Zentiva, ví bůh nebo výbuch? Akcie Unipetrolu a co Třinecké železárny

02.11.2007 | , RM-Systém
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Smíšený sentiment ovládal akciový trh na přelomu října a listopadu. Pozitivní trend se drží akcií Unipetrolu a ČEZu. Podzim se projevil především na Zentivě a Třineckých železárnách. Významnou novinkou na trhu RM-SYSTÉM bylo zavedení dvou nových emisí na trh. Od začátku října se trh rozšířil o akcie Pegasu a ECM, které byly dosud obchodovány pouze na burze.

Z hodnot těsně pod 1 200 Kč, kde akcie Zentivy již nějaký čas stagnovaly, se po oznámení ziskového varování propadl kurz akcie o 16%. To vydala sama společnost jako předzvěst k výsledkům hospodaření, které budou oznámeny 5. listopadu ve 12:00. Takovýto sešup ke všemu již akcionáři společnosti letos jednou zažili po oznámením podobného varování k pololetním výsledkům hospodaření.
Problémy na domácím trhu, a také fakt že turecká akvizice Eczacibasi stojí Zentivu více než se předpokládalo působí na hospodaření společnosti negativně. Zentiva uvedla, že za první tři kvartály roku čeká čistý zisk na úrovni 1,06 mld. Kč, provozní zisk 1,46 mld. Kč při tržbách 11,3 mld. Kč, což je výrazně méně než se očekávalo. Týden titul uzavřel na 1 009 Kč za akcii.

Podobný osud potkal v průběhu týdne akcie Třineckých železáren. Společnost, které se v posledních letech hospodářsky výrazně daří, a jen letos vyplatila svým akcionářům dividendu 250 Kč z jedné akcie, oznámila záměr změnit status svých akcií ze zaknihovaných na listinné, což by fakticky znamenalo odchod této zajímavé společnosti z trhu.
O záměru bude jednat valná hromada 19. listopadu od 11:00 v Domě kultury Trisia. v Třinci. Rozhodným dnem pro účast na valné hromadě je datum 12. 11. 2007 a od 13.11.2007 do 19.11.2007 bude pozastavena převoditelnost cenných papírů v SCP. Na tuto zprávu reagoval kurz akcie silným poklesem až k 2 674 Kč.

Pozitivní bylo naopak obchodování s Unipetrolem. Po oznámení zprávy o podpisu dohody se společností Deza posunula akcie opět své historické maximum. Součástí dohody je prodej majetkových podílů v Agrobohemii a Synthesii. Spor s Dezou je jakýmsi kostlivcem ve skříni, který se s Unipetrolem táhne už od dob privatizace podniku. Mimosoudním vyrovnáním Unipetrol eliminoval případné smluvní pokuty a prodej společností byl tak jako tak součástí restrukturalizačního plánu. Otázkou je ale cena, za kterou transakce proběhne a účetní ztráta, která takto Unipetrolu vznikne. Titul uzavřel na 341,50 Kč.


Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.
2. listopadu 2007

Autor článku

Roman Jandík  

Články ze sekce: INVESTICE