První z nich má mít na starost operační systémy a druhá aplikační software, webový prohlížeč a další aktiva. Analytici z brokerského domu Lehman Brothers jsou přesvědčeni, že kurz akcií MSFT, přes zjevné obtíže společnosti, má hodnotu nad $80.

Akcie Microsoftu od začátku roku spadly o 37 %, pouze minulý týden o 11,6 % na $69,75. Poměr kurzu k očekávanému zisku (

P/E) se v pátek snížil na 38, což byla jeho nejnižší hodnota od roku 1996. Pondělní obrat k lepšímu je vysvětlován tezí, že dvě relativně menší společnosti by se mohly vyvíjet dynamičtěji, než jedna velká, a tím by mohly generovat větší zisk.

Pro porovnání průměrná hodnota ukazatele

P/E všech titulů obchodovaných v systému Nasdaq (Nasdaq) k pátku činila 136, zatímco 10. března, kdy byl index Nasdaq Composite (IXIC) na vrcholu, byla 407. Je zde vidět zreálnění akciových kurzů, které byly nafouknuté očekáváním vysokých zisků. Více než 20procentní propad indexu od historického maxima postihl hlavně tituly, které byly vzhledem k očekávanému zisku příliš drahé.

Z možného rozdělení softwarového monopolu Microsoft by těžili hlavně jeho konkurenti. Otevřel by se tak trh i menším společnostem, pro které byly bariery vstupu do odvětvi příliš vysoké. Nahoru šly především vývojáři a distributoři operačního systému Linux, který je zatím jediným vážným konkurentem microsoftského systému Windows. Akcie Red Hat (

RHAT) posílily o 11,2 %, VA Linux Systems (LNUX) o rekordních 44,3 % a Corel (CORL) o 20,3 %. Dále pak i akcie výrobce softwaru Adobe Systems (ADBE), které zdražily o solidních osm procent.
Po pátečním poklesu se vydaly nahoru i bank. Vedle akcií Hewlett Packard (
HWP) a Microsoft (MSFT) táhly index Dow Jones Industrial (DJI) bankovní domy JP Morgan (JPM), American Express (AXP), Citigroup (C) a General Electric (GE). Nizozemský bankovní dům ING Groep kupuje za $6,1 mld. v hotovosti americkou pojišťovnu Relia Star. ING zaplatí za akcii pojišťovny $54 a převezme dluh ve výši $1 mld. Nabídnutá cena v sobě skrývá 75procentní prémii nad čtvrtečním závěrem.

K dalším oznámeným fúzím patří i koupě výrobce softwaru pro nemocnice Shared Medical Systems německým koncernem Siemens. Akcie druhé největší společnosti v USA v tomto oboru zpevnily o 70 % na $70 7/8. Siemens za něj nabídl $73 za akcii v hotovosti, což je více než činila nabídka od konkurenční Echipsys. Celko

vá suma kontraktu je odhadována na $2,1 mld.

Objemy obchodů

byly v pondělí podprůměrné. Na Newyorské akciové burze (NYSE) se zobchodovalo 952 miliony akcií, na trhu Nasdaq to bylo 1,5 miliardy kusů.

Poměr rostoucích emisí ku klesajícím byl na NYSE i na Nasdaqu příznivý -

9:5, na Nasdaqu - 8:5.

Dow Jones Industrial(DJI) až do 15:00 ET plynule posiloval až nad hranici 10.900 bodů. V poslední hodině obchodování však nastal prukdý pokles, při kterém index ztratil 100 bodů. Pondělní seanci uzavíral se ziskem ve výši 77,87 bodu, tedy +0,73 % na 10.811,78 bodu. Index se pohyboval v pásmu mezi 10.724 až 10.926 bodů.
Na růstu indexu se podepsaly především: Hewlett Packard +2,96 % (+20 bodů indexu), Microsoft +5,29 % (+18 bodů indexu DJI), Wall Mart +4,63 % (+13) a General Electric +1,35 % (+11).
Nejvíce naopak klesly: Merck -2,79 %, Disney Walt -2,72 % a Alcoa -2,22 %.

Nasdaq Composite

(IXIC) po počátečním poklesu začal kopírovat balistickou křivku. Před 13:00 ET se přiblížil k hranici 3.900 bodů, kterou atakoval již při otevření. Vzápětí však opět šplhal výše. I přes to, že se index většinu seance zaznamenával 100bodový zisk, pondělní seanci zakončil +97,43 bodu, tedy +2,52 % na 3.958,09 bodu.
Vedoucí technologické tituly v pondělí většinou posilovaly: Microsoft +5,29 %, Dell +1,87 %, Intel +0,25 %, Cisco +3,03 %, Sun Micro +0
,07 % a Oracle -0,31 %.

Nejsledovanější internetové se pohybovaly smíšeně: AOL -0,63 %, Excite@Home +4,36 %, Yahoo! +0,48 %, Amazon +8,61 %, eBay -2,24 %, Lycos -1,61 %, CNET +12,30 % a CMGI -2,46 %.

Silné tituly

: biotechnologie, výrobci PC, brokeři, banky, software, telecom, prodejci.
Slabé tituly:farmacie, čipy.

Obligační trh v pondělí oslabil. Důvodem mu k tomu byl negativní sentiment ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (

Fed), a to pravděpodobně až o 50 bazických bodů. Žádný zlom nepřinesl ani index Národní asociace nákupního managementu (NAPM Index), který klesl výrazněji, než trh očekával.. Pozitivní zprávou mělo být i snížení cen surovin, které se platí mezi výrobci. Stěžejní pro celý dluhopisový trh však budou až páteční data o zaměstnanosti. Sledovaný třicetiletý vládní bond oslabil o 13/32 na výnos do splatnosti ve výši 5,976 %.

Zdroj: Private Ivestors


Autor článku