...nijak nepřekvapily, když do puntíku naplnily očekávání analytiků. Bank of England tak dnes snížila úrokové sazby o 25bsp. na rovných 5%, což byla již třetí redukce od prosince minulého roku, kdy se sazby pohybovaly na 5,75%. V krátkém prohlášení, které zveřejnila na svých stránkách, pak BoE upozornila na nebezpečí inflačních tlaků, které by v nadcházejících měsících měly nabírat na intenzitě, jakožto důsledek vyšších cen potravin a energií, kombinovaných s důsledky oslabení domácí měny. Zatímco inflační rizika nedovolují agresivní snižování sazeb, jiná je situace u bilance rizik hospodářského růstu, který podle banky zpomaluje, jakožto důsledek problémů na finančních trzích. Žádné větší překvapení se tedy v Británii nekonalo. Zatímco BoE nechce následovat americký Fed v agresivním uvolňování měnové politiky, do dalších měsíců, kdy pravděpodobně začne polevovat také inflace a převáží rizika zpomalení hospodářského růstu, je pravděpodobně připravena k dalším redukcím sazeb, které by podle některých odhadů mohly do konce roku klesnout až na 4,50%. Libra na rozhodnutí BoE a následný komentář reagovala poněkud rozpačitě, přesto se jí zatím daří na páru s dolarem držet nad cenou 1,98 GBP/USD.
Evropská centrální banka dnes rovněž nepřekvapila, když ponechala sazby beze změny na 4%, kde se drží již od poloviny minulého roku. Její prezident, Jean-Claude Trichet, pak se společným prohlášením rady guvernérů předstoupil před novináře ve 14:30 a jasně naznačil odhodlání ECB bojovat s inflací, která se v březnu vyšplhala až na 3,5% a je tak vysoko nad dvouprocentním inflačním cílem banky. Podle Tricheta obklopuje další výhled pro eurozónu “vysoká nejistota“, přesto zatím všechny důležité ukazatele nasvědčují pozvolnému pokračování hospodářského růstu. Poměrně optimisticky se Trichet vyjádřil k situaci na kreditním trhu, kde podle něj zatím nejsou žádná zásadnější omezení úvěrových podmínek ze strany bankovního sektoru.
Několik zajímavých dat dnes přišlo také ze Spojených států. Ty nabídly výsledky z pracovního trhu, kde se počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti dostal na 357 tis. (oček.: 385 tis.). Horší čísla přinesly ale výsledky zahraničního obchodu, podle kterých se únorový deficit obchodní bilance dostal až na 62,3 mld. (oček.: deficit 57,4 mld.). Euro se dnes na páru s dolarem ještě v dopoledním obchodování přehouplo krátce přes hranici 1,59 EUR/USD až k novému maximu na ceně 1,5912 EUR/USD, aby se krátce po půl třetí znovu dostalo na cenu 1,5820 EUR/USD. Trichetův komentář ale více méně naplnil očekávání eurobýků, což by evropské měně mělo i nadále na páru s dolarem zajistit dominantní postavení.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)