...naposledy nacházela začátkem března. Dolaru se daří likvidovat dřívější ztráty a možná dokonce uzavře meziměsíčně poprvé za posledních devět měsíců v plusu. Co vlastně stojí za tímto růstem? Faktem je, že od poloviny minulého týdne, kdy se dolaru začalo dařit poté, co se propadl k euru až na historické minimum 1,6018 EUR/USD, ze Spojených států nepřišlo příliš opravdu příznivých dat, která by mohla podporovat domněnky obchodníků, že by americká ekonomika mohla být konečně z nejhoršího venku. Naopak. Situace na trhu s bydlením se ještě více zhoršila, což vedle březnových výsledků prodeje domů z minulého týdne včera dokázal také CaseShillerův index, podle kterého se průměrná cena domů ve 20 amerických metropolích v únoru propadala již o 12,7% (oček.: 12,1%). Dolaru tedy nepomáhají ani tak domácí fundamenty, jako spíše značná přeprodanost evropské měny, která potřebovala korekci jako sůl a která začala slábnou ihned poté, co přišly první slabé výsledky z eurozóny, které naznačují, že Evropské ekonomiky začínají pod tlakem vysokých cen ropy, klesající světové poptávky a díky krizi v USA opravdu zpomalovat. Jako zástupný důvod k nákupům americké měny pak již obchodníkům posloužily spekulace na to, že by Fed dnes mohl po snížení sazeb naznačit ukončení agresivního uvolňování měnové politiky, což stačilo k tomu, aby dolar zpevnil k euru od minulého týdne o necelá 3%.
Je však ukončení snižování sazeb v USA opravdu důvodem k jásotu dolarových býků? Pravděpodobně nikoliv. Důležitým je totiž důvod proč Fed toto snižování může ukončit a ten není pro dolar a pro celou americkou ekonomiku rozhodně nijak příznivý. Inflace v USA od konce minulého roku nebezpečně zrychluje a Fed se chtě nechtě musí začít obávat jejich dopadů. V březnu se inflace držela beze změny na 4%, zatímco jádrový index, který Fed primárně zajímá, vzrostl o desetinu na 2,4% a je tak nadále nad tzv. “komfortní zónou“ americké centrální banky, kterou Ben Bernanke stanovil v rozmezí 1% - 2%. Projekce, které očekávaly pozvolné snižování inflačních tlaků tak nemusejí být naplněny, což je dáno nekompromisním růstem cen ropy, které jsou největším zdrojem inflačních tlaků a které pravděpodobně budou inflaci podpírat i v nadcházejících měsících, což dokazují např. výsledky PPI, který se v březnu zvyšoval meziročně už o 6,9%. Fakt, že zdrojem inflačních tlaků jsou nejvíce “viditelné ceny“ potravin a benzínu navíc celou situaci ještě zhoršuje. Americká ekonomika by potřebovala i další redukce sazeb (které možná ještě přijdou), každé další snižování ale začíná být nebezpečné a Fed tak bude muset začít daleko intenzivněji řešit dilema zdali podporovat hospodářský růst, či brzdit inflaci. Nejhorší, co by se americké ekonomice totiž mohlo stát je, že by poprvé od roku 1970 sklouzla ke stagflaci, která je jedním z největších strašáků pro investory na celém světě.
Posilování dolaru na základě spekulací na konec snižování úrokových sazeb tak bude spíše krátkodobým efektem a v případě, že americká ekonomika nenabídne opravdu “tvrdá“ ekonomická data, která by napovídala o stabilizaci poměrů, nemusí být cena 1,6018 EUR/USD pro euro-dolar konečnou zastávkou. První ze série těchto silných market moverů se dočkáme již dnes, když jsou ke zveřejnění ve 14:30 připraveny výsledky hospodářského růstu americké ekonomiky v 1Q. Ta by měla podle analytiků zpomalit z 0,6% v 1Q na slabých 0,2% a jakýkoliv byť jen o desetinu horší výsledek bude jednoznačně negativním signálem, který může dolarovým býkům velmi rychle zkazit dobrou náladu. Velmi zajímavým ukazatelem bude dnes také chicagský PMI, který by měl v dubnu klesat na 47,5b. (předch.: 48,2b.) a večer se pak již budou obchodníci soustředit na výstup ze zasedání FOMC, který bude ke zveřejnění připraven na 20:15. Naprostá většina analytiků od Fedu očekává snížení sazeb o 25bsp. na rovná 2% a jak již bylo naznačeno, v případě vyslyšení těchto očekávání bude primární zájem směřován na doprovodný komentář k tomuto rozhodnutí.
Přestože americká měna dokázala růst, výhled do dalších týdnů hovoří zatím i nadále v její neprospěch. Razantní zpevnění eura z posledních měsíců sice poskytuje stále poměrně široký prostor ke korekci, kterého by mohl dolar využít především v případě příznivých výsledků fundamentů z tohoto týdne, čím dražší ale dolar bude, tím lákavější příležitostí k prodeji se pro eurobýky může stát.
Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)