...Všechny tři komodity si hledají svá cenová pásma, ve kterých by se letos v první polovině roku mohly pohybovat jejich ceny. V případě kukuřice je prozatím situace nejistá. Na trhu vládne naděje, že se zvýší osevní plocha kukuřice v USA na úkor sojových bobů po té, co se mírně snížila poptávka Číny po americké sóji. Oficiálně by to mohlo být potvrzeno již za 2 týdny ve zprávě amerického zemědělského úřadu WASDE (Světová poptávka a nabídka zemědělských komodit).
Z nejnovějších zpráv jen připomenu, že cena ropy (která si již na New Yorské burze sáhla na 119,90 USD/barel kvůli rekordní oslabení americké měny vůči euru až na 1,6019 EUR/USD) opět zvýšila poptávku po biopalivech. Zvýšila se tak poptávka po americké kukuřici a sójových bobech, z důvodu výroby ethanolu, který se přidává do biopaliv. Zvýšená poptávka po zemědělských komoditách byla i z důvodu rekordního oslabení amerického dolaru. Čím více dolar oslabuje, tím levněji se nakupují komodity.
Vzhledem k dobrým fundamentům (dobré počasí, dostatečná osevní plocha pro letošní rok) pro pšenici se její cena zatím více méně stabilizovala v pásmu 740 až 1010 USD/100 bušlů, což jsou 38% a 61% úrovně Fibonacciho na týdenním trhu. Aktuální cena pšenice se pohybuje kolem 845,50 USD/100 bušlů.
Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)