Týden na komoditních trzích

05.05.2008 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Pád z rekordní výšky 119,93 dolarů za barel zažil v minulém týdnu nejaktivnější...

Ropa

Pád z rekordní výšky 119,93 dolarů za barel zažil v minulém týdnu nejaktivnější červnový futures na americkou lehkou ropu. Rozdíl mezi zmíněným maximem a naopak minimem 110,30 $/barel, kterého černé zlato v posledním týdnu dosáhlo, činil ve výsledku 9,63 amerických dolarů. Úterní propad ceny o více jak 3 dolary byl příčinou znovu zprovoznění ropovodu v Severním moři, jež patří společnosti BP. Ten musel být 27.4. dočasně odstaven kvůli stávce v rafinérii Grangemouth, jež zajišťuje dodávky elektrické energie do ropovodní sítě. Více jak dvoudolarový středeční pokles byl důsledkem neočekávaně velkého nárůstu komerčních zásob ropy v U.S., jejichž objem se podle zprávy amerického ministerstva energetiky v týdnu končícímu 25.dubna zvýšil o více jak 3,8 miliónů barelů. Posledními a neméně důležitými důvody oslabování ceny ropy byly dále v minulém týdnu růst hodnoty amerického dolaru, jež vůči euru dosáhl hranice pětitýdenního maxima a dále pak ukončení týden trvající stávky dělníků ropného průmyslu v Nigérii, jež snižovala denní objem dodávek ropy o 860.000 barelů. Pokles míry nezaměstnanosti ve Spojených státech v měsíci dubnu oproti březnu a nové útoky tureckých vojsk na vytipované pozice Kurdské pracující strany, v oblasti na ropu bohatého severního Iráku, byly pak příčinou opětovného silného růstu ceny americké lehké ropy, jež tak páteční obchodní seanci na burze NYMEX uzavřela posílením o 4,07 $ na hodnotu 116,32 dolarů za barel.

 

Zlato

Pokles na úroveň čtyř měsíčního minima 846,40 dolarů za trojskou unci byl v rámci posledního týdne zaznamenán na burze Comex division of New York Mercantile Exchange u nejaktivnějšího futures kontraktu na zlato. Stalo se tak na základě posilování hodnoty amerického dolaru vůči euru, jež snížilo poptávku po drahých kovech a komoditách jako formách alternativních investic. Příčinou uvedeného posilování dolaru byly zaprvé spekulace o dalším snížení tzv. základní úrokové sazby v U.S. Fedem o čtvrt procentního bodu, zároveň však také dohady o tom, že zmíněné a v pořadí již sedmé snížení základní úrokové sazby ve Spojených státech se v rámci rozhodnutí americké Centrální banky stane na neurčitou dobu posledním. Na základě krátkodobého výhledu, středečního konečného potvrzení spekulací o ukončení snižování úrokových sazeb v U.S. a posílení amerického dolaru, tak v měsíci dubnu poklesla cena zlata o 6,1 procenta, což je nejvíce za poslední čtyři roky. V cestě na jih pomohl v minulém týdnu červnovému futuru na zlato stejně tak propad cen ropy, ostatních energií a jiných kovů, jež snížily blyštivost zlata jako možné formy zajištění proti inflaci. Páteční obchodní seanci na burze COMEX uzavřel nejaktivnější červnový futures kontrakt na zlato mírným posílením o 4,2 $ na uzavírací cenu 858 dolarů za trojskou unci.

 

Kukuřice

Jednou z mála komodit, které si na své konto v rámci minulého týdne i přes středeční  a čtvrteční výprodeje připsaly mírné zhodnocení, byl nejaktivnější červencový futures kontrakt na kukuřici. Při rozdílu mezi pondělní otevírací cenou 599,5 a páteční uzavírací hodnotou 613,5 se jednalo o posílení o 14 centů na bušl. Příčinou růstu ceny kukuřice na burze Chicago Board of Trade byly především obavy z nedostatečného objemu budoucích dodávek zmíněné zrniny, jakožto důsledek nedostatečného a pomalu postupujícího jarního výsevu v U.S. Spojené státy jsou jak největší pěstitelskou zemí na světě, tak zároveň největším světovým exportérem kukuřice. Podle poslední zprávy amerického ministerstva zemědělství bylo ke konci měsíce dubna vyseto pouhých 10 % celkové letošní předpokládané výsadby, což je o deset procent méně, než bylo ke stejnému datu vyseto v minulém roce a o 25 % méně, než činí v U.S. hodnota pětiletého průměru. Výše zmíněné, poslední vládní odhad, hovořící o osmi procentním snížení akrové výměry pro výsev kukuřice a pravděpodobnost nízkého akrového výnosu v U.S., daly navíc vzniknout spekulacím o možnosti prohloubení globálního potravinového deficitu, který již v prvním čtvrtletí letošního roku přinutil Egypt, Indii a Vietnam zastavit vlastní vývozy rýže. Poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřel červencový futures na kukuřici na burze Chicago Board of Trade hodnotou 613,5 centů za bušl.

 

Cukr

Na hodnotu tříměsíčního minima oslabil v rámci předešlého týdne na burze ICE Futures U.S. červencový futures kontrakt na cukr. Příčinou se staly spekulace, že právě začínající sklizeň cukrové třtiny v Brazílii zvýší v blízké budoucnosti objem dodávek cukru na světovém trhu. Podle International Sugar Organization dosáhne globální přebytek zmíněné sladké komodity ke konci marketingového roku, 30.září 2008, objemu 9,3 miliónů metrických tun. Bude se také jednat o třetí po sobě jdoucí rok, kdy nabídka značně přesáhne objem globální poptávky. Propad cen na trhu s energiemi dal navíc v minulém týdnu vzniknout spekulacím o snížení poptávky po bio palivech, jako je ethanol, jež je získáván právě při zpracování cukrové třtiny. Podle brazilské Sugar and Ethanol Industry Association, známé jako Unica, bude však i přes výše zmíněné v letošním roce 58 procent celkové úrody cukrové třtiny v Brazílii vyčleněno právě na výrobu ethanolu. Páteční obchodní seanci na burze ICE Futures U.S., bývalé New York Board of Trade, uzavřel červencový futures kontrakt na cukr hodnotou 11,49 centů za váhovou libru.

 

Robert Černík

Colosseum a.s.

Autor článku

Robert Černík  

Články ze sekce: INVESTICE