Forex: Nový týden na trhu

05.05.2008 | , X-Trade Brokers
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Pondělní obchodování bude na makrodata z Evropy poměrně chudé a tak budou obchodníci zvědavi zejména na odpolední americké výsledky ISM pro výrobní...

...sektor (oček.: 49,1b., předch.: 49,6b.) a v noci z pondělí na úterý pak ještě na projev šéfa Fedu Bena Bernanka a fundamenty z Austrálie, v podobě březnové obchodní bilance a rozhodování RBA o úrokových sazbách, jež by měly zůstat beze změny na 7,25%. V úterý ráno je pak ke zveřejnění ve Švýcarsku připravena dubnová inflace (oček.: 0,9%, předch.: 0,3%) a dopoledne poté ještě z Británie výsledky PMI pro sektor služeb, od kterého analytici očekávají mírné snížení z březnových 52,1b. na 51,7b. Americká seance následně žádná data z USA nenabídne a tak budou obchodníci vyčkávat na výsledky z Kanady, v podobě březnové dynamiky růstu počtu nově udělených stavebních povolení (oček.: 1,1%, předch.: -1%) a dubnového PMI (oček.: 54b., předch.: 59b.). Středeční obchodování nabídne z eurozóny výsledky německých továrních objednávek za měsíc březen (oček.: 0,3%, předch.: -0,5%), z Evropských dat budou ale mezi ty nejzajímavější patřit opět britské fundamenty, které přinesou březnovou průmyslovou produkci, jež má tentokrát klesat o 0,1% poté, co v předchozím měsíci rostla tempem 0,3%. Středeční odpoledne přinese ze Spojených států výsledky růstu produktivity a ceny práce, následované dynamikou růstu v počtu dosud nevyřízených smluv na koupi nového domu (pending home sales), bude se však jednat pouze o fundamenty “druhé kategie“, které mají jen zřídka kdy výraznější dopad na kurz dolaru. Noc ze středy na čtvrtek pak patří Novému Zélandu a Austrálii, které zveřejní data z pracovního trhu.

Tím nejzajímavějším dnem tohoto týdne bude jednoznačně čtvrtek, který přinese výsledky rozhodování Bank of England a Evropské centrální banky o úrokových sazbách. Od obou bank se přitom očekává ponechání základních sazeb beze změny, v případě BoE na 5%, u ECB pak na 4%. Zatímco britská banka ke svému rozhodnutí pravděpodobně žádný komentář neuveřejní, rozhodování ECB následuje tradiční tisková konference, na které přečte J-C Trichet společné prohlášení rady guvernérů a odpoví na několik otázek novinářů. Obchodníci budou velmi zvědavi na to, jak se Trichet postaví k poslednímu zvolnění inflace v některých zemích a mírnému zhoršení ekonomického klima. Jakékoliv zmírnění jestřábí rétoriky pak může Evropskou měnu dostat opět pod tlak. Odpolední seance dále přinese již pouze kanadské výsledky počtu nově zahájených staveb (oček.: 225 tis., předch.: 243 tis.) a ze Spojených států ještě počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček.: 370 tis., předch.: 380 tis.). Poslední den týdne pak nabídne z Evropy pouze výsledky francouzské průmyslové produkce a v odpoledních hodinách bude patřit obchodování opět Kanadě, která zveřejní dubnovou změnu zaměstnanosti (oček.: 10 tis., předch.: 14,6 tis.) a obchodní bilanci, která má podle analytiků skončit v přebytku (CAD) 4,5 mld. dolarů. V hlubokém deficitu by měla naopak skončit ve stejný čas zveřejněná obchodní bilance Spojených států, jejíž pasivní saldo je očekáváno klesnout z (USD) 62,3 mld. na 61,4 mld.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE