Forex: Euro míně ztrácí – obavy z dnešního summitu zemí G7

11.04.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Evropská centrální banka včera ponechala úrokové sazby podle očekávání opět beze změny na 4% a dala tak obchodníkům jasně najevo, že stále preferuje...

...cenovou stabilitu před nebezpečím klesajícího hospodářského růstu. Inflace v eurozóně v březnu vystoupala na 3,5% a nebezpečí tzv. “sekundárního efektu“, kdy by se vyšší ceny mohly promítnout do vyšších mezd a inflačních očekávání tak nadále přetrvává. Zatímco nesmlouvavý komentář k inflaci se více méně očekával, mnohem zajímavější byly včera pro obchodníky další Trichetova slova, ve kterých šéf ECB naznačil, že probíhající korekce na finančních trzích zatím nemusí být u konce a představuje největší zdroj nejistoty ohledně dalšího výhledu pro evropskou ekonomiku. Ta by měla podle Tricheta pokračovat v mírném růstu, což je dáno mj. také tím, že evropské firmy a domácnosti zatím nepociťují výraznější obtíže při získávání úvěrů od bank, což je v kontrastu se situací ve Spojených státech, kde podle Bena Bernanka malé firmy začínají mít k úvěrům obtížnější přístup než ty velké. Přestože Trichetův projev naplnil očekávání, euro na něj reagoval oslabením, přičemž výprodej evropské měny nabral na intenzitě poté, co se šéf ECB naznačil své znepokojení nad vysokou volatilitou devizového kurzu společné měny, která od poloviny února zpevnila na páru s dolarem o více než 8%. Jeho slova povzbudila obchodníky k uzavření dlouhých pozic na eurodolaru, což následně poslalo evropskou měnu až na cenu 1,5723 EUR/USD. Podle agentury Bloomberg, která citovala Adama Myerse z londýnské Credit Suisse, spustila přitom tyto výprodeje jedna obzvláště velká objednávka, která byla vyřízena krátce po úvodních slovech J.C. Tricheta.

Obavy z nadměrné volatility v kontextu s dnes začínajícím meetingem zemí G7 sloužily jako poměrně dobrý důvod ke korekci, když se čeká, že vedle situaci na finančních trzích budou politici mluvit také o slabém dolaru, který se může jako jedno z témat objevit i ve společném prohlášení. Pokud by se tak stalo a představitelé G7 vyjádřily své znepokojení nad slabým dolarem, euro to může zatížit, i když spíše jen krátkodobě. O slabém dolaru popř. o možné společné intervenci centrálních bank se totiž mluvilo pokaždé když euro překonalo důležitou psychologickou bariéru (1,40 EUR/USD a 1,50 EUR/USD), tato slova ale vždy v řádu několika málo dnů vyšuměla a dolar pokračoval ve svém propadu. Evropská měna tak zůstává i nadále významně podepřena a strategie obchodníků, kteří využívají korekcí na eurodolaru k dalšímu přikupování společné měny bude pravděpodobně nadále slavit úspěch.

Dnešek z eurozóny nepřinese téměř nic zajímavého a jediná důležitější data nabídnou Spojené státy. Ve 14:30 bude zveřejněn březnový index cen dováženého zboží, který si má připsat vysoký růst, a to až o 1,9% (předch.: 0,2%). Meziročně již ceny dováženého zboží rostly v únoru o 13,6% a není příliš těžké uhodnout, co stojí za tímto dramatickým růstem. Vedle dražších komodit na světových trzích, je to především slabá americká měna, která zdražuje dovoz. Inflace však v současnosti není tématem číslo jedna pro americkou centrální banku a tak budou pravděpodobně mnohem netrpělivěji očekávány předběžné výsledky spotřebitelské důvěry. Ta má pro duben pokračovat v propadu, i když jen mírném, a to z březnových 69,5b. na 69b. V případě, že důvěra klesne ještě hlouběji (alespoň pod 65b.), bude se jednat o další prodejné signál, který může vyslat americkou měnu zpět směrem ke hranici 1,59 EUR/USD. Lepší výsledek (75b. a více) pak dolaru pravděpodobně zajistí klidnější konec týdne, i když jakékoliv větší zisky mohou být likvidovány eurobýky, kteří se nadále opírají o poměrně silnou evropskou ekonomiku a pevný postoj ECB.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE